רוק בועט והורג

וייד פייג', שרצח שישה בני אדם במקדש סיקי בוויסקונסין, ניגן בלהקת רוק ששיריה עסקו בעליונות הגזע הלבן. באף-בי-איי כבר הבינו: מוסיקת השנאה הפכה מכשיר לגיוס צעירים לתנועה הגזענית

ג'יימס דאו וסרז' קובלסקי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יימס דאו וסרז' קובלסקי, ניו יורק טיימס

מתקפת הירי שבה הרג אדם המזוהה עם התנועה לעליונות הגזע הלבן שישה בני אדם במקדש סיקי, אירעה בימים שבהם יודעת תנועה זו צמיחה מחד ובלבול מאידך. נתונים שנאספו בידי Southern Poverty Law Center, גוף העוקב אחר קבוצות המטיפות לשנאה, מצביעים אמנם על כך שמאז בחירותו של ברק אובמה לנשיאות ב‑2008, חל גידול חד במספר המיליציות הימניות-קיצוניות ובארגונים המזוהים עם עליונות הגזע הלבן; עם זאת, מומחים וראשי התנועה טוענים שהיא מבוזרת יותר, ומבחינות רבות, מאורגנת פחות משהיתה אי פעם.

"יש תסכול רב בשורות התנועה הלאומנית הלבנה", אמר בריאיון דון בלק, מנהל סטורמפרונט, הפורום המקוון הגדול בעולם שעוסק בלאומנות הלבנה; בלק, שכינה את אובמה "תסמין של הרב לאומיות החותרת תחת המדינה שלנו", אמר עוד שלתנועה אין היום שום גוף מרכזי מוביל.

ואולם, מתקפת הירי בוויסקונסין גם שפכה אור על תופעה תרבותית אפלה, המסייעת להזרים אנרגיה חדשה לתנועה ונותנת בידיה מכשיר רב עוצמה לגיוס צעירים ואנשי שוליים: מוסיקה של הכוח-הלבן המוכרת יותר בשם "Hatecore" (מוסיקת מטאל המטיפה לשנאה).

היורה וייד מייקל פייג', חייל לשעבר שביצע לדברי המשטרה את המתקפה לבדו ביום ראשון והתאבד לאחר מכן, ניגן במשך יותר מעשור בגיטרה ובאס עם שורה של להקות רוק כבד המעבירות בשיריהן מסרים של שנאה. גם בעולמו של פייג' היוו להקות אלה Blue Eyed Devils (שטנים תכולי-עיניים), Intimidation One (איום אחד, והלהקה שהוא ניגן בה, End Apathy (הסוף לאדישות), אמצעי להעברת רעיון רחב יותר, כפי שקרה לרבים אחרים בשנים האחרונות.

להקת "Skrewdriver", שהחלה בשנות ה-90 את גל הלהקות הגזעניות. פייג' הודח מהצבא שש שנים לאחר גיוסו בשל "התנהגות לא נאותה"צילום: David Browne / Rex Features

"זה אחד מעמודי התווך של תת-התרבות של תנועת עליונות הגזע הלבן", אומר מארק פיטקוואג', מנהל מחלקת המחקר של הליגה נגד השמצה, על המוסיקה של המאמינים בעליונות הלבנים. "המסר שלה יכול לדחוף אנשי לפעולה, לגרום להם להיות גאים בעצמם ורעיון שלהם. הוא יכול להעצים את רמות הכעס, לעורר טינה מוגברת".

שתי להקותיו של פייג' מוזכרות בדו"ח שחיבר מודיע של האף-בי-איי, שנחשף השנה במסגרת חקירת סמים בפלורידה שבמרכזה אנשים הקשורים לקבוצות המצדדות בעליונות הגזע הלבן.

המודיע, ששמו לא צוין, דיווח ששתי להקות, ובהן להקתו של פייג' הופיעו בשנה שעברה במסיבת פטריק הקדוש של ארגון האמר-סקין הניאו-נאצי במועדון בעיירה כריסטמס שבפלורידה, שגבה 20 דולר לאדם.

ארנו מיכאליס, שהיה מנהיג להקת עליונות הגזע הלבן "סנטוריון" שהדיסק שלה, "14 מילים", נמכר ב‑20 אלף עותקים, נזכר איך נשבה בשנות התשעים במוסיקה הגזענית של להקת גלוחי ראש בריטית, "Skrewdriver".

"למוסיקה הזאת היה חלק מכריע בהתלכדותנו סביב רעיון הגזענות", אומר מיכאליס בן ה‑41. "זה עורר בי תחושה שאני שייך למשהו גדול יותר, שיש לי מטרה ושהגזע שלי הוא משהו מיוחד מאוד, משהו שאני חייב להגן עליו".

מיכאליס, תושב מילווקי, הפנה לפני כמה שנים עורף לרעיון הגזעני; על כן הופתע לקבל ב‑2005 פנייה מלהקה ניאו-נאצית, שביקשה ממנו לאחד מחדש את להקת סנטוריון לסיבוב הופעות באירופה. פנייה זו המריצה אותו לסייע בהקמת ארגון Life After Hate (החיים אחרי השנאה) המטיף נגד גזענות.

פייג' בהופעה של להקתו "End Apathy"צילום: רויטרס

אף שהסיבה שדחפה את פייג' לבצע את מתקפת הירי היא עדיין בגדר תעלומה בעיני החוקרים, הרי שחייו כמוסיקאי עליונות הגזע הלבן המנגן שירים המטיפים לאלימות היו גלויים להפתיע. פייג' העניק ריאיונות, העלה תמונות בדפי MySpace (באחת מהן הוא נראה מנגן בגיטרה כשחבל תלייה מצולם ברקע), הופיע בפסטיבלים של התנועה, ואפילו חשף בגלוי-לב את דעותיו באוזני איש אקדמיה שחקר את התנועה.

החוקר, פיטר סימי, פרופסור עמית לקרימינולגיה באוניברסיטה של נברסקה באומהה, אומר שפגש את פייג' בדרום קליפורניה ב‑2001, כאשר היה שותף לדירה של חבר בתנועה לעליונות הגזע הלבן, שאת סדר יומו הוא תיעד. לדברי סימי, פייג' סיפר לו שיצר בפעם הראשונה קשר עם גלוחי ראש גזעניים בדנוור כשהיה בגיל ההתבגרות, אבל שהפך לחסיד של ממש של הרעיון שלהם עם גיוסו, ב‑1992. פייג' שוחרר מהצבא ב‑1998, לאחר שהורד בדרגה בגלל התנהגות לא הולמת.

"הוא אמר לי: אם אתה לא נכנס לצבא כגזען, בטוח שתצא ממנו גזען", סיפר סימי בריאיון. "הוא היה משוכנע שיש אפליה לרעה של לבנים בצבא, שהשחורים מקבלים את כל ההעלאות, ושהם אינם נענשים בשל התנהגות לא ראויה".

אחרי שטימותי מקויי, חייל לשעבר, פוצץ את בניין העירייה של אוקלהומה ב‑1995, הפנטגון הכריז על "אפס סובלנות" כלפי פעילות גזענית בשורות הצבא.

ואולם, ב‑2006 חשף ה-Southern Poverty Law Center שבעטיה של הירידה שנרשמה במספר המתגייסים לצבא בעקבות המלחמה בעיראק, הצליחו מספר רב של קיצוניים ניאו-נאצים וגלוחי ראש להתגייס, ושקבוצות ניאו-נאציות, כגון הברית הלאומית, ניסו לגייס אוהדים מתוך הצבא במסגרת ההכנות למלחמת גזע.

בהודעה שפורסמה השבוע אמר דובר צבאי ג'ורג' רייט, שהצבא עומד על המשמר בכל הנוגע לתופעות של גזענות בשורותיו, ושאינו משלים עם ביטוים של "התנהגות קיצונית".

מוסיקת רוק גזענית וניאו-נאצית צמחה מתוך הפאנק הבריטי בשלהי שנות השבעים, וסיגלה לעצמה את מראה גלוח הראש שלו ואת שירתו הנבחנית; בשנות התשעים הפכה המוסיקה לחזקה וקודרת יותר, והיא כללה תחילה התקפות אלימות נגד שחורים, יהודים, ומאוחר יותר גם נגד הומואים ומהגרים.

ב‑1999, רכשה הברית הלאומית של ויליאם פירס, שחיבר ב‑1978 את "יומני טרנר", ספר המטיף לעליונות הגזע הלבן, את רזיסטנס רקורדס, חברת התקליטים הגדולה והחשובה ביותר המזוהה עם מוסיקה גזענית. הרכישה לימדה על חשיבות הגוברת של המוסיקה בגיוס דור צעיר של אוהדי רעיון עליונות הגזע הלבן. "המוסיקה הפכה לא רק לכלי מספר 1 לגיוס אוהדים, אלא גם למקור הכנסה עיקרי של התנועה", אומר דייווין בורגהרט, העוקב כבר 20 שנה אחר קבוצות המטיפות לשנאה על בסיס גזע.

אבל בורגהרט ומומחים אחרים לאידיאולוגיה גזענית, סבורים שלמרות ההזדמנויות לגיוס אוהדים שהתרבו על רקע המיתון הכלכלי ובחירתו של נשיא שחור, התנועה התחילה להתפורר בשנים האחרונות, והיא נותרה ללא מנהיג אמיתי.

אחת הסיבות להתערערות זו קשורה אולי לצמיחתה של תנועה שמרנית מרכזית יותר בארה"ב, מפלגת מסיבת התה, שחדירתה המוצלחת לפוליטיקה הממוסדת, הביאה לדלדול התמיכה בארגוני שוליים אלימים, סבור צ'יפ ברלט, עיתונאי מבוסטון המרבה לכתוב על ארגוני ימין קיצוני.

אבל לדברי מארק פוטוק, חוקר בכיר ב-Southern Poverty Law Center, העובדה שאין מנהיג ברור לתנועה לעליונות הגזע הלבן עלולה לדחוף שחקנים בודדים כמו פייג' לפעול."כשאין ארגוני גג גדולים, גדל הסיכוי לראות יותר זאבים בודדים כמו וייד פייג'", הוא אומר. "לפנינו תנועה מלאה בזעם ותסכול עזים, משום שחבריה מרגישים שהפסידו במאבקם להפוך את אמריקה לארץ לבנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ