משבר קואליציוני בבריטניה |

עימות בין דיוויד קמרון לניק קלג עלול להביא לבחירות מוקדמות

קבוצת חברי פרלמנט ממפלגתו של ראש ממשלת בריטניה חסמה הצעת חוק של שותפתה הבכירה, המפלגה הליברל-דמוקרטית, לרפורמה בבית הלורדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון ברנס, ניו יורק טיימס

שתי המפלגות המרכיבות את הקואליציה השלטת בבריטניה, המפלגה השמרנית והמפלגה הליברל-דמוקרטית הודיעו ביום שני שהחליטו לנטוש את מאמציהן לבצע שינוי יסודי בבית הלורדים, במה שרבים רואים כסימן לחולשתה של הממשלה.

רפורמה מקיפה בבית הלורדים היתה אחד היעדים העיקריים לשמם הצטרפה המפלגה הליברל-דמוקרטית לקואליציה בשנת 2010. מדובר בשינוי הרכב חברי הבית, המושתת ברובו על לורדים שמונו לתפקיד בידי הממשלה, וכאלה שזכו בו בירושה, לגוף שמרבית חבריו ממונים בבחירות כלליות. המפלגה הליברל-דמוקרטית מנסה לקדם את השינוי זה עשרות שנים.

המפלגה הליברל-דמוקרטית היא המפלגה השלישית בגודלה בבריטניה. הפיכת בית הלורדים לגוף נבחר עשויה לאפשר לה להתחזק ולתפוס תפקיד מרכזי יותר בפוליטיקה הבריטית ולפרוץ את השוליים הפוליטיים, שבהם היא, וקודמתה המפלגה הליברלית, מצויות מאז שנות ה-30.

דיוויד קמרון (משמאל) וניק קלג (מימין) בפגישת קבינט, בחודש שעברצילום: רויטרס

מנהיג המפלגה ניק קלג אישר כי גוש חוסם של חברי המפלגה השמרנית סיכל את היוזמה וגרם לכך שלא תצא לפועל בתקופת מושבו של הפרלמנט הנוכחי, אשר יסתיים ב-2015. בכך תקע מקל בגלגלי המנגנון החורק ממילא של הקואליציה. לדברי פרשנים, הוא קירב את הקואליציה למבוי סתום בכל הקשור להיבטים הרחבים של תוכנית החקיקה שלה, והגביר את הסיכויים לקריסת הממשלה עוד לפני 2015.

קלג הכריז כי בתגובה על הפרת התחייבותם של השמרנים, אשר הבטיחו לתמוך ברפורמה, הליברל-דמוקרטים לא יתמכו ביוזמת המפלגה השמרנית לשנות את חוקי הבחירות. השמרנים שואפים לשנות את מחוזות הבחירה לפרלמנט באופן שישקפו את מספר הבוחרים בכלל האוכלוסייה, בניגוד לשיטה הקיימת שבה למפלגה השמרנית יש צורך ביותר קולות כדי לזכות במושב בפרלמנט מאשר למפלגת הלייבור.להערכת מומחים, שינוי שכזה עשוי לזכות את המפלגה השמרנית ב-20 מושבים, וזאת על חשבון מפלגת הלייבור. במקרה של התמודדות צמודה, עשוי ההפרש להכריע את תוצאת הבחירות.

השינוי שהמוצע בהרכב בית הלורדים היה מצמצם את מספר המושבים בבית העליון כמעט במחצית, מ-826 מושבים ל-450, והופך אותו לגוף ש-80% מחבריו הם נבחרי ציבור, וזאת עד לשנת 2025. על פי התוכנית, אותם 80% היו נבחרים בשלושת מועדי הבחירות הכלליות לפרלמנט, שליש בכל מועד, החל ב-2015.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ