זעם ברוסיה על גזר הדין לפוסי ריוט: "טעות גדולה של השלטון"

פוליטיקאים, עורכי דין וסופרים גינו את ההחלטה לשלוח למאסר את חברות "פוסי ריוט" וקראו לציבור למחות. מחוץ לביהמ"ש התחולל טירוף של ממש

אלי שווידלר
אלי שווידלר

בית המשפט במוסקווה החליט לגזור שנתיים מאסר על חברות להקת "פוסי ריוט". השלוש הורשעו בהתנהגות חוליגאנית בעקבות פריצתן במארס האחרון לכנסיית "ישו המושיע" שבמרכז הבירה, שם השמיעו, בין היתר, שיר עם המילים: "בוגורודיצה (מריה, אמו של ישו הנוצרי), גרשי את פוטין!". הן הורשעו גם בהפרת סדר חמורה וגילויי שנאה בוטים בנושאי דת. על פי החלטה, אשר ניתנה על ידי השופטת מרינה סירוב, שלוש המורשעות, מריה אליוכינה, נדז'דה טולונקוניקובה וייקטרינה סמוצוויץ', יאסרו בכלא רגיל, ללא תנאים מחמירים. התביעה דרשה להטיל על הנאשמות שלוש שנות מאסר, וטענה כי הן לקחו חלק בפעולה חוליגנית, בעלת עוינות דתית.

כשעתיים לאחר מתן גזר הדין התפרסמה הודעה רשמית מטעם "מועצת הכנסיה העליונה" של הכנסיה הרוסית האורתודוקסית ('פראבוסלאבית'), בה נמסר: "מבלי להטיל ספק את בנכונות הפסיקה של בית המשפט, אנו פונים לשלטון האזרחי בבקשה להביע, במסגרת החוק, חמלה כלפי המורשעים במשפט, בתקווה שיימנעו מהפעילות המתגרה בעתיד".

החלטת בית המשפט לשלוח את שלוש חברות הלהקה לכלא, עוררה גל מחאות מילוליות וגרמה להפרות סדר ליד בית המשפט. משטרת מוסקווה דיווחה על 60 עצורים שהובאו לתחנות המשטרה השונות בעיר. לצד תומכים בלהקה נעצרו גם מתנגדים לה, אשר הגיעו לפתח בית המשפט. רבים מהמתנגדים הופתעו מחומרת גזר הדין, מאחר וציפו שהעונש יסתכם במאסר על תנאי וקנס כספי. בין העצורים גם שניים מראשי האופוזיציה החוץ-פרלמנטרית, אלוף העולם בשחמט לשעבר גארי קספארוב, ומתאם "חזית השמאל" סרגיי אודאלצוב. שניהם הבהירו שאינם יודעים מה סיבת מעצרם. קספארוב מסר שבמהלך מעצרו שוטרי היחידה לפיזור הפגנות "מחצו" אותו, אבל הוסיף כי לא נזקק לטיפול רפואי. את אודאלצוב האשימו ב"ארגון התקהלות בלתי חוקית", שעשויה לעלות לו בקנס של עד 30 אלף רובל (כאלף דולר).

9 מתוך 9 |
מפגינים בדבלין, אירלנד
1 מתוך 9 |
מפגנים מחוץ לבית המשפט במוסקווה
2 מתוך 9 |
שוטרים עוצרים את גארי קספרוב מחוץ לביהמ"ש במוסקווה

נגד קספארוב תטען כנראה המשטרה כי במהלך פיזור ההפגנה "נשך" שוטר. קספארוב עצמו הגדיר את האשמה כ"המצאה מטורפת וחולנית". "אולי הכלב המשטרתי נשך אותו? שיבדקו במעבדה", אמר.

במהלך פיזור ההתקהלות קפצה אחת המפגינות מעל גדר שגרירות טורקיה, הנמצאת בסמוך לבית המשפט. מספר שוטרים שזינקו בעקבותיה גורשו משטח השגרירות על ידי השגריר עצמו. מאוחר יותר המפגינה התבקשה לעזוב את שטח השגרירות, כדי לא לגרום ל"תקרית דיפלומטית", ונעצרה בסמוך.

עורך הדין של חברות הלהקה, ניקולאי פולוזוב, כמעט נעצר בעצמו על ידי השוטרים וחולץ רק בהתערבות קצין משטרה בכיר שזיהה אותו. פולוזוב הבהיר ש"הבנות לא מתכוונות לפנות לנשיא ולדימיר פוטין בבקשת מחילה". מנגד, הוסיף פולוזוב, עורכי הדין של השלוש עתידים להגיע עד לבית המשפט לזכויות האדם בשטראסבורג, כשמטרתם המוצהרת להילחם בהחלטה. "אני מאמין שנפנה גם לבית המשפט העליון ולבית המשפט החוקתי, ולבסוף נשיג את הזיכוי המלא של הבנות", הוסיף פולוזוב.

ההופעה בכנסיה במוסקווה בעקבותה נעצרו חברות הלהקה

אלכסיי קודרין, ששימש במשך 11 שנים בתפקיד שר האוצר בממשלת רוסיה, פרסם הודעה מיוחדת, בה טען שהפסיקה בעניין פוסי ריוט תחבל באמון של אזרחי רוסיה במערכת המשפט, ואף תגרום נזק חמור להשקעות כלכליות עתידיות ברוסיה, שתדמיתה כמדינה דמוקרטית וחופשית תפגע. קודרין סבור שכל העניין היה אמור להסתיים בקנס עד אלף רובל, בשל "פגיעה ברגשות המאמינים", וכי מדובר בעבירה אדמיניסטרטיבית שאינה פלילית. "במדינה חילונית כמו רוסיה אין, ולא יכול להיות, משפט פלילי על הפרה של נורמה כנסייתית זו או אחרת", אמר.

"שנתיים מאסר על שיר בכנסייה שבקושי בוצע - זו החלטה קשה מאוד ובלתי מוצדקת", הצהיר הסופר בוריס אקונין, "ואם החלטה היתה פוליטית -  אזי השלטון עשה טעות גדולה". הסופר דמיטרי ביקוב הגדיר את פסק הדין כמביש. "פסק הדין ניתן נגד כל רוסיה, מהשלטונות ועד העם".

"מבחינת השלטונות, שנתיים מאסר הן לא הרבה", טען סרגיי אודאלצוב. "אם לא נצא כולנו ב-15 בספטמבר להפגנה המונית, פסק הדין נוסח שהתקבל היום יהיה כאין וכאפס לעומת ההחלטות שבדרך. נגדי, למשל, הם לא יסתפקו בשנתיים. חובה לצאת, חובה להילחם נגד כל הגועל הזה, נגד כל הלכלוך והנבזות".

"בושה! בושה! ועוד פעם בושה!", הגיב זמר ושחקן סרגיי לזארב, "עוד תראו - בקרוב גם יסגרו לנו את האינטרנט! חוקים טיפשיים ולא צודקים - מציגים אותנו כאידיוטים בכל העולם!".
"לא אהבתי את מה שהן עשו בכנסיה, אבל עתה היינו עדים להליך שראוי אולי לתקופת האינקוויזיציה", הגיב הבלוגר ואחד מראשי האופוזיציה, אלכסיי נבאלני. "זה מסר שמבקשים להעביר לכולנו – אם תשתתפו בפעולות מחאה, תלכו לכלא. הן קיבלו שנתיים מאסר, בגלל שהפעולה שלהן נשאה אופי פוליטי".

חברות פוסי ריוט בבית המשפט, היוםצילום: אי-אף-פי

ראשי מפלגת הימין המאוחדת RPR-PARNAS, מיכאיל קסיאנוב, בוריס נמצוב ו-ולאדימיר ריז'קוב, פרסמו הודעה, בה הגדירו את המשפט: "פוליטי, למען יראו ויראו". לדבריהם, "המשטר כופה על החברה מושגים שאינם תואמים את הציוויליזציה במאה ה-21, ופועל ליצירת סכסוכים בתוך החברה, למטרות פוליטיות משלו".

"הן ביצעו מעשה דוחה, אבל הוא לא פלילי", הבהיר עורך הדין מיכאיל בארשצ'בסקי. "לא היה כל בסיס להעמיד אותם לדין פלילי".

"זהו טירוף מערכות, בושה שאין כדוגמתה", ביטא את תחושותיו עורך הדין מפורסם הנרי רזניק. "שפטו את הבלתי אשמים. זו פגיעה חמורה במערכת השיפוט ברוסיה".

שעות מעטות אחרי הכרזת פסק הדין נשמעו גם מחאות בינלאומיות. שר החוץ השוודי בילדט אמר שהפסיקה אינה מוצדקת. שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון הביעה "אכזבה עמוקה" מהחלטת בית המשפט. "פסק הדין אינו תואם את חומרת המעשה", צייצה אשטון בחשבון הטוויטר. משרד החוץ האמריקאי קרא לשלטונות רוסיה "לבחון מחדש" את החלטת בית המשפט כלפי חברות הלהקה. ברחבי העולם נערכו הפגנות כנגד המשפט. עם היוודע גזר הדין, תשעה מפגינים נעצרו בניו יורק, כשמחו מול הקונסוליה הרוסית.

אלכסיי צ'סנאקוב, סגן מזכיר המועצה הכללית במפלגת "רוסיה המאוחדת", סבור שפסק הדין תואם את חומרת המעשה וישפר את המוראל במדינה. "ברור שפסק דין זה צריך לשמש כהזהרה חמורה לכל מיני חובבי פרובוקציות. לכבד תחושות של אנשים אחרים זהו סימן לדמוקרטיה בהתגלמותה, כמו גם הבנה שהעונש ישיג לבסוף את הפושע".

מספר מגיבים ראו בפסק הדין המרשיע "חגיגת הבולשביזם" ו"הפסד לרוסיה הדמוקרטית". אחדים מהפרשנים מגדירים את החלטת בית המשפט כהמשך הקשחת העמדות של המשטר הנוכחי, החובר לפלגים "החשוכים" ביותר בתוך הכנסיה האורתודוקסית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ