לראשונה: תלונה במשטרה נגד רב בשל קיום טקס מילה

התלונה הוגשה על ידי רופא גרמני, בעקבות פסיקת ביהמ"ש בקלן לפיה מדובר בהליך לא חוקי. הרב מצגר המבקר בברלין, לגרמנים: אל תנהגו כמו קומוניסטים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

בשעה שהרב הראשי, יונה מצגר, פועל בגרמניה לגיוס תמיכה בהמשך מילת ילדים, הוגשה תלונה במשטרה נגד רב של עיר גרמנית קטנה, בגין מילה. התלונה נגד דויד גולדברג, רבה של העיר הוף, במדינת בוואריה, הוגשה בידי רופא גרמני על "פגיעה גופנית" בילד שעבר ניתוח מילה.

הרופא, תושב מדינת הסן, הגיש את התלונה בהסתמך על פסיקתו של בית המשפט מקלן, אשר קבע לאחרונה כי מילת ילדים אינה חוקית ומהווה פגיעה בגוף. התובע הכללי של העיר הוף, גרהרד שמיט, אישר את הפרטים בשיחה עם העיתון היהודי-גרמני "יודישה אלגמיינה". התביעה עדיין לא החליטה אם לפתוח בהליכים פליליים.

זו הפעם הראשונה אי פעם בה מוגשת תלונה נגד רב בגין קיום הטקס הדתי העתיק. התלונה הקודמת, שהגיעה לכדי תביעה הוגשה נגד רופא שביצע מילה בילד מוסלמי בעיר קלן. הרופא זוכה לבסוף, מטעמים טכניים. בעקבות התביעה, התחייבה ממשלת גרמניה לפעול לחקיקת חוק שיסדיר את הנושא.

הרב גולדברג הוא מוהל מוסמך. הוא נולד בישראל ומכהן בתפקיד מאז 1997. הוא עשה עד כה מעל 3,000 טקסי מילה. בשיחה עם "הארץ" אמר כי "על התלונה הזו שמעתי רק מעיתונאים. עדיין לא קיבלתי שום דבר ביד. ברגע שאקבל, אעביר זאת הלאה למועצה המרכזית של יהודי גרמניה". עמיתו, הרב ירון אנגלמאייר מהעיר קלן, אמר כי הוא "בהלם" מההחלטה.

הרב דייויד גולדברגצילום: מתוך אתר האינטרנט של הרב

מוקדם יותר היום כינס הרב מצגר מסיבת עיתונאים בברלין, שבה קרא לפתוח בגרמניה בית ספר למוהלים, כדי להכשיר כוח אדם מקצועי וייעודי לביצוע ניתוחי המילה. בכך, הוא מקווה להפיג את החשש בגרמניה מפני פגיעה פיזית בתינוקות, ולאפשר את המשך קיום המנהג הדתי. לפי התוכנית שהציג מצגר בברלין, מוהלים יהודים יעברו הכשרה רפואית על ידי רופאים גרמנים, אשר ילמדו אותם איך להתמודד עם סיבוכים אפשריים של הניתוח ולהגיש עזרה ראשונה במידת הצורך. במקביל, הם יקבלו הדרכה תיאולוגית מרבנים. לאחר שישלימו את הכשרתם, יקבלו תעודת מוהל רשמית מטעם הרבנים בגרמניה או הרבנות בישראל. הצעתו של מצגר היא חדשנית, שכן באירופה אין היום מוסד רשמי להכשרת מוהלים. בגרמניה פועלים רק עשרה מוהלים, שעברו הכשרה בישראל.

בנאום שנשא בברלין תקף מצגר את האיסור על המילה: "מי שדורש מאתנו לשנות את המנהג הזה, מבקש לשנות את הדת שלנו... בדיוק כשם שאי אפשר לדרוש מכומר קתולי להפסיק לחגוג את חג המולד". לדבריו, הטקס מתקיים כבר 4,000 שנה - ומתוכם 1,800 שנה בגרמניה.

מצגר השיב לטענות בדבר הסיכונים שבקיום המילה. "אין אף ילד יהודי בישראל שסובל מטראומה בעקבות המילה ולא מוכר שום מקרה מוות מכך", אמר. מצגר הזכיר, כי בברית המועצות הסובייטית אסרו על קיום הטקס, והזהיר את גרמניה לבל תנהג "כמו מדינה קומוניסטית". לדבריו, "לא ייתכן, שגרמניה תגיד לאזרחיה בעתיד: אם אתם רוצים לקיים מצווה דתית - תצטרכו לנסוע לפולין". חרף הביקורת הקשה שהטיח בגרמניה, אמר מצגר: "אני בטוח, שנוכל להגיע להסכמה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ