ועדה תחקור את האלימות בין הבודהיסטים למיעוט המוסלמי

ההתנגשויות האתניות במחוז ראקהין הובילו לעקירתם של מאות אלפי בני אדם מבתיהם ולבריחתם של אלפים מהם לבנגלדש השכנה

הארץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ

בורמה (מיאנמר) הקימה ועדת חקירה חדשה שאמורה לבדוק את ההתנגשויות האתניות שגבו באחרונה קורבנות רבים והביאו לעקירתם של מאות אלפי בני אדם מבתיהם. ההחלטה התקבלה בעקבות ביקורת חריפה שהוטחה בשלטונות הבורמזיים נוכח טיפולם הכושל במצב המחמיר. נשיא בורמה תיין סיין הכריז על הקמת הוועדה שתכלול נציגי פעילים, בעלי תפקידים במפלגות המיעוט, יזמים, מנהיגים מהממשלה, אמנים, מתנגדי משטר לשעבר ומנהיגים דתיים, כך דיווח העיתון המקומי שלשום. הוועדה, שתמנה 27 חברים, "תחשוף את הסיבה האמיתית לתקרית האלימה" ותציע דרכים להתקדם הלאה, נכתב בשופרו של השלטון New Light of Myanmar.

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון שיבח את המהלך. "הוועדה הזאת מורכבת מחתך מייצג של האישים המשפיעים במדינה", אמר באן בהודעתו. "היא עשויה לתרום תרומה חשובה לכינון השלום וההרמוניה במדינה וליצירת סביבה שתאפשר להתמודד עם הגורמים המונחים ביסודה של האלימות בארץ, לרבות מצבן של הקהילות המוסלמיות בראקהין".

עם כניסתו של הנשיא לתפקיד בשנה שעברה, בירכה הקהילייה הבינלאומית על התחייבותו לחולל רפורמות פוליטיות במדינה. סיין הדגיש את הצורך בוועדה עצמאית שאינה כוללת אנשים זרים. המאבק האלים בין בודהיסטים למוסלמים פרץ אחרי שהמשטרה עצרה שלושה מוסלמים בקשר לאונס ורצח של אשה בודהיסטית בחודש מאי. שניים נידונו למוות והשלישי התאבד בכלא.

ביוני, עם היוודע דבר המעשה, תקפו מאות אנשים אוטובוס בעיר ראקהין והרגו עשרה מוסלמים. ההתנגשויות האלימות בין בודהיסטים למוסלמים התפשטו ברחבי צפון המדינה והביאו להרס של אלפי בתים. הממשלה הלאומית הכריזה על מצב חירום בראקהין ושלחה את הצבא כדי להשיב את הסדר על כנו. אלפי מוסלמים נמלטו לבנגלדש, שבתגובה להמוני הפליטים סגרה את הגבול.

ראקהין הוא מקום מושבה של קבוצת מיעוט מוסלמית בשם "רוהינגיה" הטוענת כי הצבא רדף אותה במשך עשרות שנים של שלטון רודני. בורמה רואה ברוהינגים המוסלמים מהגרים בלתי חוקיים מבנגלדש ומסרבת להעניק להם אזרחות. לעומת זאת טוענת בנגלדש כי הרוהינגים חיים בבורמה מאות שנים ויש להכיר בהם כאזרחי מדינה זו. בשנות ה-90 נמלטו לבנגלדש כרבע מיליון מוסלמים שסבלו מרדיפות הכת הצבאית ששלטה בבורמה. שנים אחדות לאחר מכן הסכימה בורמה לקבל חזרה את הרוב, ונותרו רק כ-28,000 אנשים בשני מחנות שמנהלים ממשלת דאקה והאו"ם. בנגלדש מנסה בשנים האחרונות, ללא הצלחה, לשאת ולתת עם בורמה כדי שתסכים לקבל אותם בחזרה. בינתיים הצליחו עשרות אלפי מוסלמים אחרים לחדור לבנגלדש בניגוד לחוק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ