אירופה חוזרת לימי החושך

מפלגות הימין הקיצוני באירופה מצליחות למשוך יותר ויותר תומכים. נראה שאם מפלגות הזרם המרכזי לא יתעשתו, איש לא יצליח לעצור את הסחף

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט

"אנחנו מספקים מזון רק בשביל האזרחים היוונים", כך אמר איליאס קסידיאריס, דובר מפלגת הימין הקיצוני ביוון "שחר זהוב", בשעה שהתקדם לעבר מאות בני אדם הלבושים בבגדים מרופטים, רובם מבוגרים, שעמדו בתחילת החודש בתור לחלוקת מזון בכיכר סינטגמה הסמוכה לבניין הפרלמנט. נשים וגברים צעירים לבושים בחולצות שחורות של המפלגה בדקו את זהותו של כל אחד ואחד מהנזקקים לפני שחילקו להם שקית מלאה בפירות, ירקות ופסטה.

"שחר זהוב" היא כיום מפלגת הימין הקיצוני המצליחה ביותר ביבשת אירופה. בבחירות הכלליות שהיו ביוני זכתה ב 6.9% מקולות הבוחרים וב 18 מושבים בפרלמנט. ניקוס מיכלוליאקוס, מייסד המפלגה ומנהיגה, טוען שהיא אינה מפלגה ניאו-נאצית, זאת למרות סמלה הרשמי הדומה לצלב קרס ומנהג חבריה להצדיע במועל-יד בכל פעם שהוא עולה על במה. האוכלוסייה שהצביעה למפלגה מגוונת. בבוחרים ניתן למצוא קציני משטרה, צעירים מתוסכלים ומבוגרים שחיים במחוזות בבירה אתונה, ששיעורי הפשיעה בהם גבוהים.

המפלגה הצליחה לזכות באמון של חלקים רבים בציבור בעיקר בגלל פעולות הסיוע שלה, ובראשן חלוקת מזון לנזקקים. ואולם, גזענותה הגלויה, עמדותיה האנטישמיות ונטייתה לאלימות מטרידות אזרחים רבים ביוון. "במפלגה הזאת יש מרכיב אלים מאוד, לצד קשרים עם העולם התחתון", אומר יאניס בוטאריס, ראש העיר סלוניקי, שחברי "שחר זהוב" תקפו אותו בחריפות בעקבות תמיכתו במצעד הגאווה הראשון בעיר.

פעילי המפלגה הניאו-נאצית ביוון, השחר הזהוב, מאבטחים חלוקת אוכל לנזקקיםצילום: רויטרס

לפי ההערכות הרווחות, ניתן להסביר את עליית הימין הקיצוני ביוון, הולנד, הונגריה, פינלנד ומדינות אחרות באירופה במשבר הכלכלי ביבשת ובצעדי הצנע במדינות גוש האירו. ואולם, טיעונים אלה אינם משכנעים את מתיו גודווין, מומחה לימין הקיצוני מאוניברסיטת נוטינגהאם. "האם כולנו מצביעים לנאצים משום שאירופה שרויה במיתון? זה קשקוש", הוא אומר. לדבריו, מפלגה שמקדשת את שנאת הזרים יכולה לקום בכל מדינה באירופה, בין שדירוג האשראי שלה מושלם ויציב כמו בהולנד ובין שהיא על סף פשיטת רגל כמו יוון, ודווקא החשש מפני פגיעה אפשרית בתרבות, בזהות ובדרך החיים האירופיות משפיע יותר מאשר החששות החומריים. "כל מה שצריך לעשות הוא לנצל את הפחד הזה ולזכות בתמיכה", הוא אומר.

החזית הלאומית בצרפת בראשות מרין לה פן ומפלגת החירות בהולנד בראשות חירט וילדרס השכילו לנצל היטב את הטינה הסמויה והמצטברת כלפי מהגרים. לעומת זאת, מפלגות הזרם המרכזי מתקשות לשכנע את הבוחרים שהן מבינות את החרדה מפני הגלובליזציה ואת החשדנות וחוסר האמון של רבים כלפי האליטות. מפלגת החירות, המתנגדת נחרצות להגירה, טוענת ששורשיה האידיאולוגיים של המפלגה נטועים דווקא ברעיונות הנאורות וכי היא מבקשת לגונן עליהם מפני מהגרים חדשים בעלי תרבות שונה.

בבחירות 2010 הציגה מפלגת החירות, שהוקמה חמש שנים קודם לכן, מצע אנטי-איסלאמי והפכה להיות המפלגה השלישית בגודלה בפרלמנט. מנהיגה, חירט וילדרס, תומך מובהק של ישראל, כינה את האיסלאם דת "נחשלת" ותקף את הקוראן. במקביל הציג את עצמו כאביר זכויות הומוסקסואלים וכמי שמקדם שוויון בין המינים.

למפלגתו של וילדרס יש השפעה רבה על הפוליטיקה של הולנד. מפלגות מהזרם המרכזי, החרדות מפני בריחת קולות, אימצו כמה מרעיונותיו. ממשלת מיעוט שמשלה לא מכבר בזכות תמיכה של הימין הקיצוני אימצה חוקים נגד לבישת בורקות, אזרחות כפולה ותקנות אחרות נגד הגירה. רובן בוטלו מאז הסיר וילדרס את תמיכתו בממשלה, מוקדם יותר השנה, אולם בינתיים המיעוט המוסלמי ההולנדי נפגע.

נקודת התורפה של וילדרס היא הכלכלה. הוא תוקף בחריפות את האיחוד האירופי ואת מדיניות המטבע האחיד, בתקווה שהשתלחויותיו באיחוד יצליחו להסוות את העובדה שאין לו תוכנית שתסייע לפתור את הבעיות הכלכליות הקשות של היבשת. "הימין הקיצוני משתדל לשזור את הסיפור הכלכלי במסרים שלו", אומר ג'יימי ברטלט, חבר בדמוס, מכון מחקר שמרכזו בלונדון. "ואולם, אין לו באמת משנה סדורה או מדיניות כלכלית ברורה".

חירט וילדרסצילום: רויטרס

לקראת הבחירות הכלליות בהולנד שיתקיימו ב 12 בספטמבר, מנהל וילדרס מסע בחירות בוטה נגד האיחוד האירופי, שבו הוא תוקף את חבילות הסיוע למדינות הנזקקות, מבטיח לקיים משאל עם בנוגע לשאלת המשך חברותה של הולנד בגוש מדינות האירו, ואפילו משתעשע ברעיון של פרישה מוחלטת מהאיחוד האירופי.

בהונגריה לעומת זאת, למפלגה האנטישמית יוביק יש מדיניות כלכלית מתוחכמת יחסית. היא דוגלת בתפישה שאותה היא מכנה "כלכלה אקו-סוציאלית ולאומית", המטיפה לריכוזיות, הגנה על הייצור המקומי ותמיכה בעסקים קטנים ובחקלאים. ואולם, מרבית מצביעי המפלגה אינם מפשפשים בדקויות מדיניותה הכלכלית.

במקום זאת הם שומרים טינה עמוקה כלפי כל מה שמסמל רב-תרבותיות ורב-לאומיות, זאת אף על פי שחברות זרות שפועלות בהונגריה, בניגוד לחברות מקומיות רבות, מעניקות לעובדיהן זכויות סוציאליות. בהונגריה משגשגת היום תת-תרבות שמנסה לקדם פוליטיקה של זהות לאומית באמצעות מוזיקה, מחנות קיץ, פאבים ואפילו שירות מוניות לאומי.

יוביק היא מפלגה חדשה יחסית, שפרצה לזירה הפוליטית בבחירות שנערכו לפני שנתיים לפרלמנט האירופי. לפני כשנה זכתה יוביק ב-16.7% מהקולות בבחירות לפרלמנט ההונגרי וסיימה במקום השלישי. באחרונה עלתה המפלגה לכותרות לאחר שאחד מבכירי המפלגה דרש לערוך בדיקה גנטית כדי להוכיח שבעורקיו לא זורם דם יהודי או צועני. בכיר אחר במפלגה, צנאד סגדי, המוכר בשל דעותיו האנטישמיות, הודה כי גילה באחרונה שיש לו שורשים יהודיים.

החשש מפני אובדן של זהות לאומית או פגיעה בה מחזק את הימין הקיצוני גם במדינות סקנדינביה שעד כה, למעט פינלנד, עדיין לא נפגעו קשות ממשבר האירו. מפלגת הקדמה (progress) של נורווגיה, מפלגת הפינים האמיתיים (True Finns) בפינלנד ומפלגת העם של דנמרק נחשבות למפלגות שעשויות להצטרף לקואליציה עתידית לאחר הבחירות הכלליות בכל אחת מהמדינות. רק בשוודיה הימין הקיצוני נדחק לשוליים.

חברי פרלמנט מהימין הקיצוני בסקנדינביה מתאמצים להדגיש את ההבדלים ביניהם, אולם הדמיון ניכר. הם מתעבים את האיסלאם ומתריעים מפני שחיקת התרבות המקומית. משקיפים מבחוץ עשויים להיות מופתעים מהמשיכה הגוברת אל הימין הקיצוני באזור שידוע בסובלנותו. עם זאת, סגנון דיבורם העממי והבטחותיהם לדאוג לנזקקים, לקצץ במסים ולשמור על מסורות עתיקות משכנעים יותר ויותר אזרחים.

אחרי מלחמת העולם השנייה, היו מוקצות תנועות הימין הקיצוני ברוב מדינות אירופה. ואולם, בשעה שהזיכרונות מהמלחמה הולכים ומתפוגגים, אימצו מפלגות הימין הקיצוני עמדות חברתיות של המרכז שמאל ותיבלו אותן בלאומנות ובקריאות להגנה על העובדים המקומיים. נראה שהעלייה באהדה כלפי הימין הקיצוני מעידה שהתנהלות המפלגות האלה מצליחה. הסיכוי לעצור אותן תלוי במידת הצלחתן של מפלגות הזרם המרכזי למצוא דרך להרגיע את חרדות הבוחרים, שחוששים מפגיעה בתרבותם, בזהותם הלאומית ובאורח חייהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ