מרין לה פן כבשה את הנשים

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט

מנהיגת הימין הקיצוני בצרפת, מרין לה פן, נמצאת בשבועות האחרונים במצב רוח לוחמני במיוחד. בתחילת החודש שעבר החל בית משפט בצרפת לדון בתביעת הדיבה שמנהיגת החזית הלאומית הגישה נגד קרולין פורה ופיאמטה ונר, שכתבו ספר ביקורתי על משפחת לה פן, שהוציא את הכביסה המשפחתית המלוכלכת והציגה לעין כל.

לה פן לא נרתעה, והגישה באחרונה שתי תביעות נוספות. האחת היא נגד האינטלקטואל ברנאר אנרי לוי, שכתב מאמר שבו טען כי הסיבה ששלושה צעירים יהודים הותקפו לפני כמה חודשים היא התנהלות החזית הלאומית, שמקדמת לדבריו רעיונות אנטישמיים. התביעה השנייה היא נגד מדונה, זאת בגלל צלב קרס שכיסה את תמונתה של לה פן, שהופיעה באחד השירים ששרה הזמרת בפאריס.

בבחירות האחרונות לנשיאות ולפרלמנט של צרפת הוחלפה קבוצת גלוחי הראש, שנלוותה לעתים קרובות לאביה של לה פן בעצרות הבחירות שלו, במלווים ידידותיים יותר. רגשות הנוסטלגיה למשטר וישי או לשליטה באלג'יריה, ששלהבו בעבר את הימין הקיצוני, נעלמו, ובניגוד לאביה, שאמר ב‑2009 כי מחנות ההשמדה של הנאצים היו רק "פרט שולי בהיסטוריה של מלחמת העולם השנייה", בתו מקפידה לומר שהשואה היא "שיא הברבריות האנושית".

התנהלותה המתונה יותר של לה פן באה לידי ביטוי גם בטיפוח יחסיה עם נשים. נונה מאייר, פרופסור למדעי המדינה, ערכה לאחר הבחירות האחרונות לנשיאות מחקר על דפוסי ההצבעה. היא טוענת כי ניתן לזקוף את הצלחת החזית הלאומית עם השינוי שחל ביחסן של נשים כלפי המפלגה.

לדבריה, קבוצה אחת בולטת במיוחד: כ‑30% מהנשים שאינן עוסקות בעבודות כפיים, אלא עובדות בעיקר במכירות במשרדים או חנויות הצביעו בעדה בסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות. רק 13% מהנשים העוסקות בעבודות אלה הצביעו בשביל אביה ב‑2007.

העלייה בפופולאריות בקרב נשים עשויה לסייע לחזית הלאומית לשבור את תקרת הזכוכית המסורתית של 15% ­מהקולות בבחירות הכלליות. לדברי מאייר, העלייה במספר הנשים שמצביעות בשביל לה פן תסייע לחזית הלאומית לקבל את תמיכתם של יותר מ‑20% מהאוכלוסייה הכללית.

לעומת זאת, האב, ז'אן-מארי לה פן ממשיך להיות גורם מתסיס, ולאחרונה אמר שההתמתנות של בתו היא תוצאה של חינוכה הזעיר-בורגני בבית המשפחה באחד הפרברים היוקרתיים של פאריס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ