מאוזוליאום ל"קצב מפזאן"

אתר הנצחה למפקד הצבא הפשיסטי מעורר מחלוקת באיטליה

רודולפו גרציאני, שהיה מפקד בצבאו של מוסוליני, ביצע מעשי טבח רבים והשתמש בנשק כימי. בעיירה בטוסקנה החליטו להנציח את זכרו ועוררו סערה

הארץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ

פולמוס פוליטי חריף פרץ השבוע באיטליה עקב חנוכת אתר הנצחה לזכרו של מפקד הצבא הפאשיסטי, פילדמרשל רודולפו גרציאני, שהורשע בביצוע פשעי מלחמה. בי-בי-סי דיווח אתמול (חמישי) מוסר כי לכבוד גרציאני הוקם באחת העיירות בטוסקנה מאוזוליאום ומסביבו פארק. מימון האתר נעשה מכספי משלמי המיסים.

גרציאני פיקד על צבאו של בניטו מוסולינו במלחמות באתיופיה ובלוב. הוא ביצע מעשי
טבח רבים והשתמש בנשק כימי. הוא נדון ב-1948 ל-19 שנות מאסר לאחר שהורשע בביצוע פשעי מלחמה ובשיתוף פעולה עם הנאצים, אך שוחרר אחרי שנתיים בלבד ומת ב-1955.

מפלגת השמאל הגדולה של איטליה מחתה על ההנצחה. "האם אפשר להרשות, להסכים או פשוט לסבול שבשנת 2012 נקדיש פארק ומוזיאון לגנרל ולשר הפאשיסטי רודולפו גרציאני?" שאל אסטרינו מונטינו, יו"ר המפלגה הדמוקרטית במחוז לציו, שהצביע על "הפשעים נגד האנושות שביצע גרציאני באתיופיה בשנות ה-30",נאמר בידיעת הבי-בי-סי שציטט את העיתון האיטלקי לה רפובליקה.

כתב הבי-בי-סי ברומא מציין שפולחן גיבורים פאשיסטים עדיין קיים בחלקים מסוימים של
איטליה, למרות שהמפלגה הפאשיסטית הוצאה אל מחוץ לחוק בהתאם לחוקה שהתקבלה לאחר מלחמת העולם השניה. עם זאת, מוזר, לדבריו, שלא הוגשה מחאה רשמית כשראש העיריה של עיירה קטנה הנציח רשמית ב 2012 אדם שגרם למותם של אלפי אפריקאים והמיט קלון על ארצו.

פילדמרשל גרציאני, שהתפרסם בכינוי "הקצב מפזאן", ידוע לשמצה באכזריות שבה דיכא
מרד מקומי בקירנייקה בשנות ה-20 של המאה הקודמת, ובטבח אלפי אתיופים עשר שנים לאחר מכן. השמועות מספרות שנהג לומר: "הדוצ'ה (מוסוליני) יקבל את אתיופיה עם או בלי האתיופים". הוא הורה להשתמש בגז רעיל ובנשק כימי נגד חיילים ובני שבטים אתיופיים, והפר בכך את אמנת ז'נווה למרות שאיטליה היתה חתומה עליה.

כהונתו האחרונה היתה כשר ההגנה בממשלת "הרפובליקה הסוציאלית האיטלקית" ("רפובליקת סאלו") שהקים מוסוליני חודשים אחדים לפני תום מלחמת העולם השניה. הוא פקד על החיילים האיטלקים שנלחמו בדצמבר 1944 לצד הגרמנים בקרב על גרפניאנה, שהיה אחד הניצחונות הצבאיים האחרונים של כוחות הציר. לדברי "לה רפובליקה" אתר ההנצחה עלה 127,000 אירו.

ראש עיריית אפילה, ארקולה וירי, השתתף בטקס ההצחה שנערך בשבת, יחד עם נציג
מהוותיקאן ועוד כמאה מוזמנים. הוא אמר שהאתר הוא בעל חשיבות לאומית, ודחה את
הביקורת שנמתחה עליו כ"קשקושים" ו"דברים בטלים".

תמונות מהטקס הועלו לאתר האינטרנט של העיירה, המונה את גרציאני כאחד מבניה
"המפורסמים ביותר". על המאוזוליאום חרותות המילים "מולדת" ו"כבוד". בסוף השבוע נערך גם טקס אחר, המציג צד שונה בהתייחסותה של איטליה להיסטוריה שלה. בטקס שהתקיים ביום ראשון בעיירה סנטה אנה די סטצמה שבטוסקנה צוין יום השנה לטבח
של 560 גברים, נשים וילדים איטלקים על ידי האס-אס.

אחד המשתתפים בטקס היה מרטין שולץ, נציג המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית ונשיא הפרלמנט האירופי, שאמר: "אני גרמני והשפה שאני מדבר היא שפתם של אלה שביצעו את הפשעים האלה. לא אשכח את זה". הוא הוסיף בטוויטר: "אירופה היא תשובתנו לפשעי המאה הקודמת, היא הסיכוי הטוב ביותר שיש לנו לעתיד".

מוסוליניצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ