לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

התוצרת החקלאית של אורוגוואי כוללת בין היתר אורז, פולי סויה וחיטה. אבל ממשלתה עשויה בקרוב ללכלך את ידיה בגידול בעייתי הרבה יותר - מריחואנה - על רקע המגמות המתחזקות באזור למצוא אלטרנטיבות למדיניות המלחמה בסמים שמובילה ארה"ב.

נשיא אורוגואי, חוסה מוחיקה, קרא בראשונה "להתיר בחוק מריחואנה שתהיה תחת הגבלות ופיקוח" במסגרת יוזמה ביטחונית שנחשפה בחודש שעבר. מאז, מתמקד הדיון הציבורי בהשלכות האפשריות שיכולות להיות ליצירת שוק חוקי למוצר שאותו כינה נשיא ארה"ב לשעבר רונלד רייגן "הסם המסוכן ביותר באמריקה".

"זה שינוי מהותי בגישה" אומר סבסטיאן סאביני, אחד מחברי הפרלמנט המגבשים את הצעת החוק שהנשיא חשף ב‑20 ביוני. "אנחנו רוצים לעשות הפרדה בשוק בין משתמשים לסוחרים, בין מריחואנה לסמים אחרים כמו הרואין".

הפגנה בעד לגליזציה של מריחואנה בברזילצילום: אי–פי

מוחיקה הוא לא היחיד. מנהיגים ברחבי אמריקה הלטינית, המזועזעים מהתפשטות מעשי האלימות הקשורים לסמים,מהרהרים עתה באימוץ מדיניות שבעבר לא היתה כלל עולה על הדעת. פרלמנטרים רבים בבתי המחוקקים של ברזיל וארגנטינה סבורים שזו עשויה להיות הדרך הטובה ביותר לאפשר למשטרה להתמקד בסוחרי הסמים ולא במכורים להם.

האם לתת גושפנקה חוקית לא רק לשימוש בסמים, אלא גם להעברתם, אולי תוך גביית מס על משלוחי תוצרת בתפזורת? נשיא, גואטמלה אוטו פרס מולינה, גנרל לשעבר, קרא לשקול גישה כזו, גם על רקע קריאתם של מנהיגי קולומביה, מקסיקו, בליז ומדינות נוספות, לנהל דיון מעמיק על הגמשת חוקי העונשין בגין עבירות סמים.

ואולם לדברי גורמים באו"ם, הלכה אורוגוואי צעד אחד רחוק יותר. שום מדינה לא שקלה עד כה ברצינות ליצור מונופול ממשלתי חוקי למריחואנה, או לכל סם אחר האסור על פי אמנת האו"ם לסמים משנת 1961. פקידי ממשל במדינה משוכנעים שאבד הכלח על ההתנגדות למריחואנה. "ב‑1961 הטלוויזיה היתה בשחור ולבן; היום יש לנו אינטרנט", אומר מזכ"ל הוועדה הלאומית לסמים, חוליו קלסדה.

אבל התנערות מתפישות מושרשות, מסתבר, אינה דבר פשוט. אפילו במדינה קטנה ומתקדמת של 3.3 מיליון נפש, נתקלת הצעתו של הנשיא בפרץ של התנגדות. רופאים, יריבים פוליטיים, צרכני מריחואנה וגורמים במערכת אכיפת החוק, הביעו כולם חשש ודאגה מכך שהשימוש בסם תאיץ את בעיית ההתמכרות והאלימות המחמירה באורוגואי.

גם המטפלים במכורים לסמים, מביעים ספקנות אשר להצלחת היוזמה. "לעולם לא ניפטר מהשוק השחור", אומר פבלו רוסי, מנהל קרן מנטיאלס המנהלת כמה מרכזי גמילה במונטווידיאו.

מוחיקה בן ה‑78, איש גרילה לשעבר הנוסע בחיפושית ישנה משנת 1981, הופתע מהתגובות. החודש אמר שאם תושבי אורוגואי אינם מבינים את החשיבות שבהתרת השימוש במריחואנה בחוק, הוא יעכב את תוכניתו כדי להפיץ את פרטיה ולגייס ליוזמתו תמיכה ציבורית. ממשלתו ממשיכה בינתיים בגיבוש היוזמה, ולדברי אחד מיועצי הנשיא, הצעת החוק תהיה מוכנה בתוך כמה שבועות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ