רפורמה חסרת תקדים בבורמה

אחרי 48 שנים, הכת הצבאית מסירה את הצנזורה על אמצעי התקשורת

עיתונאים וגופי תקשורת שנדרשו בעבר להגיש לצנזור כל פיסת מידע ואפילו שירים, יוכלו כעת לפרסם ידיעות בכל נושא, כולל פוליטיקה, חברה ודת

הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ

החונטה הצבאית בבורמה (מיאנמאר) ממשיכה בצעדים משמעותיים לקראת הפיכתה של המדינה לדמוקרטיה של ממש: בצעד חסר תקדים הודיע הבוקר (שני) משרד ההסברה בראנגון על הסרת הצנזורה הממשלתית מעל כל אמצעי התקשורת - ובכלל זה עיתונים, מגזינים ואתרי אינטרנט.

בהודעה שפרסם ראש מחלקת הפיקוח והרישום במשרד ההסברה, טינט סווה, נאמר כי החל  מיום עיתונאים לא יחוייבו ברישום ובהעברת מידע לבחינת הצנזור בטרם פרסום. "חוקי הצנזורה הוחלו ב-6 באוגוסט 1964. כעת, 48 שנים ושבועיים אחרי, הם מסתיימים", הצהיר סווה. הוא הדגיש כי סרטים עדיין יהיו נתונים תחת פיקוח ודרש מעיתונאים לנהוג באחריות המתבקשת במסגרת חופש הביטוי.

כ-300 עיתונים ומגזינים וכ-30 אלף אתרי אינטרנט בבורמה הורשו עד כה לכתוב בכל נושא, כל עוד לא מדובר בסוגיות פוליטיות, סוגיות חברתיות או סוגיות דתיות רגישות. כעת, הם יוכלו להדפיס ידיעות ומאמרי דעה ללא כל מגבלה. במקביל נודע כי בורמה מקדמת הצעת חוק חדשה לרגולציה על כלי התקשורת וכי תסייע להקמת גופי תקשורת פרטיים.

שרת החוץ קלינטון ונשיא בורמה תיין, מוקדם יותר השנהצילום: רויטרס

הצנזורה בבורמה נחשבה במשך שנים לאחת הקשוחות בעולם, וכללה בין היתר צנזורה על שירים. כל כתבה, מאמר או אייטם טלוויזיוני הועברו ללא יוצא מן הכלל לצנזורה לביקורת. ואולם, בשנה האחרונה, הוחלט על סיום המשטר הצבאי האבסולוטי והחלת הרפורמות הדמוקרטיות. במסגרת זו הקים הנשיא, תיין סיין, ממשלה וקיים מערכת בחירות, בה זכתה מפלגתה של אונג סאן סו צ'י, כלת פרס נובל לשלום, ב-40 מ-45 המושבים שעמדו לבחירה. עם זאת, חשוב להדגיש כי במדינה עדיין שולטת מפלגה המזוהה עם החונטה.

במסגרת הרפורמות הודיעה בורמה לפני כחמישה חודשים כי תשחרר שער החליפין של המטבע המקומי - צ'אט (kyat) - דבר שהקשה מאוד על המדינה בניהול קשריה הפיננסיים. בחודש ינואר הודיעה ארה"ב כי תכונן מחדש יחסים דיפלומטיים מלאים עם בורמה בעקבות החלטתה לשחרר מאות עצירים פוליטיים. הילרי קלינטון, אף יצאה לראנגון ונועדה עם הנשיא תיין אחרי 50 שנה שבהן לא ביקר שר חוץ אמריקאי בראנגון. גם מזכ"ל האו"פ, באן קי-מון, ביקר במדינה והביע שביעות רצון ואופטימיות לנוכח התקדמות הרפורמות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ