מצנזרים, אבל פחות

בבורמה מתירים מעט את הרסן, אך לא נפרדים מהריסון העצמי

לאחר 50 שנה שבהן הוטלו בבורמה המגבלות החמורות בעולם על העיתונות, ביטלה הממשלה את הצנזורה המוקדמת אך השאירה את הגוף המצנזר

הלן פיד, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
הלן פיד, גרדיאן

בברכה ובזהירות - כך קיבלו אתמול (שני) העיתונאים בבורמה את החלטתה הדרמטית של הכת הצבאית על . על פי התקנות החדשות, עיתונאים לא יידרשו עוד להעביר את כתבותיהם לצנזורה מטעם המדינה לפני פרסומן, כפי שהיה נהוג ב-50 השנים האחרונות.

עיתונאים רבים אמרו כי הם רואים בצעד ביטוי נוסף לפתיחות החדשה של הממשלה, שהחלה עם שחרורה של מנהיגת האופוזיציה אונג סאן סו צ'י בנובמבר 2010 והמשיכה עם השנה. עם זאת, חוקי עיתונות מגבילים עדיין נמצאים בתוקף בבורמה ומאפשרים לשלטונות לפעול ביד קשה נגד עיתונאים, ואף לסגור גופי תקשורת שמאיימים לדעתם על הביטחון הלאומי.

יה נאינג מוא, שעבד כעיתונאי ביאנגון 13 שנה, אמר בעקבות ההצהרה כי המהלך עורר בו תקווה לעתיד אבל עדיין אי אפשר להכריז על ניצחון בקרב. "זוהי תחילתו של עידן חדש עם אתגרים חדשים ואיומים חדשים", הוא מזהיר.

מתיו סמית, חוקר בארגון זכויות האדם Human Rights Watch, גורס כי "זו התפתחות חיובית אבל מוקדם מדי להתלהב. עדיין נדרשת עבודה רבה כדי להבטיח את ההגנה על חופש העיתונות. אותם אנשים שדאגו לכלוא עיתונאים עדיין בשלטון. זו הודעה חשובה, אבל צפוי לחץ גדול על העיתונאים לצנזר את עצמם ועדיין קיימת סכנה שהשלטונות יעקבו אחרי עיתונאים בגלל נגיעה בסוגיות רגישות".

מאז תחילת כהונתה של הממשלה הרפורמיסטית של הנשיא תיין סיין, הרפה השלטון במעט את אחיזתו בתקשורת, ובשנה האחרונה אפשרה הממשלה לכתבים לפרסם חומרים שלא היו עולים על הדעת בזמן השלטון הצבאי ששלט במדינה מ-1962. כך לדוגמה פורסמו תצלומים של אונג סאן סו צ'י בזמן מעצר הבית שלה בראנגון.

שר ההסברה, האיש שהיה אחראי זמן ממושך על מה שמותר ומה שאסור לפרסם, הודיע אתמול על השינוי בהודעה שפרסם באתר של משרדו. אך בניגוד לציפיות, מועצת הצנזורה לא תבוטל. בהודעה שהתקבלה צוין כי המועצה המצנזרת תשמור על סמכויותיה לסגור עיתונים ולבטל רישיונות אם לדעתה הפרסומים הללו עברו על חוקי העיתונות הנוקשים.

ניאן ניאן נאינג, עורכת בעיתון 7 Day News Journal, שהשתתפה אתמול בתדרוך לתקשורת, סיפרה כי העיתונאים יאלצו להמשיך להעביר את כתבותיהם למועצת הצנזורה. אלא שכעת יידרשו לעשות זאת לאחר פרסומן, ככל הנראה כדי לאפשר לממשלה לקבוע אם נעשו עבירות על פי חוקי העיתונות.

אונג סאן סו צ'י יחד עם שר החוץ האירי והזמר בונו בביקור בדאבלין, לפני כחודשייםצילום: אי–פי

חוקים אלה, הנהוגים מאז ההפיכה הצבאית לפני 50 שנה, כוללים צווים האוסרים על עיתונאים לכתוב דברים שעלולים לאיים על השלום והיציבות, שמביעים התנגדות לחוקה ושיש בהם מידע שעשוי להעליב קבוצות אתניות. מבקרים טוענים כי כמה מהחוקים פתוחים לפרשנות, מה שמעניק לממשלה כוח להשתיק את מתנגדי המשטר. בשנים האחרונות נוצלו חוקים אלו שוב ושוב על מנת לכלוא אנשי תקשורת שהוגדרו כמתנגדי משטר.

העורכת נאינג קיבלה בברכה את הודעת הממשלה אך הוסיפה: "עלינו להיות זהירים מאוד מפני שמועצת הצנזורה ממשיכה לפקח על עבודתנו". מוקדם לומר אילו דרגות של מעקב צמוד עשויות להוביל לצנזורה עצמית ומיותר לציין שעדיין קיימים נושאים רגישים מאוד, כגון: השחיתות והתעללות של קציני צבא בזמן שלטון הכת הצבאית הקודמת. לכן הרשויות עלולות להמשיך ולאיים בהעמדה לדין כדי למנוע פרסום כתבות או להפעיל עונשים קשים כתגובה לחשיפת חומרים שאינם לטעמן.

דווקא לאחרונה, ב-11 ביוני, הורתה מחלקת המעקב והרישום של העיתונות לסגור מגזין בשם Snapshot. על פי דיווח בעיתון Irrawaddy, פרסם המגזין תצלום של אשה שנאנסה ונרצחה במחוז ארקאן שבמערב המדינה, מעשה שעורר גל אלימות באזור מרוחק זה.

בחודש האחרון שוב עשתה מועצת הצנזורה שריר והורתה לסגור שני שבועונים, The Voice Weekly ו-Envoy, על שפרסמו השערות על חילופים צפויים בקבינט. בינתיים בוטלו העונשים הללו ושני השבועונים חזרו לדוכנים ב-18 באוגוסט.

שון קריספין, נציג דרום מזרח אסיה בוועד להגנת עיתונאים בבנגקוק, אמר: "אם כוונות הממשלה לבטל את הצנזורה בטרם פרסום אכן כנות, הרי שזהו צעד משמעותי למען חופש העיתונות בבורמה". עם זאת הוסיף שאם לא יחול שינוי גם בחוקי העיתונות, "אפשר יהיה לבטל את כל ההבטחות הללו בקלות ברגע שירגישו שעיתונות חופשית מאיימת על ביטחון הממשלה".

העיתונאי הבורמזי יה נאינג מוא, שהחל את הקריירה העיתונאית שלו בשבועון בלתי חוקי בהתקוממות של 1988, אמר ש"זה מעודד מאוד עיתונאי כמוני, ששנים נאבק נגד הצנזורה טרום-פרסום". הוא הוסיף כי "אני מקבל בברכה גדולה את ההודעה הזאת ומרגיש שזה טוב לטווח הרחוק, אבל אין זה אומר שאני מתעלם מהאתגרים החדשים והקרבות שעוד עומדים לפנינו. לפחות עכשיו הותרנו מאחור את הדרך האיומה ביותר להגביל את חופש הביטוי".

לדבריו, ייתכן שגל ההפגנות האחרונות של העיתונאים הצעירים הדורשים את הזכות לפרסם בחופשיות הוא שדרבן את המהלך. אבל כל זה אינו מבטיח סוף טוב נוכח דיכוי התקשורת במשך שנים רבות כל כך. "זה לא שחור-לבן. זאת התחלה של עידן חדש ולפנינו אתגרים חדשים וגם איומים חדשים. עדיין יש רבים שאינם מאושרים מהרפורמות".

טינט סווה, פוליטיקאי לשעבר מ"הליגה הלאומית לדמוקרטיה", מפלגתה של סו צ'י, ששהה בגלות בדלהי במשך 20 שנה, אומר כי השליטים הצבאיים של בורמה מבועתים מהאפשרות של התקוממות עממית נוסח המזרח התיכון. "הם חוששים מאביב ערבי", אמר והוסיף כי ההחלטה היא עוד ניסיון לשכנע את ארה"ב להפסיק את הסנקציות נגד בורמה.

ונוסף על כך, בבורמה גדל דור חדש שמכיר את האינטרנט ומסוגל לקרוא ידיעות חוץ ולא רק את שני עיתוני התעמולה בבעלות המדינה, ה-New Light of Myanmar באנגלית והמירור בבורמזית. "דור חדש חשוף לעולם החיצוני. ילדי הגנרלים משדרים בגל אחר מזה של הוריהם", אומר סווה.

עד לאחרונה כללו גיליונות של New Light of Myanmar מדור ושמו "משאלות העם" שכלל רשימת הנחיות לאזרחי בורמה. בין השאר נכתב שם: "התנגדו למי שמסתמכים על גורמים חיצוניים, הפועלים כבובות ובעלי השקפות שליליות, התנגדו למי שמנסים לסכן את יציבות המדינה ואת קדמתה של האומה, התנגדו לארצות זרות המתערבות בעניינים הפנימיים של המדינה ומחצו את הגורמים ההרסניים מבית ומבחוץ שהם האויב המשותף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ