גו קאילאי: מכלוב של זהב למשפט ראווה

אשתו של בו שילאי, בכיר המפלגה שהודח בנסיבות לא ברורות, מואשמת ברצח איש עסקים בריטי, אך המסתורין סביבה וסביב הפרשה רק הולך וגובר

בנג'מין קאנג לים ולוסי הורנבי, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנג'מין קאנג לים ולוסי הורנבי, רויטרס

רוצחת בדם קר או שעיר לעזאזל? ליידי מקבת הסינית או אם מגוננת? דמותה של גו קאילאי מסתורית גם בשעה שהיא עומדת למשפט על רצח בפרשה שמטלטלת את מפלגת השלטון הקומוניסטית. אשתו של הפוליטיקאי הסיני המודח, בו שילאי, עומדת היום למשפט בעיר הפאי.

אין כמעט ספק שבית המשפט יפסוק בצייתנות כי גו אשמה ברצח ניל היווד, איש העסקים הבריטי שעזר לבנה להתקבל לבית הספר היוקרתי הארו (Harrow), ולאחר מכן לאוניברסיטת אוקספורד שבבריטניה. סיכוייה של גו לחמוק מגזר דין מוות תלויים באפשרות שתתקבל הטענה, שלפיה היא פחדה שהיווד מאיים בצורה כלשהי על בנה. הסבר זה נתפש בעיני סינים רבים כהגיוני ומספק דיו כדי לחוס על חייה.

ואולם, נראה שבדיונים באולם בית המשפט ובדיווחים בכלי התקשורת לא תיחשף האמת או הסיבה לרצח. פרשה זו אפופה במעטה סודיות, רמזים וחשאיות, ולחשודים כלל לא היתה אפשרות להגיב או להגן כראוי על עצמם. לדברי מקור המקורב למשפחת בו, "גו היתה משוכנעת שהיריבים הפוליטיים של בעלה החליטו לפגוע בו ובבנה".

הקריירה של בו שילאי חוסלה לאחר ששוטר בכיר במחוז העירוני צונג'צ'ינג, שאותו הוא ניהל, נמלט בפברואר לקונסוליה סמוכה של ארצות הברית וטען כי הפוליטיקאי הבכיר מטייח את הרצח של היווד, שבוצע לפי החשד בהרעלה בחודש נובמבר האחרון במלון בעיר.

בתוך כמה שבועות לאחר האשמות אלה, בו, בן 62, הודח מצמרת המפלגה הקומוניסטית, פוטר מתפקידו כראש המפלגה בצ'ונגצ'ינג והושם במעצר. גו, בתחילת שנות ה-50 לחייה, הואשמה ברצח, לצד ז'אנג שיאוג'ון, אדם שעבד בשביל המשפחה. עתה, רבים בסין רואים בכל הדרמה הזו טיהור פוליטי קלאסי.

בשביל גו, בתו של גנרל מפורסם ומשפטנית מצליחה בעברה, שכתבה על הצלחתה בהגנה על חברות סיניות בבתי משפט בארה"ב, הצניחה מחיי החברה הגבוהה לספסל הנאשמים היא קשה במיוחד. לדברי מקורות שמכירים אותה היטב, גו חשה יותר ויותר מדוכאת ומבודדת, בשעה שבעלה הכריזמטי התמודד על מקומו בקרב הדור החדש של הנהגת המפלגה הקומוניסטית, שעכשיו מנהלת, כך היא טוענת, את המהלך להפילם. מקורות אחרים הקרובים למשפחה אף טוענים כי גו חלתה בסרטן. ואולם, לא היה ניתן לאשר זאת.

מקורות משטרתיים טענו בתחילה שהיווד דרש נתח מסכום כסף גדול שהועבר מעבר לים, והציגו את גו כרעיה חומדת בצע שניצלה את קשריה של בעלה ותרגמה אותם לדולרים. ואולם, המפלגה החליטה ככל הנראה שאין זה חכם להזמין ביקורת ציבורית בענייני כספים של משפחות מקושרות.

במקום זאת, כתב האישום רומז על מניע אישי שאפשר אולי להציגו בצורה נוחה יותר לציבור ועשוי לסייע בהפחתת העונש. סוכנות הידיעות הסינית שינחואה דיווחה כי גו הרגה את היווד כדי להגן על בנה בו גואגואה, שסיים השנה את לימודיו בבית ספר על שם קנדי בהרווארד ונמצא ככל הנראה בארה"ב.

"זה יכול להיות מניע שימנע החלטה על גזר דין מוות. ייתכן שהיא יכולה לקבל במקום זאת מאסר עולם או 15 שנים בבית הסוהר", כך אומר ג'רום כהן, מומחה למשפט הסיני באוניברסיטת ניו יורק. אין זה ברור כיצד איים היווד, אם בכלל, על בו הצעיר. חבריו של איש העסקים הבריטי מתארים אותו כאיש משפחה מסור ששמר על דיסקרטיות בכל הנוגע לידידותו ארוכת השנים עם גו ובנה. משפחתו טרם הגיבה על הפרשה. אשתו של היווד ושני ילדיהם עדיין גרים בבייג'ין. איש לא ניסה להגן בינתיים על הנאשם השני, ז'אנג.

אף על פי שנהנתה מזכויות יתר רבות כאשתו של בכיר המפלגה, נאלצה גו לוותר על משלח ידה, בשעה שהקריירה הפוליטית של בעלה הלכה ופרחה. בסין, רוב נשותיהם של מנהיגי המפלגה מפנות את הבמה לבעליהן ונטמעות לאטן ברקע. נשים רבות בדרגות בכירות במפלגה כלל אינן נשואות.

ספר על פרשת בו שילאי וגו קאילאי בחנות ספרים בהונג קונגצילום: אי–פי

בו וגו נפגשו לראשונה בתחילת שנות ה-80 והתחתנו ב-1986. לבו, שהתגרש זמן קצר קודם לכן, יש בן מנישואיו הקודמים. בו, גו וגואגואה, בנם היחיד של הזוג, היו יוצאי דופן בכל הקשור לחיפוש אחר אור הזרקורים. התספורת הקצרה מלאת השיק של גו היתה מנוגדת למראה המרושל של רבות מנשות המנהיגים במדינה.

בשעה שבו משל על עיר הנמל דאליין בשנות ה-90, ניהלה גו חברת עורכי דין. העיתונאי ג'יאנג וואיפינג, שנאסר לאחר מכן כי חשף שחיתות בקרב המעגל הקרוב לבו, טוען כי החברות שבבעלותה העבירו כספי שוחד ממשקיעים מטיוואן ומדינות זרות. היא הציגה את עצמה בפני זרים בשם "הורוס" (Horus), על שם אל המלחמה במיתולוגיה המצרית בעל ראש הבז. בספר שכתבה, "לקיים צדק באמריקה", היא תיארה את עצמה כעורכת דין שאינה חוששת מעימותים.

הצלחתו הפוליטית של בו הכריחה אותה להפסיק לעבוד כדי להימנע מהרושם של ניגוד עניינים, אולם ההחלטה השפיעה עליה ונראה שגבתה מחיר כבד. "מאז שהיא פרשה מתפקידה, היא חיה כמו נזירה מתבודדת, ולא השתתפה באירועים חברתיים. כשאבא רצה שתבוא לאירועים, היא תמיד סירבה", כך אמר ב-2009 בו גואגואה בראיון לעיתון מקומי, שנמחק לאחר מכן מאתר האינטרנט שלו. "אני יכול להבין אותה, קשה לה לחיות בצל של אבא. עכשיו היא קוראת כל הזמן ולומדת ספרות השוואתית", הוא הוסיף.

בתקופה מסוימת השקיעה גו את רוב מאמציה לטובת חינוכו של בנה. היא ביקשה מהיווד שיסייע לו להתקבל לבית ספר יוקרתי ועברה עמו ללונדון. לפי הוראתה, היווד השתמש בקשריו עם נתינים בריטים בבייג'ין כדי לסייע בקבלת בנה ללימודים באוקספורד, כך אומרת אשה שפגשה אותו באותו זמן.

בבריטניה, ניסתה גו לפנות לעולם העסקים: תחום בלוני האוויר שמשמשים לקידום מכירות, שאותם הציעה לעיר דאליין וערים אחרות בסין. היווד סייע לה בארגון עסקיה. היא הקימה חברה בדרום בריטניה עם ארכיטקט צרפתי בשם פטריק דווילייה, שעזב את דאליין והתגרש מאשתו הסינית בערך באותו זמן. הוא כעת בבייג'ין, לאחר שנעצר בידי משטרת קמבודיה לפי בקשת סין ומשתף פעולה עם החקירה.

בו וגו באים ממשפחות בעלות שושלת יוחסין מהפכנית וקשרים, שזיכו אותם בעוצמה וברווחה כלכלית. האליטה הסינית חיה בעולם מלא יריבויות חשאיות וחשד הדדי, שהובילו לחקירות שחיתות חוזרות ונשנות, האזנות סתר וחשש בלתי פוסק מבגידות.

הפרנויה ההולכת וגוברת של גו, לאחר שובה לסין, העצימה ככל הנראה את האווירה הרותחת בצ'ונגצ'ינג, שאליה עברו הזוג בשנת 2007. בו פתח שם במסע ציבורי נגד המאפיה ותרבות הכנופיות, ויצא נגד השחיתות הפושה, האלימות והרצח בקרב בעולם התחתון. ב-2009 הוא אמר לעיתונאים שהגנגסטרים היו ודאי מתנקשים בחייו לולא השוטר הבכיר וואנג ליג'ון, האיש שמאוחר יותר נמלט לקונסוליה האמריקאית אחרי שסיפר לבו כי אשתו רצחה את היווד.

בו קידם שירי מקהלה מימי המהפכה התרבותית והכאוס הפוליטי ששרר במדינה באותה תקופה. בשביל גו, השירים העלו מחדש זיכרונות מימים שבה הוריה נרדפו, והיא ואחיותיה נאלצו להגן על עצמן לבדן. התנהגותה הפכה לחסרת יציבות במיוחד בזמן שבו מת היווד בנובמבר שנה שעברה. היא נכנסה לפגישה של בכירים במשטרה לבושה במדים של קצין בכיר, באותה דרגה כמו אביה. בנאום לא ברור וחסר פשר היא אמרה לקהל ההמום שהיא נמצאת בשליחות להגן על ואנג. פחות משלושה חודשים לאחר מכן, הוא האשים אותה ברצח.

לפי כלי התקשורת המשפט יהיה מהיר. שמו של בו לא עלה בפרשת הרצח, אולם הוא נמצא בחקירה נפרדת על ידי הרשויות של המפלגה ועשוי גם לעמוד למשפט בעתיד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ