ועדה בנורווגיה: מסע הרצח של ברייוויק יכול היה להימנע

דו"ח שפרסמה ועדת חקירה של הפרלמנט מגלה ליקויים חמורים בהתנהלות המשטרה בזמן האסון, לרבות התעלמות מהתרעה ממוקדת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משטרת נורווגיה ושירותי הביטחון שלה יכלו למנוע באופן חלקי או אפילו מלא את הפיגועים שביצע בשנה שעברה אנדרס ברייוויק, שרצח 77 בני אדם, כך קבעה אתמול (שלישי) ועדה פרלמנטרית.

שירותי המודיעין יכלו ללמוד על תוכניותיו של ברייוויק חודשים לפני הפיגוע, אפשר היה להגן טוב יותר על בניין הממשלה שהוא פוצץ, והמשטרה יכלה לעצור אותו לפני שטבח בעשרות בני נוער במקום לבזבז זמן בחיפושים אחר מסוק וסירה מתאימים, נאמר בדו"ח הוועדה.

לשלטונות היה ידוע על התנהגותו החשודה של ברייוויק חודשים לפני הפיגוע, כשקנה חומרים שבהם ניתן להשתמש להרכבת מטעני חומר נפץ, אך שירותי המודיעין לא התייחסו למידע הזה ולכן הוא לא הוכנס לרשימת האנשים שאחריהם יש לעקוב, ציינו חברי הוועדה, שהדו"ח שלהם משתרע על פני 482 עמודים.

דו"ח ועדת הפרלמנט מוצג באוסלו, אתמול צילום: רויטרס

כן נכתב בדו"ח כי אפשר היה להגן על בניין הממשלה טוב יותר, משום שכבר לפני שנים הוא זוהה כסיכון ביטחוני, אך הסכסוכים הבין-משרדיים על פרטים שוליים מנעו אבטחה נאותה.

יתרה מזו, אחרי הפיגוע הראשון, התקשר עד ראייה למשטרה ומסר תיאור מדויק של ברייוויק, אך התיאור הזה לא הועבר לשוטרים בשטח במשך 20 דקות. המשטרה היתה חייבת לערוך אימונים להיענות אוטומטית בפיגועים רבי-נפגעים, אך פיקוד חלש והיעדר ארגון גרמו לעיכובים. "תגובה מהירה יכלה להציל את האנשים באי אוטויה. אפשר היה לעצור את הפושע לפני פעולתו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ