מכתבים, תמונות וחפצים של משפחת אנה פרנק יוצעו למכירה פומבית

בין המסמכים שיימכרו ישנו תיעוד של ניסיונות משפחת פרנק לברוח מהולנד לאחר הכיבוש הנאצי ומכתב שכתב אוטו לבתו אנה ב-1939

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עופר אדרת
עופר אדרת

"חבל שלעת עתה כל המאמצים הם חסרי טעם... אנחנו צריכים לחכות. מזל רע, אבל אי אפשר לעזור. בוא נקווה שהתנאים ישובו להיות רגילים. ברגע שאשמע שיש סיכויים איידע אותך". את המכתב הזה כתב אביה של אנה פרנק, אוטו, ב-30 ביוני 1941, לחברו נתן שטראוס, אותו הכיר מימי לימודיו באוניברסיטת היידלברג. פרנק ניסה להיעזר בו כדי לקבל ויזה ולהימלט מהולנד, שנכבשה בידי הנאצים.

בעוד חודשיים וחצי יועמד המכתב למכירה פומבית בניו יורק לצד כמאה מסמכים אחרים - בהם מכתבים, תמונות וחפצים אישיים - הקשורים למשפחת פרנק. שוויו של האוסף כולו, שכולל מסמכים מהשנים 1936 עד 1941, מוערך בכ-20 עד 30 אלף דולר.
האוסף היה שייך לשחקן האוסטרי יוסף שילדקראוט, ששיחק את אוטו פרנק בהצגה ובסרט שנעשו בהשראת יומניה של אנה פרנק בשנות ה-50. המסמכים שכלולים בו מתעדים את ניסיונותיה של משפחת פרנק לצאת מהולנד, לאחר שנכבשה בידי הנאצים; התכתבות ענפה ואישית בין אוטו פרנק לשילדקראוט ולרעייתו ולאנשים נוספים; וכן תעתיק של מכתב שכתב אוטו לבתו אנה ב-1939.

הפריטים, מימי המלחמה, נמסרו ברובם לשילדקראוט בידי אוטו פרנק, כחומר רקע שבו נעזר כשהתכונן לתפקידיו בסרט ובהצגה. את אחד המכתבים שכלולים באוסף כתב אוטו לשחקן בפברואר 1955, שבע שנים לאחר שהמלחמה הסתיימה. "הגורל שלי, בזמן התקופה של המסתור ואחריה, בהשוואה לזה של אחרים שסבלו, היה מיוחס. גם בשל כך שהצלחתי להישאר כמה שיכולתי עם משפחתי... גם במחנה הריכוז רבים מחבריי סבלו יותר ממני, כי מעולם לא עברתי עינויים. ההתנהגות שלי, אחרי שלמדתי על גורלם של אהובי, לא צריכה להיתפס כהרואית. אלפים אחרים קיבלו את אותן חדשות איומות והיו צריכים למצוא דרכים לחיות איתן. זה חלק מהטבע שלי להסתכל על החיים בנקודת מבט חיובית וזה מסביר, אולי, למה ניסיתי לבנות את חיי באופן נורמלי ככל שיכולתי".

אנה פרנק ב-1941צילום: אי–פי

אנה פרנק נולדה בגרמניה ועברה עם משפחתה להולנד לאחר עליית הנאצים לשלטון. ב-1944 התגלה המסתור שלה ושל בני משפחתה והיא נשלחה למחנה אושוויץ. מאוחר יותר מתה מטיפוס בברגן בלזן. אוטו פרנק, אביה, היה קרוב המשפחה היחיד ששרד לאחר השואה. לאחר המלחמה מצא ופרסם את יומניה. ב-1980 הוא הלך לעולמו.

שילדקראוט, שהיה הנמען של המכתב הזה, הלך לעולמו בניו יורק ב-1964. לא נמסר מי החזיק בארכיון עד אז או מי בעליו כיום. המכירה תתקיים ב-5 בנובמבר בבית המכירות Doyle New York. "הארכיון מספק תובנות יקרות-ערך על החיים והחוויות של אוטו פרנק. הוא מהווה מקור מרכזי לחוקרים לאספנים או למכונים", נמסר מבית ההוצאה לאור.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ