לקרוא ולנצח את המאפיה

זה שנים שארגון פשע מטיל אימה על מחוז קלבריה שבאיטליה. מארגני יריד ספרים שעוסק בעבריינים מקווים: מה שלא עשו הרשויות - תעשה התרבות

אליזבטה פובלדו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליזבטה פובלדו

עד היום, השימוש בעט או בחרב לא הועיל במיוחד במלחמתה בנ'דרנגטה, ארגון המאפיה המטיל אימה על מחוז קלבריה שבדרום המדינה. ואולם, דומה שדווקא יריד ספרים שהתקיים לא מכבר במעוז של הארגון, הצליח לתרום מעט להבקעת חומות השתיקה הבצורות, הבנויות משילוב של תחושות פחד וכניעה.

בעיירה למציה טרמה פשעי המאפיה לא פוסקים, הדם נשפך לעתים תכופות ברחובותיה המאובקים, ולא פעם נאלצים החוקרים להתמודד גם עם תושבים מקומיים החשודים בשיתוף פעולה עם עבריינים. עם זאת, מארגני "טראמה" (עלילות), יריד ספרים שעוסקים במאפיה, התמלאו קורת רוח בשעה שראו את כיכרות העיר הומות בתושבים שבאו להקשיב לסופרים, עיתונאים ותובעים הפועלים נגד המאפיה, שבאו לדבר על יצירותיהם.

בליל חם בשלהי החודש שעבר, הצטופפו תושבים רבים בכיכר המרכזית, והתמקמו בכיסאות הפלסטיק שהוצבו בה. אחרים שוטטו ברחוב הראשי של העיירה כדי לפשפש בספרים ובמוצגים שונים הקשורים למלחמה במאפיה.

הפגנה בלוויית חבר מועצת קלבריה שנרצח על ידי ארגון המאפיה נ'דרנגטה. "עכשיו הרגו את כולנו", נכתב בכרזה שאוחזים המפגינים צילום: אי-פי

"המאבק במאפיה יכול לבוא לידי ביטוי בדרכים רבות. עצם הדיבור על כך מעצים", אומר טאנו גראסו, שארגן את הפסטיבל בשנה שעברה, במסגרת תפקידו כחבר מועצה לענייני תרבות. בשנת 1999, ייסד גראסו ארגון למאבק במקרים של סחיטה באיומים,מאז הוא מאובטח בידי המשטרה.

זה זמן רב שארגון נ'דרנגטה שולח את זרועותיו הארוכות אל הרקמה החברתית של העיר, חולש על עבודות ציבוריות ועסקאות פרטיות. לכן, הוא גם לעולם לא יוכרע רק בידי אנשי מערכת אכיפת החוק, אלא חייב להיעקר מהשורש מהתרבות של קלבריה, כך אומר מנהל הפסטיבל, ליריו אבאטה, עיתונאי המלווה בשומרי ראש מאז פרסם ב-2006 ספר על הקשר בין חוגים פוליטיים לארגוני הפשע באיטליה.

"מחוז קלבריה היום הוא כמו פלרמו שלפני 30 שנים, שבה אי אפשר היה לומר את המילה מאפיה בקול רם", מוסיף אבאטה בהתייחסו לעיר הסיציליאנית. "משום כך באנו לכאן, כדי להביא שופטים, עיתונאים וסופרים שיסייעו למוטט את חומת ה"אומרטה", קשר השתיקה המקשה על עבודת גורמי אכיפת החוק באזורים שבהם שולטים ארגוני המאפיה.

יריד הספרים זוכה להתעניינות ציבורית גם בזכות שגשוג והצלחה רבה של ספרים על ארגוני הפשע השונים במדינה: הקאמורה הנפוליטנית, הסקרה קורונה אוניטה הפועלת במחוז פוליה, והנ'דרנגטה במחוז קלבריה. "מדובר באופנה, בשיגעון חולף", אומר פלורינדו רובטינו, מו"ל שסבור שהעניין ההולך וגובר בספרות המאפיה החל ב 2006, עם פרסום ספרו רב המכר של רוברטו סוויאנו, "גומורה".

היריד יכול היה להתקיים בכל עיר גדולה בקלבריה, מחוז ששני מיליון תושביו מייצרים רק 2.2% מהתמ"ג של איטליה. שיעור האבטלה בקרב צעירים בכמה מהערים בו מגיע ל 39%, והפשע המאורגן נתפש כחלופה לחוסר עבודה. על רקע המשבר הכלכלי, הנ'דרנגטה הוא "העסק היחיד שיש לו כסף", אומר אבאטה. "אבל אנחנו רוצים להראות שקיימות אלטרנטיבות".

מצב עניינים זה נכון לגבי קלבריה כולה, שבה שוררת "מנטליות של מאפיה", אומרת מנואלה יאטי, עיתונאית של רשת סקיי טי-ג'י24 , שנולדה וגדלה בקלבריה וכתבה על הנ'דרנגטה. "זה לא אומר שהתושבים הם מאפיונרים, אלא שהם משלימים עם המצב כי המדינה, והשירותים שהיא אמורה לספק, לא מתפקדים". "שחיתות היא עניין איטלקי", היא אומרת, "וכאן ארגוני הפשע מעצימים אותה עוד ועוד".

למציה טרמה מגלמת את הבעיה בדרכה; ב 20 השנים האחרונות פוזרו שתי מועצות עירוניות בעקבות חשד שארגון נ'דרנגטה חדר לשורותיהן. "הלכה למעשה, המאפיונרים אינם רבים כל כך", אומר ג'אקומו פניצה, כומר מקומי שהפך ליעד של כנופיות הפשע בגלל התבטאויותיו הבוטות בגנותן. "כוחם נובע מכך שאנשים משתפים עמם פעולה ומאפשרים להם לפעול". בששת החודשים האחרונים התרחשו שלוש התקפות על מבנים שבהם פניצה פועל כדי לסייע לחסרי ישע, למהגרים ולמכורים לסמים שמנסים להיגמל. "הם רוצים להראות שהם בשליטה", הוא אומר.

ראש העיר ג'אני ספרנצה, העלה את בעיית העזיבה הבלתי פוסקת של צעירי המקום לראש סדר העדיפויות, אף על פי שהוא אינו יכול להציע להם עבודה. למראה קבוצת הגברים והנשים שישבו מרותקים בעת השקת הספר "אחוות המאפיה: קאמורה, מאפיה, נ'דרנגטה: עליית חברות הכבוד" מאת ג'ון דיקי, מרצה בחוג ללימודי איטליה ביונברסיטי קולג' לונדון, ספרנצה נאנח. "אם הצעירים הנמצאים כאן הערב היו נשארים כדי ללמוד באוניברסיטה ומוצאים בה אחר כך עבודה, המצב של קלבריה היתה שונה מהקצה אל הקצה", הוא אומר, "אבל הם עוזבים כי לא מחכה להם פה שום דבר". לדבריו, פסטיבל "טראמה" מעיד על מחויבות לשינוי ומהווה ניסיון לגבש לכידות חברתית.

"אפשר להתרשם שיש כאן כמיהה לשלטון החוק", אומר דיקי. לדבריו, "בשנות ה-80, היה נדמה שאיטליה מידרדרת לנתיב שבו מקסיקו נמצאת היום, אבל היא הצליחה לנקוט צעדים משמעותיים כדי להילחם בפשיעה. עם זאת, נוכחותן המתמדת של כנפיות הפשע מלמדת שכל עוד לא קיים רצון ממשי בקרב האוכלוסייה, הצעדים האלה לא יביאו לשינוי מהותי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ