בכיר באופוזיציה הכורדית בסוריה: בכוונתנו להקים חבל כורדי עצמאי

לדברי הבכיר, הכורדים בסוריה מתכוונים להקים חבל עצמאי בדומה לזה הקיים בעיראק. מאמצים מצד טורקיה וארה"ב לשלבם בכוחות המורדים עלו בינתיים בתוהו

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"אנחנו מתכוונים להקים חבל כורדי עצמאי בסוריה ומאמצינו מכוונים עכשיו לכיוון זה"- כך אמר ל"הארץ" בכיר באופוזיציה הכורדית בסוריה ממקום שהותו בארביל בירת החבל הכורדי בעיראק. הבכיר שאישר כי אנשיו מקבלים אימון צבאי ונשק מהפשמרגה, הצבא הכורדי שבכורדיסטאן, הוסיף כי המורדים הכורדים הם עכשיו גוף עצמאי ואין לראות באופוזיציה הכורדית שבסיסה בעיר חסכה שבצפון סוריה חלק מן המועצה הלאומית הסורית. "איננו יכולים לסמוך על כך שהמועצה הלאומית הסורית תוכל או תרצה להבטיח את זכויות הכורדים בסוריה לאחר נפילת אסד. אנחנו נדאג לעצמנו כפי שהכורדים בעיראק דאגו לעצמם כאשר החליטו להקים חבל עצמאי ובלתי תלוי בממשל העיראקי".

גורם בכיר בממשל בכורדיסטאן אישר ל"הארץ" כי הנהגת החבל שבראשו עומד מסעוד ברזאני לא רק מסייעת בנשק, אימונים וכסף למורדים הכורדים בסוריה היא "מעודדת את הכורדים בסוריה לאמץ את הלקחים של הכורדים בעיראק, להקים חבל עצמאי ולדאוג בעצמם לאינטרסים שלהם". בשלב זה אין הכורדים מתכוונים לאחד כוחות ולהקים מדינה עצמאית, אבל לדברי הבכיר בממשל הכורדי "נראה כי בסופו של התהליך טורקיה, עיראק וסוריה, ימצאו עצמן מול כמה מיני-מדינות כורדיות, והן יצטרכו להשלים המציאות הזאת".
זוהי ההתפתחות שממנה חרדה במיוחד טורקיה. ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן אף ביקש מהנשיא האמריקאי ברק אובמה להפעיל לחצים על הכורדים בעיראק ובסוריה.

דובר מחלקת המדינה הביע אמנם משאלה ש"הכורדים יאחדו כוחות עם האופוזיציה הסורית" אבל למשאלה הזאת לא היה כל הד כורדי. גם מנהיג המועצה הלאומית הסורית, עבד אל-באסט סיידא, כורדי בעצמו שמונה לתפקידו בחודש יוני אחרי מחלוקת עמוקה בשורות האופוזיציה על כך שאין ייצוג לכורדים, מנסה לשכנע את האופוזיציה הכורדית לשוב אל שורות האופוזיציה הסורית. סיידא שוהה מיום ראשון בארביל ומנהל שיחות עם נציגי האופוזיציה ועם מסעוד ברזאני. האופוזיציה הכורדית איננה עשויה אמנם מעור אחד, יש בה פעילים ממפלגת הפועלים הכורדית, פק"ק, שנחשבת לארגון טרור, פעילים שמקורבים לברזאני, ופעילים שמקורבים לג'לאל טלבאני נשיא עיראק. כל קבוצה הקימה לעצמה ארגון חמוש אולם לאחרונה הם איחדו כוחות כדי להציג חזית כורדית שתביעותיה נפרדות מאלה של האופוזיציה הסורית.

פליט סורי במחנה פליטים בחבל כורדיסטאן בעיראקצילום: רויטרס

היום הגיע לארביל גם שר החוץ הטורקי, אהמט דאוותאולו במטרה להפעיל לחץ על ברזאני שיחדל מעידוד הקמתו של חבל כורדי עצמאי בסוריה. אולם נראה כי ברזאני רואה במרי הכורדי בסוריה הזדמנות לקדם את חזון העצמאות הכורדית הגדולה. על פי חזון זה, גם אם לא תקום מדינה כורדית עצמאית, היא תהפוך את המיעוט הכורדי בסוריה לגורם רב עוצמה שיוכל להשפיע על עתידה של המדינה, בדיוק כפי שהחבל שבראשו הוא עומד מכתיב במידה רבה את הפוליטיקה של המדינה.

ברזאני אינו מתיר לצבא העיראקי להגיע אל מעברי הגבול עם סוריה שנמצאים בחבל כורדיסטאן ובכך הוא מאפשר תנועה חופשית של פליטים וחמושים בין סוריה לכורדיסטאן. זהו חלק מן הסיוע הלוגיסטי החשוב שמעניק ברזאני למורדים הכורדים, צעד שמרתיח לא רק את ממשלת עיראק בראשות נורי אל-מאליכי, אותו שואף ברזאני לסלק מן השלטון, אלא גם את איראן, אשר מוצאת לפתע שנתיבי העברת הנשק למשטר הסורי סגורים בפניה.

לתוך המאבקים הפנימיים הללו משתרבב גם שמה של ישראל. דיווחים בתקשורת העיראקית סיפרו כי חברת התעופה אל-על חתמה על הסכם מסחרי עם ממשלת חבל כורדיסטאן על פיו יוכלו מטוסי החברה לנחות ולהמריא משדה התעופה בארביל, לייצא סחורות מישראל לחבל הכורדי ומשם יוכלו הכורדים לייצא את הסחורות למדינות אחרות. ממשלת עיראק מיהרה "להאשים" את ממשלת החבל בכריתת הסכמים עם ישראל ויועצת ראש הממשלה העיראקי, מרים אל-רייס, הצהירה כי "ממשלת עיראק מתנגדת לכל הסכם שייחתם ללא אישור הממשלה המרכזית" ותבעה מן הממשלה הכורדית, שהכחישה מכל וכל את קיומו של ההסכם, לספק הוכחות לכך שאין הסכם.

כשנשאל הבכיר באופוזיציה הכורדית האם בעתיד אפשר יהיה לחשוב על קשרים בין חבל כורדי שיקום בסוריה לבין ישראל, השיב "אנחנו נשמח לקיים קשרים עם כל מי שתומך בזכויות של הכורדים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ