גרמניה עצרה 4 אנשים בחשד שמכרו לאיראן חלקים לבניית כור גרעיני

החשודים נעצרו לאחר שהתגלה כי ככל הנראה מכרו לאיראנים שסתומים לכור הגרעיני בשווי מיליארדי אירו, באמצעות חברות קש בטורקיה ואזרבייג'אן

אי-פי

גרמניה עצרה גבר גרמני אחד ועוד שלושה אנשים בעלי אזרחות איראנית וגרמנית, בחשד שהם סיפקו לאיראן חלקים הנחוצים לה לבניית כור גרעיני, בניגוד לסנקציות הבינלאומיות על סחר עם טהראן.

התובע הכללי בגרמניה, מרקוס קואלר, אמר שהחשודים נעצרו לאחר שהתגלה כי ככל הנראה הם מכרו לאיראנים שסתומים לכור הגרעיני בין 2011-2010.

החשודים, ששמם נותר חסוי בהתאם לחוק הגרמני, חשודים כי העבירו את הציוד באמצעות חברות קש בטורקיה ואזרבייג'אן, בהסכמי סחר בשווי מיליארדי אירו. למעלה מ-90 סוכנים ושוטרים סרקו את בתיהם של הארבעה בהמבורג, אולדנברג וויימאר.

ביקור של נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, במתקן גרעיני בטהראן. איראן דחתה את התנאים, הבית הלבן הקשיח עמדותיוצילום: אי-פי

בשבוע שעבר פורסם כי הבנק הבריטי סטנדרד צ'רטרד איפשר לבנקים ולתאגידים מאיראן להסתיר כ-60 אלף עסקאות בהיקף של 250 מיליארד דולר לפחות, שנעשו באמצעות הבנק והפרו את החוק האמריקאי נגד הלבנת כספים. המשרד לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק מאשים את הבנק בהסתרת העסקאות כדי לגבות עמלות בהיקף של מאות מיליוני דולרים מינואר 2001 ועד שנת 2010.

לפי חוקי ארה"ב, עסקאות עם בנקים איראניים נתונות לפיקוח חמור ועלולות לגרור עונשים. זאת בעקבות הסנקציות הכלכליות שהטיל הממשל האמריקאי על סחר עם בנקים איראניים. הבנק "חשף את המערכת הפיננסית של ארה"ב בפני טרוריסטים, סוחרי נשק, קרטלי סמים ומשטרים מושחתים", נאמר בצו ששלח אתמול הרגולטור לבנק.

משרד האוצר האמריקאי אסר בשנת 2008 עסקאות מסוימות בין בנקים איראניים למוסדות פיננסיים בארה"ב, עקב חשדות כי איראן משתמשת במוסדות הפיננסיים שלה למימון תוכנית נשק גרעינית. האישומים נגד סטנדרד צ'רטרד אינם הראשונים שמועלים באחרונה נגד בנקים בריטיים. בחודש יולי קבע פאנל של הסנאט האמריקאי כי ענק הבנקאות הבריטי HSBC נוצל על ידי איראנים שביקשו לעקוף את הסנקציות בסיוע קרטלי סמים ממקסיקו, לצורך העברת כספים חזרה לתחומי ארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ