לקראת חילופי ההנהגה בסין, הצבא מרים ראשו

מפלגת השלטון היא הגוף המפקח על הצבא הגדול בעולם, אולם באחרונה החלו קצינים לבקר את מדיניות הממשלה

דוארד וונג וג'ונתן אנספילד, הראלד טריביון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוארד וונג וג'ונתן אנספילד, הראלד טריביון

בחגיגה של צמרת צבא סין שנערכה לרגל השנה החדשה בחורף שעבר, יצא גנרל שתוי במתקפת זעם נגד מה שנתפש בעיניו כניסיון למנוע את מינויו לוועדה הצבאית המרכזית, הגוף המפקח על צבא סין. הגנרל ז'אנג קינשנג פרק את זעמו לפני שני מנהיגי הוועדה האזרחיים, נשיא סין וסגנו, כך העידו אנשים המכירים את נסיבות האירוע.

לגבי מה שאירע לאחר מכן יש דיווחים שונים. מקור אחד אומר כי הגנרל לעג לאופן שבו המפלגה הקומוניסטית מנהלת את הצבא, והביא לכך שנשיא סין הו ג'ינטאו עזב את המקום בשאט נפש. שניים אחרים אומרים כי ז'אנג אף דחף גנרל אחר, שהרים כוסית ונשא ברכה.

עם זאת, דבר אחד ברור: המתחים הולכים וגוברים לקראת חילופי הגברי בצמרת ההנהגה האזרחית והצבאית בסין, הצפויים להתחיל כבר באוקטובר.

התפרצות הגנרל היא אחת משורת אירועים השנה המעוררים דאגה בקרב ההנהגה האזרחית בסין חששות לגבי מידת שליטתה במפקדי הצבא, שמעיזים להתבטא ביתר ישירות מבעבר ומגלים שאיפה להגדיל את השפעתם בפוליטיקה ובקביעת המדיניות.

לנוכח העובדה שחילופי ההנהגה ­ המתרחשים אחת לעשור ­יחלו כבר בעוד כמה חודשים, מנהלת המפלגה מערכה גלויה נגד גילויי שחיתות וחוסר נאמנות, ואף דורשת מכל המפקדים לדווח על הנכסים שברשותם. "בכירי המפלגה מבינים שהצבא מתערב בעניינים פוליטיים", אומר מקורב לבכירים במפלגה, שדיבר בעילום שם. "אף על פי שהמפלגה הקומוניסטית אחראית על הגוף המפקד על הצבא, הבעת דעות על ידי אנשי צבא בסוגיות פוליטיות מעוררת דאגה רבה".

כמה גנרלים קראו השבוע לממשלה להיות אגרסיבית יותר בנוגע למאבק על השליטה בים סין הדרומי, הניצב במוקד סכסוכים טריטוריאליים קשים בין כמה מדינות בדרום מזרח אסיה לבין סין, שבה גוברים הרגשות הלאומניים בחלקים בקרב הציבור והפוליטיקאים. מוקדם יותר השנה עוררה דאגה רבה חשיפת קשרים בין גנרלים לבכיר המפלגה שהודח, בו שילאי.

ארה"ב עוקבת מקרוב אחר היחסים בין הגנרלים בצבא סין לבין ההנהגה האזרחית עקב ההשלכות שיכולות להיות ליחסים אלה על מדיניות החוץ של סין. לסין הצבא הגדול בעולם, המונה 2.3 מיליון חיילים, ומבסס את יריבותו מול הצבא האמריקאי במערב האוקיינוס השקט.

כדי להבטיח יציבות ואחיזה בשלטון בהמשך השנה, רבים צופים כי הנשיא הו ג'ינטאו, בן ה‑69, יישאר בתפקידו כיו"ר הוועדה הצבאית לתקופה של עד שנתיים לאחר שיעביר את תפקידו במפלגה לשי ג'ינגפינג, סגן הנשיא, הנחשב ליורשו ולבעל קשרים אישיים חזקים בצבא.

הו מנסה ליצור מארג מפקדי צבא שיהיו נאמנים לו על ידי קידום גנרלים במחזורים. לפחות 45 קצינים הועלו לדרגת גנרל על ידי הו מאז ספטמבר 2004, אז מונה לראש הוועדה הצבאית. יותר מחצי מקידומים אלה נעשו מאז יולי 2010. ארבעה מאותם 45 נמנים כעת עם 10 גנרלים החברים בוועדה. "בצבא זה עובד ככה: מי שמקדם אותי הוא ‘האבא' שלי", אומר חבר האליטה של המפלגה שנמצא בקביעות בקשר עם גנרלים.

אחת השאלות המרכזיות היא האם מצב שבו חילופי הנהגה יעוררו טלטלה עלול להגביר את אי היציבות עקב פילוג הגנרלים לפי נאמנויות.

כאשר ג'יאנג זמין נאחז בתפקידו כיו"ר הוועדה הצבאית המרכזית בשנים 2002‑2004 זה עורר עוינות ופילוג בסוגיות רבות, ועורר חששות מיצירת שני מוקדי שליטה. דבר דומה יכול לקרות להו ומחליפו שי, שקודם לתפקיד סגן יו"ר הוועדה הצבאית ב‑2010. ג'יאנג פינה את מקומו להו בלחץ של כמה גנרלים, רק לאחר שגברו העימותים בינו להו. לדברי מומחים מחלוקות ופילוגים כאלה לא צריכים לפגוע בתפקוד של הצבא הסיני, שנעשה ויותר ויותר מקצועי.

למרות זאת, משיחות עם קציני צבא עולה כי חלקם חשים כלפי יו"ר הוועדה הבא, שי, אהדה שאותה אינם חשים כלפי הו. שי, בן 59, הוא בנו של מנהיג גרילה קומוניסטי, שגדל בבייג'ין בקרב משפחות צבא ונחשב ל"נסיך". הוא ימונה למנהיג כשלרשותו קשרים הדוקים עם אנשי צבא יותר מכל אחד אחר מאז דנג שיאופינג.

לדברי מומחים, מנסה הו בדרכים שונות לרסן את השאיפות והמעשים של קצינים הנחשבים נסיכים, ולהגן על האינטרסים של קבוצות אחרות בתוך המפלגה. הצעדים שהוא נוקט מעידים כי הבריתות במערכת הסינית הן נזילות מאוד, וכי ייתכן שגם לאחר ששי יתמנה ליו"ר המפלגה יכולתו להטביע חותם על הצבא תהיה מוגבלת מאוד.

נשיא סין הו ג'ינטאו במחנה צבאי בהונג קונג, בחודש שעבר. יעביר את תפקידו בחודשים הקרובים לשי ג'ינפינג | תצלום: צלם צלם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ