הרב מצגר מנסה להפיג את חשש הגרמנים ממילה

הרב הראשי הגיע לברלין כדי להיאבק בפסיקה המשפטית שאסרה קיום מילה, הציע לפתוח בית ספר למוהלים וטען: גרמניה לא יכולה לפעול כמו מדינה קומוניסטית

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, קורא לפתוח בגרמניה בית ספר למוהלים, כדי להכשיר כוח אדם מקצועי וייעודי לביצוע ניתוחי המילה. בכך, הוא מקווה להפיג את החשש בגרמניה מפני פגיעה פיזית בתינוקות, ולאפשר את המשך קיום המנהג הדתי אשר נמצא בשבועות האחרונים בלבו של ויכוח ציבורי ער בגרמניה.

לפי התוכנית שהציג מצגר בברלין, מוהלים יהודים יעברו הכשרה רפואית על ידי רופאים גרמנים, אשר ילמדו אותם איך להתמודד עם סיבוכים אפשריים של הניתוח ולהגיש עזרה ראשונה במידת הצורך. במקביל, הם יקבלו הדרכה תיאולוגית מרבנים. לאחר שישלימו את הכשרתם, הם יקבלו תעודת מוהל רשמית מטעם הרבנים בגרמניה או הרבנות בישראל.

הצעתו של מצגר היא חדשנית, שכן באירופה אין היום מוסד רשמי להכשרת מוהלים. בגרמניה פועלים רק עשרה מוהלים, שעברו הכשרה בישראל.

את הצעתו הציג מצגר במסיבת עיתונאים שכינס בברלין, לשם הגיע כדי לקדם פתרון מוסכם שיאפשר להמשיך לעשות בגרמניה את ניתוחי המילה, בעקבות פסיקה משפטית מחודש מאי שאסרה על המשך קיומו של הטקס העתיק.

הרב מצגר (מימין) עם הרב הראשי של ברלין במסיבת העיתונאים, היוםצילום: אי–פי

במאי האחרון פסק בית המשפט בקלן כי ברית מלה פוגעת בנימול ולכן מהווה עבירה פלילית. הפסיקה, שהתקבלה בעניינו של ילד מוסלמי, עוררה סערה בקהילה היהודית בגרמניה ובעולם כולו, מחשש שמדינות נוספות יאסרו על הטקס. בעקבות הדיון בעניין, פרסם הבית התחתון של הפרלמנט הגרמני, הבונדסטאג, הצהרה שלפיה הוא תומך במילה, וקרא לממשלת גרמניה לפעול להסדיר אותה בחקיקה חדשה - עד הסתיו הקרוב.

בנאום שנשא בברלין תקף מצגר את האיסור על המילה: "מי שדורש מאתנו לשנות את המנהג הזה, מבקש לשנות את הדת שלנו... בדיוק כשם שאי אפשר לדרוש מכומר קתולי להפסיק לחגוג את חג המולד". לדבריו, הטקס מתקיים כבר 4,000 שנה - ומתוכם 1,800 שנה בגרמניה.

מצגר השיב לטענות בדבר הסיכונים שבקיום המילה. "אין אף ילד יהודי בישראל שסובל מטראומה בעקבות המילה ולא מוכר שום מקרה מוות מכך", אמר. מצגר הזכיר, כי בברית המועצות הסובייטית אסרו על קיום הטקס, והזהיר את גרמניה לבל תנהג "כמו מדינה קומוניסטית". לדבריו, "לא ייתכן, שגרמניה תגיד לאזרחיה בעתיד: אם אתם רוצים לקיים מצווה דתית - תצטרכו לנסוע לפולין". חרף הביקורת הקשה שהטיח בגרמניה, אמר מצגר: "אני בטוח, שנוכל להגיע להסכמה".

בביקורו בברלין ינסה מצגר לקדם חקיקה שתתיר קיום טקסי מילה ברחבי גרמניה. "אני רואה במשימת ההסברה הזו שליחות עליונה וחשובה. במשך הדורות יהודים מסרו נפשם על קיום מצווה זו וכשנאסרה עליהם אף קיימוה בסתר. איננו רוצים חס וחלילה לחזור לימים אפלים אלו", אמר.

בהתייחסו למאבק קודם שניהלה יהדות אירופה, נגד איסור השחיטה היהודית, אמר הרב הראשי: "אני מתפלל שגם הפעם יעלה בידי לסייע ליהודי התפוצות לבל יצטרכו לחשוש לקיים את מצוות ברית המילה חס וחלילה".

מצגר, שבא לברלין בהזמנת ראשי הקהילה היהודית בגרמניה, ינאם בפני חברי הבונדסטאג, שרים בכירים וחברי ועדת האתיקה של הפרלמנט הגרמני.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ