כאשר חילול שמו של פוטין שקול לחילול שם האלוהים

גזר הדין של בנות "פוסי ריוט" לא תורם לפופולריות של נשיא רוסיה בבית ומחוצה לו. אבל גם כך הוא עושה כל העולה על רוחו ונתפש כמנהיג שאין לו תחליף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ספק אם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, המציין כעת מאה ימים לכהונתו, היה מעורב בצורה כלשהי בקביעת גזר דינן של בנות הפוסי ריוט. עם זאת, ניכר כי המשפט של הלהקה הבהיר שברוסיה של היום אין הפרדה בין המדינה לכנסייה. אם לדייק, נראה כי חילול שמו של פוטין שקול לחילול שם האלוהים וכי נקיטת פעולה שכזו בכנסייה, גם לא בעת התפילה, שקולה להסתה על רקע שנאה דתית.

אלה שתמכו בהחמרת עונשן של הבנות טענו כי אם היו מתפרעות במסגד בבית כנסת היה גזר הדין קשה אף יותר מזה שניתן. הסופר אדוארד בגירוב, הנמנה עם תומכי פוטין, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "אף אדם רוסי נורמלי לא יתמוך במעשים האלה. שימו לב שמי שתומכים בהם הם רק מהגרים, הומואים וז'ידים". בהמשך הוסיף בגירוב שלא ניתן להאשים אותו באנטישמיות משום ש"יש הבדל בין יהודים לז'ידים", וטען כי שמה של אחת הסבתות שלו היה "חיה בת מרדכי שפיגל".

המתלוננים במשפט טענו שספגו פגיעה נפשית קשה ממעשה הבנות ושאינם מוכנים לסלוח להן ברוח הרחמנות של המסורת הפרבוסלאבית. סקר שנעשה בשבוע שלפני הפסיקה אף העלה כי 44% מהציבור הרוסי הסכים עם דרישות התביעה לגזור על הבנות שלוש שנות מאסר לפחות. אחת מבנות הלהקה, מריה אליוחינה, הסבירה בשימועים כי ההופעה הפרועה בכנסיית ישו המושיע, שכללה תפילה פאנקיסטית שכותרתה "אם האלוהים, גרשי את פוטין", נועדה למשוך את תשומת לבם של בכירי הכנסיה ולעורר דיון בנוגע לשאלות שלא ניתן להעלותן בפני הפטריארך בדרכים אחרות.

אליוחינה הדגישה כי היא אמנם נוצרית פרבוסלאבית אך הוסיפה כי אינה מבינה מדוע ראש הכנסיית הרוסית הפציר בציבור המאמינים להצביע לפוטין בבחירות. "חשבתי שהכנסייה אוהבת את כל ילדיה, אבל מתברר שהיא אוהבת רק את הילדים שמאמינים בפוטין," אמרה, "חשבתי שתפקיד הכנסייה לקרוא לאלוהים, לא לאמונה בנשיא כלשהו. לא יכולתי לשער שתהיה תגובה דכאנית בסגנון האינקוויזיציה החדשה. זה אבסורד לטעון ש-40 השניות של ההופעה שלנו ערערו יסודות בני מאות שנים".

משפטן של הבנות סיפק אמנם הוכחה ברורה בנוגע לעמדה בה נוקטת הכנסייה הרוסית, אך לא תרם כלל לפופולריות משטרו של פוטין, לא ברוסיה ולא מחוצה לה. משמעות הדבר אינה שהעם הרוסי נכון להתקומם, על אף שבעלה של אחת הבנות אמר בעקבות גזר הדין כי "מהפכה היא המוצא היחיד בשביל רוסיה ובשביל כולנו". אם לפני ארבע שנים הביעו כמחצית מאזרחי רוסיה אהדה כלפי פוטין ורק שבעה אחוזים בלבד הביעו רתיעה ממנו, הסקר האחרון שפורסם העלה כי רק חמישית מהאזרחים חשים כלפיו אהדה, לעומת 23% שדיווחו על רגשות שליליים כלפי הנשיא ו-52% שהביעו יחס אדיש. במוסקבה, הגדולה בערי רוסיה, רק 16% מהתושבים הביעו אהדה כלפי הנשיא, לעומת רבע מהם שדיווחו על יחס שלילי. מנגד, 56% סברו שפוטין הוא מנהיג שאין לו תחליף. מתנגדיו התעקשו כי תפישה זו השתרשה רק משום שבתקשורת הממשלתית לא הציגו לעם כל אלטרנטיבה לפוטין.

מבקרי משטר פוטין הדגישו כי במסגרת השיטה שיצר, הפקידים אינם זקוקים להוראה מפורטת מלמעלה כדי לרצות את צמרת שלטונם. מאה הימים הראשונים לכהונה מכונים בדרך כלל "ירח דבש" פוליטי, כאשר הנשיא יכול לעשות ככל העולה על רוחו. במאה הימים הראשונים של הנשיא פוטין, הפרלמנט הרוסי העביר בין היתר חוק שהעלה את הקנס המקסימלי על ארגון הפגנות שלא תואמו עם רשויות או על קריאה להפגנות לא מורשת ל-300 אלף רובלים (כ-9,300 דולר). מלבד זאת, נאסר על המפגינים לחבוש מסכות. נראה כי גם אם העם הרוסי יחליט יום אחד שהוא מאס ב"מנהיג שאין לו תחליף", לא בטוח שיתנו לו לצאת ולהפגין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ