שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שווייץ מארחת את כינוס האנרכיסטים הבינ"ל

דווקא המדינה המסודרת בעולם נבחרה לארח 3,000 פעילים מכל העולם שמבחינתם סדר הוא כמעט מלה גסה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

שווייץ, ארץ שירות הרכבות הדייקני, הרחובות המצוחצחים והנופים ההרריים שנראים כגלויות דואר, מארחת את כינוס האנרכיסיטים הבינלאומי. הפעילים שהגיעו השבוע לסנט אימייה אינם מתכוננים לערער את הסדר הציבורי המופלא של שווייץ, אלא להעלות את זכר התנועה האנרכיסטית הבינלאומית שנוסדה לפני 140 שנה בארץ ייצור השעונים.

אולם, רוב ההודעות והסיסמאות שהושמעו בכינוס שבו משתתפים כ‑3,000 איש איזכרו לאו דווקא את המאה ה‑19 אלא את שנת המהפכה, 1968. משתתף אפור שיער ובעל כרס אמר כי האירוע מזכיר לו את "ימי הלימודים הנהדרים". הפעילים הגיעו ממקומות מרוחקים כיפאן, סין וברזיל, אולם מי שזכו ברוב תשומת הלב היו היוונים. "הנטל שנושאים היוונים הוא הכבד ביותר", אמר חבר הוועדה המארגנת.

הכינוס מתקיים בדיוק 140 שנה לאחר ייסוד התנועה הבינלאומית נגד הרודנות (אוטוריטרית). ב‑1872 נפגשו כמה שענים בעלי נטיות סוציאליסטיות והלך מחשבה חופשי בפונדק בעיירה סנט אימייה והקימו את תנועתם.

כינוס האנרכיטסים בסנט אימייה, שוויץצילום: אי–פי

השענים המייסדים הלכו בעקבות רעיונותיו של מיכאיל בקונין, מהפכן ואנרכיסט שברח מרוסיה למערב אירופה. לטעמם של הפעילים השווייצים הראשונים, קרל מרקס ופרידריך אנגלס היו "סמכותיים" מדי.

לדברי ג'ניפר, פעילה מזארבריקן שבגרמניה, שסירבה (כרוב המשתתפים) להזדהות בשמה המלא, מייסדי התנועה ניסו למצוא "דרך אחרת". לדעתה, הם חיפשו חלופה לקפיטליזם, מלבד הקומוניזם, כיוון שאידיאולוגיה זו נפסלה בכמה מדינות. נראה שהיה קל יותר לגלות למה התנגדו המהפכנים הצעירים בסנט אימייה מאשר במה הם מצדדים.

רשימה שפורסמה במהדורה מיוחדת של ביטאון האנרכיסטים "גיידאו" הבהירה כי לדעת המייסדים אין בעולם מקום ל"קפיטליזם, אימפריאליזם, פטריארכליות, סקסיזם, גזענות, קולוניאליזם, מעמד לאומי, דת וכל צורת דיכוי אחרת".

לעיתונאים שפנו למשתתפים בכינוס ושאלו כיצד הם מתכוננים להתגבר על משבר החובות והכספים ענה אריסטיד פדראצה, מהוגי הדעות המובילים בתנועה האנרכיסטית. לדבריו, "יש להפסיק לאלתר ובכל מקום את תשלומי החובות". לטענת פדראצה, את משבר הקפיטליזם אמורים לפתור הקפיטליסטים, לא הפועלים.

פעילים שהגיעו לכינוס אמרו כי שביתה או כל פעולה אחרת, להוציא אלימות, הן לגיטימיות. אולם לדעת אחרים שהגיעו לסנט אימייה המצב אינו ברור כל כך. "ברור שאנו לא תומכים בשריפת המכונית של הסבתא החביבה שגרה בבית הסמוך", אמר מתיאס, תושב ברלין בן 23, "אבל נבין אם מישהו יקום ויהרוס מרכז תעסוקה שלא ענה על צרכיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ