סקר עולמי חדש |

אוכלוסיית העולם מאמינה פחות ופחות באלוהים

מבין הדתות שנסקרו, יהודים התגלו כמי שמגדירים עצמם כרחוקים ביותר מהדת. כמו כן, בעלי השכלה גבוהה נוטים להיות פחות דתיים

עופר אדרת
נטשה מוזגוביה ורויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
נטשה מוזגוביה ורויטל חובל

"ללא קשר למידת השתתפותך בטקסים דתיים, האם היית אומר שאתה אדם דתי, לא אדם דתי או אתיאיסט מושבע?" זו השאלה עליה התבקשו לענות 51,927 בני אדם מ-57 מדינות נבחרות ברחבי העולם בסקר חדש של חברת המחקר הבינלאומית גאלופ. התשובה: אוכלוסיית העולם דתית פחות. בהשוואה לסקר זהה שערכה החברה ב-2005, שיעור בני האדם בעולם המגדירים עצמם דתיים ירד ב-9%, ושיעור אלו שמגדירים עצמם כאתיאיסטים עלה ב-3%. כך, כיום 59% מאוכלוסיית העולם מגדירה עצמה דתית, 23% אינה דתית ו-13% מגדירים עצמם אתיאיסטים.

הסקר, שנקרא "אינדקס עולמי של דת ואתאיזם - 2012", הקיף נשאלים מחמש יבשות, לא כולל את ישראל. בראש רשימת המדינות בעלי שיעור האתיאיסטים הגבוה ביותר ניצבת סין, שם 47% הם "אתיאיסטים משוכנעים". אחריה: יפאן, צ'כיה, צרפת, דרום קוריאה, גרמניה, הולנד, אוסטריה, איסלנד, אוסטרליה ואירלנד. מנגד, בראש רשימת המדינות בעלות שיעור הדתיים הגבוה ביותר ניצבת גאנה, עם 96% דתיים. אחריה - ניגריה, ארמניה, פיג'י, מקדוניה, רומניה, עיראק, קניה, פרו וברזיל.

בוויאטנם נרשמה הירידה המשמעותית ביותר בשיעור הדתיים (23% בהשוואה ל-2005). מיד אחריה, אירלנד הקתולית עם ירידה של 22% בשיעור הדתיים. גם בצרפת חלה ירידה משמעותית של 21% באוכלוסיה הרואה עצמה כדתית, בעוד שיעור האתיאיסטים עלה ב-15% (29% מהצרפתים ענו שאינם מאמינים באלוהים). עוד ברשימת המדינות שבהן נרשמה הירידה המשמעותית ביותר בשיעור הדתיים הינן שווייץ, דרום אפריקה, איסלנד, אקואדור, ארצות הברית, קנדה ואוסטריה. בארצות הברית נרשמה ירידה של 13% - כיום 60% מאמריקאים רואים עצמם כדתיים. שיעור האתיאיסטים שם עלה מ-1% ל-5%.

היבשות הדתיות ביותר בעולם הן אפריקה, בה 89% מהאוכלוסייה מגדירה עצמה דתית, אמריקה הלטינית עם 84% ודרום אסיה עם 83%. בצפון אסיה, לעומת זאת, ישנו אחוז האתיאיסטים הגבוה ביותר - 42%. סין מובילה את הדירוג עם 47% שמגדירים עצמם כמי שאינם מאמינים באלוהים. מערב אירופה משתרכת מאחור עם 14% אתיאיסטים. במזרח אסיה ובמדינות עיראק, אפגניסטן, מלזיה, ויאטנם, תוניסיה, גאנה ואזרבייג'אן עומד שיעור האתיאיסטים על נתון עגול - 0%.

הסינולוג אוהד נבו, מתרגם ומדריך טיולים לסין, לא מופתע מכך שבראש רשימה המדינות האתיאיסטיות ניצבות סין ויפאן. "הרבה סינים יצהירו על עצמם באופן רשמי בתור אתיאיסטים, פשוט בגלל שהם חייבים. זו מדינה קומוניסטית ואין בה מקום לדת, בטח לא עבור עובדי מדינה", אמר. עם זאת, לדבריו, "בחמש השנים האחרונות יש צמיחה דתית בסין, בעיקר לכיוון הנצרות הפרוטסטנטית. זה לא אומר שהם תופסים את הנצרות כפי שרואה אותה מאמין מרומא - הכל עניין של הגדרות". השאלה החשובה לדבריו, היא "איך מגדירים אתיאיזם". ביפאן, לדוגמה, "אדם יכול ללכת למקדש בודהיסטי ולקחת חלק בטקסים פולחניים, אך בו בזמן להגדיר עצמו כאתיאיסט".

5 מתוך 5 |
התנגשויות בין נוצרים ומוסלמים בקהיר
1 מתוך 5 |
התפרעות חרדים בבית שמש
2 מתוך 5 |
הפגנת של נוצרים נגד הומוסקסואלים

עוד עולה מהסקר, כי מי שעשיר יותר - דתי פחות: "אנשים בעלי הכנסה נמוכה נוטים להיות דתיים יותר בשיעור של 17% מבעלי ההכנסה הגבוהה", נכתב בסקר. הנתונים מצביעים על כך ש-66% מהעניים ביותר הגדירו עצמם דתיים, לעומת 49% מהעשירים ביותר. כמו כן, בעלי השכלה גבוהה נוטים להיות פחות דתיים - 52% מבעלי ההשכלה האקדמית הגדירו עצמם דתיים ו-19% מהם תופסים עצמם כאתיאיסטים. זאת לעומת 68% דתיים ו-7% אתיאיסטים מקרב מי שאין לו השכלה כלל, או השכלה יסודית בלבד.

לדברי פרופ' בני בית הלחמי מאוניברסיטת חיפה, החוקר את הפסיכולוגיה של הדת, "הסקר מתאר תהליך היסטורי של חילון, שבו הכוח של מוסדות דתיים נחלש והכוח של מוסדות אחרים מתחזק", הוא מסביר. "הוא מתחזק ככל שרמת החיים עולה ובמקומות שבהם תוחלת החיים יותר גבוהה. מדינות שהן בתחתית הטבלה, כמו אפגניסטן ואתיופיה, ומדינות אפריקה, תוחלת החיים בהן נמוכה, ורמת הדתיות גבוהה. אפשר גם לומר במונחים פסיכולוגיים שרמת אי הביטחון גבוהה במדינות האלה, כי כאשר בני אדם מוקפים במחלות ועוני, הביטחון הבסיסי שלהם נמוך".

היהודים בעולם דתיים פחות

מבין הדתות שנסקרו, יהודים התגלו כמי שמגדירים עצמם כרחוקים ביותר מהדת. רק 38% מהיהודים ברחבי העולם רואים עצמם כדתיים, 54% מגדירים עצמם לא דתיים, ורק 2% אתיאיסטים (יהודים בישראל לא לקחו חלק בסקר). זאת לעומת 97% מהבודהיסטים, 83% מהנוצרים פרוטסטנטים, 82% מהקתולים, 78% מהנוצרים האורתודוכסים ו-74% מהמוסלמים, שמגדירים עצמם דתיים. רק 16% מהנוצרים ו-20% מהמוסלמים מגדירים עצמם כלא דתיים.

בינואר האחרון פורסם בישראל סקר המצביע על מגמה הפוכה של התחזקות בזיקה של היהודים בישראל לדת. מהסקר, שבוצע בידי המכון הישראלי לדמוקרטיה וקרן אבי חי, עלה כי 43% מהיהודים בישראל הם חילונים - ירידה של 3% מלפני כעשור. 32% מגדירים עצמם מסורתיים ו-22% דתיים או חרדים - לעומת 16% בלבד ב-1999. לפי הסקר, 80% מהיהודים בישראל מאמינים באלוהים, 70% מאמינים שהעם היהודי הוא העם הנבחר, 69% מאמינים שהתורה והמצוות הן ציווי אלוהי ו-60% מאמינים בחיים לאחר המוות.

מיקי גיצין, מנכ"ל "ישראל חופשית", שפועלת לקידום חופש דת בישראל, אמר כי  "מדינת ישראל, שמגדירה עצמה כמדינה של העם היהודי, הולכת ומקצינה בתפיסה הדתית שלה ומיישרת קו עם האורתודוכסיה הקיצונית ביותר, בעוד שמהסקר הזה ברור שהעולם היהודי הולך לכיוון פרוגרסיבי או לפחות מאבד עניין ביהדות שאינה מיישרת קו עם המודרנה". לדברי גיצין, "ממצאי הסקר מציבים בפני העולם היהודי אתגר של ממש. בעולם חלה ירידה בתפיסת היהדות כדת בלבד, ועלייה בשיעור היהודים שאינם דתיים. האתגר הוא למצב את היהדות כתפיסה תרבותית וחברתית חיובית, שיכולה להיות משלימה או לצדה של הדת".

שחר אילן, סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שפועלת לחופש דת ושוויון, אמר בהתייחסו לסקר המוקדם המתייחס לעלייה בשיעור הדתיים בישראל, כי "העלייה בהיקף הדתיות הקיצונית בישראל נובעת בראש ובראשונה משיעור הילודה הגבוה בציבור החרדי והחרדי-לאומי וגם מחזרה בתשובה. לכן, כדי שישראל תצטרף למגמה העולמית דרושים שני תנאים: ירידה בשיעור הפריון וגל של יציאה לשאלה. בינתיים, יש ירידה מסוימת בפריון החרדי, אך לא מספיקה. יציאה לשאלה אינה נראית באופק. כך שאפשר לקוות שגם תורנו יגיע, אך אין בינתיים נתונים לבסס עליהם את התקווה הזאת".

לדברי אילן, "לישראל יש הרבה מה ללמוד ממדינות שמצליחות לגדל אתיאיסטים מודעים. אחד הכישלונות החינוכיים העיקריים של ישראל הוא חוסר ההצלחה ליצור אידיאולוגיה יהודית ציונית אתיאיסטית שמסבירה את קיומנו פה ואת הצורך להישאר פה. סביר להניח שחלק גדול מהאתיאיסטים הישראלים הם מהגרים ממדינות ברית המועצות לשעבר. התוצאה: שליש מהחרדים לא נולדו חרדים אלא התחרדו, לעומת כל כך מעט חילונים שנולדו חרדים והתחלנו. אם יש משימה שצריכים ארגוני ההתחדשות היהודית לקחת על עצמם זה גיבוש האידיאולוגיה היהודית החילונית". בהתייחסו לנתוני הסקר הנוכחי על שיעור היהודים הדתיים, אמר אילן כי העובדה שרק 2% מהיהודים הגדירו עצמם אתיאיסטים מודעים, מלמדת על כך ש"יכול להיות שיהודים ככלל מתקשים להגדיר עצמם כלא מאמינים".

פרופ' ריצ'רד דוקינס ליד כרזת אוטובוס בבריטניה הקוראת לאתאיזםצילום: אי–פי

אילן הוסיף כי "הבעיה המרכזית שידע העולם בשנים האחרונות לא היתה, כמובן, האמונה הדתית - אלא הקנאות הדתית. הנתונים מצביעים על אפשרות משמעותית שגל הקנאות מתחיל לחלוף". עם זאת, לדבריו, "אי אפשר להתעלם מכך שבפקיסטאן חלה דווקא עליה בשיעור הדתיים ובמדינות אפריקה שונות לא חלה ירידה בשיעורם. צריך לזכור שהרבה יותר קל לייצר הקצנה דתית מאשר לעצור אותה. זאת, משום שהקצנה דתית מלווה לעיתים קרובות גם בעליה בילודה".

ארה"ב במגמת ירידה

ארה"ב לא השתנתה מן היסוד - זו עדיין מדינה של ציבור מאמין ושמרן - אך הסקר מצביע על מגמת ירידה בשיעור הדתיים (מ-73% בסקר דומה שנערך שנת 2005 ל-60%), ועלייה בשיעור האתיאיסטים מ-1% ל-5% (המספר עדיין זעום - ערב הסעודית מתאפיינת בשיעור אתיאיסטים זהה).

ואכן, באופן מפתיע למדי, המרכיב הדתי נמצא בשוליים הרחוקות של קמפיין הבחירות הנוכחי - זאת למרות שהצמד הרפובליקאי מורכב ממורמוני וקתולי, ובניגוד למסע הבחירות ב-2008 שהתאפיין בדיונים אינסופיים בדתו של ברק חוסיין אובמה. ייתכן שלקמפיינים שערכו ארגונים אתיאיסטים בארה"ב, שמטרתם לעודד אתיאיסטים להצהיר על עמדתם, היתה השפעה על נכונות האמריקאים לומר מה שהם חושבים באמת. לאור הירידה החדה בתקופת זמן קצרה יחסית, היו חוקרים שהטילו ספק בנכונות המספרים אך הם לא פקפקו באמיתות מגמת הירידה, שאומתה גם סקרים אחרים. 

הירידה בשיעור המאמינים בארצות הברית לא מספקת פטור למועמדים הפוליטים מלהפגין את מחויבותם לדת. הנשיא אובמה מסיים נאום בכל אירוע בחירות באמירה "שאלוהים יברך אתכם ואת אמריקה". גם המועמד הרפובליקאי מיט רומני לקח ביום ראשון פסק זמן נדיר לגיחה בכנסיה המורמונית בוולפבורו שבניו המפשיר, מלווה בקבוצת כתבים מצומצמת. רומני הגיע לכנסיה מלווה בשמונה בני משפחה, שר המנונים עם שאר המתפללים והשתתף בטקס דתי של אכילת לחם ושתיית מים במקום יין (המורמונים לא שותים אלכוהול, קפה או תה) המסמלים את בשרו ודמו של ישו. 

"זו התגלמות ברורה של עבודתה של תנועת האתיאיזם החדשה", אמר לעיתון וושינגטון פוסט ד"ר ריאן קראגון, סוציולוג של הדת מאוניברסיטת טמפה. קראגון לא מאמין שיותר אמריקאים נהיים אתיאיסטים, אלא שיותר בני אדם מוכנים לזהות עצמם ככאלו. "במשך שנים ארוכות, דתיות היתה מאפיין מרכזי בזהות האמריקאית", הוא הסביר, "אך מהסקר נראה שהדברים משתנים, ואנשים נוטים פחות לראות את הדת כמאפיין מרכזי של 'מה זה אומר להיות בן אדם טוב בארצות הברית'".

"בארה"ב רמת החיים היא לא מהנמוכות מהמדינות המערביות, אבל יש בה רמת דתיות גבוהה מבין המדינות המפותחות", מסביר פרופ' בית הלחמי. "היא גם בולטת ברמת הדתיות לעומת איראן, אבל באיראן לא עושים את המחקר הזה. אחד ההסברים לכך הוא שבארה"ב מעולם לא היתה תנועה סוציאליסטית, כמו במערב אירופה. הדתיות הולכת ביחד עם העמדות השמרניות. המקרה האמריקאי הוא חריג. וארה"ב נחשבת לחידה. נשאלת השאלה, למה פוליטיקאי בצרפת או באוסטרליה יכול להצהיר שהוא אתיאיסט ובארה"ב זה יסבך אותו. החידה אמריקאית נשמרת ועוד יכתבו עליה הרבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ