ברק רביד

בכירים אמריקאים סבורים שראש הממשלה בנימין נתניהו עדיין לא החליט לצאת לתקיפה ישראלית חד-צדדית נגד מתקני הגרעין של איראן וכי השיח התקשורתי וההדלפות בנושא בישראל נועדו ללחוץ על ארה"ב. "הישראלים רציניים ביותר, וכך גם הנשיא אובמה, לגבי הצורך למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני", אמר בכיר אמריקאי לעיתון "וושינגטון פוסט". "אבל היו הרבה יותר מדי דיבורים בעניין, הדלפות ופברוקים, שרק פגעו במטרה הזו".

במקביל, ה"וושינגטון פוסט" פרסם הבוקר (שבת) מאמר פרי עטו של ראש אמ"ן לשעבר האלוף עמוס ידלין ובו קריאה לנשיא אובמה להגיע לירושלים כדי להעביר מסר לציבור הישראלי לפיו הוא מחוייב למנוע מאיראן לעצור את הגרעין האיראני, גם באמצעים צבאיים.

ידלין, שעומד היום בראש המכון למחקרי ביטחון לאומי – INNS – עדיין נמצא בקשר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויועציו הקרובים וכן עם ראשי מערכת הביטחון. התוכן של מאמרו עולה בקנה אחד עם דבריו של האלוף במילואים עוזי דיין ל"ניו-יורק טיימס" ביום חמישי. דיין, שדיבר עם ה"ניו-יורק טיימס" לאחר שנפגש עם ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק, טען כי הצהרה פומבית של הנשיא אובמה על נחישותו לעצור את הגרעין האיראני, עשויה לבלום התקפה ישראלית.

עשרות אלפים הפגינו אתמול באיראן נגד ישראל וארה"בצילום: אי–פי

במאמרו, תחת הכותרת "עבור שלום עם איראן, יש להתכונן למלחמה" ציין ידלין כי ישראל היא זו שתחליט האם לתקוף באיראן, ללא תלות בארה"ב. עם זאת, ידלין הדגיש כי "מה שמנהיגי ישראל אינם מבינים עד הסוף, הוא שישראל תהיה זקוקה לארה"ב ביום שאחרי התקיפה ובעשור שלאחריה כדי להבטיח שאיראן לא בונה מחדש את תכנית הגרעין שלה". ידלין מוסיף: "התעלמות ישראלית מבקשות אמריקאיות לעכב פעולה נגד איראן, לא יעודדו תמיכה כזו ביום שאחרי".

ראש אמ"ן לשעבר כתב במאמר כי הדרך היחידה שבה אובמה יוכל לשכנע את ההנהגה הישראלית לעכב פעולה צבאית נגד איראן, היא לשכנע את ישראל, את מדינות המפרץ ואת איראן עצמה כי "פעולה צבאית אמריקאית היא אופציה אמינה ויעילה".

לדבריו, הנשיא אובמה צריך להגיע לישראל ולומר להנהגה ולציבור בארץ – כי עצירת איראן מהשגת פצצה גרעינית הוא אינטרס אמריקאי וכי אם יהיה צורך בפעולה צבאית – הדבר יבוצע. "אמירה כזו של נשיא אמריקאי בכנסת הישראלית, תהיה הרבה יותר יעילה ממסרים של בכירים אמריקאים מאחורי דלתות סגורות", כתב ידלין.

ידליןצילום: אלון רון

על רקע התחושה במערב כי ישראל שוקלת ברצינות לצאת לתקיפה באיראן כבר בשבועות הקרובים, צפויה שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון לקיים שיחת טלפון עם ראש המועצה לביטחון לאומי באיראן סעיד ג'לילי, שעומד בראש צוות המשא ומתן של איראן לשיחות עם שש המעצמות.

לאחר שלושה סבבים של שיחות בין איראן לנציגי המעצמות, הגיע המשא ומתן למבוי סתום. הבלוגרית לורה רוזן דיווחה באתר "אל-מוניטור" כי אשטון, שמנהלת את המשא ומתן עם האיראנים מטעם שש המעצמות, צפויה להיפגש עם דיפלומטים בכירים מארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה בעוד כמה ימים בבריסל כדי לעדכן אותם בשיחתה עם ג'לילי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ