הארי המזוהם |

הנסיך שמביך את בריטניה

צילומי העירום מלאס וגאס לא מקלים על טייס מסוקי הקרב שנמצא שלישי בשרשרת הירושה המלכותית לשקם את תדמיתו הבעייתית ממילא

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

אתמול (חמישי) בפני צנזורה מלכותית ונמנעו מלפרסם , מבלה בחברת צעירה אמריקאית, ערומה אף היא. הסערה הציבורית מאיימת על המשך הקריירה הצבאית שלו והיא האחרונה בשרשרת של שערוריות שבהן היה מעורב.

הנסיך הארי ווינדזור, סרן בצבא בריטניה, טייס מסוקי קרב ומספר שלוש בשרשרת הירושה המלכותית בבריטניה נמצא כבר שבע שנים במבצע לשיקום תדמיתו. מאז פורסמו ב-2005 תמונותיו של הנסיך כיום בן 27, מגיע למסיבת תחפושות, לבוש במדים של חייל נאצי כולל סרט על זרועו עם צלב קרס. הופעתם של תמונות עירום שלו שלשום בארצות הברית, כשהוא מבלה בחברת ידידות במלון בלאס ווגאס, מאיימת להרוס את כל העבודה שנעשתה ומחזירה קצת צבע ללחיי העיתונות המודפסת הבריטית שנמצאת כעת בעין הסערה.

למרות שאת התמונות ניתן למצוא בקלות ברשת, כל העיתונים בבריטניה התקפלו בפני איומי הפרקליטים המלכותיים ונמנעו מלפרסם את התמונות. היומון הנפוץ ביותר בממלכה, הצהובון ה"סאן" אפילו ערך צילום הדמיה בכיכובם של שנים מעובדי העיתון שהצטלמו בפוזות דומות. לעזאזל העירום, העיקר לא לעצבן את הארמון.

הצילומים שנעשו על ידי גורם בלתי ידוע באמצעות טלפון נייד נמכרו תוך שעות ספורות לאתר חדשות הבידור האמריקאיות TMZ ומשם לאלפי אתרים נוספים ברשת, וסוכנות צילומים שקיבלה את הזכויות הציעה אותם עבור עשרת אלפים דולר, אבל התערבות מהירה של משרד עורכי דין שנשכר על ידי הנסיך צ'רלס מנעה את פרסומם בבריטניה.

שער הסאן שבו נראה עובד בעיתון שמשחזר את תצלום העירום של הארי

הפרקליטים פנו למועצת העיתונות וכן למערכות העיתונים כשהם מדגישים שמדובר ב"אירוע פרטי לחלוטין" ושלנסיך "יש את הזכות לצפות לפרטיות". הם דחו כל טענה כאילו לציבור יש עניין בתמונות – למרות שמדובר באדם שלמעשה חי על חשבון משלם המסים הבריטי, מתגורר בבית שהוא נכס לאומי ומוקף מאבטחי משטרה, גם בעת שבילה בלאס וגאס. האבטחה של הארי בלבד עולה למשטרת בריטניה כשני מיליון פאונד (12 מיליון שקל) בשנה.

באורח פלא, כל התקשורת הבריטית, כולל אתרי האינטרנט, נכנעו לדרישה המלכותית. רק בלוגר פוליטי אחד, שכתובתו הרשמית באירלנד השכנה, העז להפר את הציווי. זה לא הפריע לכלי התקשורת בממלכה לדווח בהרחבה רבה על הפרשה, חלקם מוצאים דרכים מקוריות ללכת עם ולהרגיש בלי. בנוסף ל"סאן" שביים צילומים משלו, צהובונים אחרים, דוגמת ה"מירור" וה"דיילי סטאר" פשוט השתמשו מצילומיו של הארי באותו היום מבלה בבריכה כשרק מכנסיים קצרים לגופו. באמצעות חיתוך התמונה מהמותניים ומעלה, נוצר הרושם כאילו מדובר בצילום עירום. הם גם דאגו להפנות את הקוראים לאתרי אינטרנט זרים שישביעו את סקרנותם.

העיתונים הבריטים מצויים במלכוד – מצד אחד הם נתונים לביקורת גוברת על החדירה לפרטיותם של ידוענים, כשבראשם הנסיכים המלכותיים. וועדה ממלכתית כרגע דנה בפרשייה חמורה של פריצה בלתי חוקית של עיתונים מממלכת התקשורת ניוזקורפ של רופרט מרדוק, לתאים הקוליים של מאות אנשים. מצד שני, הציבור אולי מצקצק בלשונו על האופן בו הצהובונים רודף את הידוענים אבל ממשיך לקנות את הסחורה.

חיים משולשים

בית המלוכה בבריטניה הבין כבר לפני 15 שנה, לאחר התגובות הציבוריות הקשות בעקבות מותה בתאונת דרכים של הנסיכה דיאנה, אימו של הארי, שהמאבק על הדימוי של חברי המשפחה המלכותית, במיוחד שלושת הנסיכים, יורש העצר צ'רלס ובניו וויליאם והארי, הוא קריטי להבטחת המשך המלוכה והפופולאריות של המונרכיה. היועצים בארמון בקינגהאם יודעים שעם המלכה אין להם בעיה – אליזבת השנייה שציינה לפני חודשיים ששים שנה על כס המלוכה היא דמות אהודה בקרב רוב מכריע של נתיניה, אפילו המיעוט הרפובליקני שמאמין שבריטניה צריכה להיות דמוקרטיה מודרנית ולהשיל מעליה את המורשת המלוכנית, מכבדים את המלכה בת ה-86. היא הצליחה להתחמק במשך השנים מכל צל של מחלוקת וסקנדל וממשיכה להיתפס כסמל של המשכיות ושירות מסור לממלכה. האתגר הגדול שעומד לפתחם של יועצי התדמית שנשכרו על ידי הארמון הוא כיצד לדאוג שהאהדה הגורפת תדבק גם בבנה ובנכדיה.

שני המוקשים הגדולים הם הארי ההולל ויורש העצר צ'רלס, בעל הדימוי המנוכר והמוזר, אדם שבעבר הודה שהוא מדבר לצמחים שהוא מגדל באחוזתו ולא פעם שיגר מכתבים נזפניים לשרי הממשלה בהם ניסה להתערב במדיניותם, ובנו השני ההולל. כדי לבנות את צ'רלס כמלך פוטנציאלי, שכנעו אותו יועציו לצאת אל העם, לגלות מעורבות באירועי תרבות ומפעלי צדקה, גם אם הוא מעדיף להסתגר באחוזה. בהתמדה, נבנה מחדש דימויו של צ'רלס כאדם חם ופתוח, שמצליח לתקשר גם עם דלת העם. הפופולאריות הגוברת מיתרגמת גם לתוצאות הסקרים מהם עולה שרוב הציבור בבריטניה מוכן לראות אותו על כס המלוכה לאחר מות אימו. האהדה מתפשטת אפילו לאשתו השנייה של צ'רלס, קאמילה, שלמרות שבעבר נתפסה כמאיימת על זכרה של דיאנה האהובה, כיום זוכה לפופולאריות בסקרים ונראה שהציבור אף יקבל אותה כמלכה.

הארי הג'ינג'י היה בעיה קשה יותר. יועצי התדמית הבינו שלא יוכלו למנוע מהצעיר שנידון כל ימיו למעמד של ממלא מקום לאחיו הבכור, הנסיך וויליאם שאמור למלוך אף הוא לאחר צ'רלס, להמשיך לחגוג במועדונים ובמסיבות של צעירים עשירים ויפים. הפתרון שהגו היה לבנות לו תדמית חלופית וחודשים ספורים לאחר פרשיית הצילום הנאצי, מצא עצמו הארי באקדמיה הצבאית סאנדהרסט כשהוא עובר הכשרה של קצין חיל רגלים. במקביל, הם החלו לשגר אותו כנציג האישי של המלכה לטקסים ממלכתיים, כשהוא עומד בשורת המכובדים לבוש מדים מצוחצחים. הצבא הבריטי, שמפקדה העליון היא המלכה אליזבת, שיתף פעולה כשהוא משבץ את הארי בתפקידים יוקרתיים ובמקביל מאפשר לו לטוס ברחבי העולם ולייצג את הממלכה בטקסים רשמיים. בין הצבה מבצעית לטקס, הוא זכה גם בחופשות ממושכות. הארי חי למעשה חיים משולשים – נסיך, לוחם והולל. למערכות העיתונים זרמו כל העת צילומים מכל זירות חייו של הנסיך אבל התקשורת הפטריוטית מילאה את תפקידה כשהיא מבליטה בעיקר את התמונות הצבאיות, הפעם לבוש במדים הנכונים. התהילה הצבאית סייעה לו לצלוח סקנדל נוסף כשפורסמה הקלטה שלו משמיע הערות גזעניות כלפי חייל ממוצא פקיסטני ששירת בפלוגתו.

השיא במבצע שיקום התדמית היה ב-2008 כשלתקשורת הודלף העובדה שמזה חודשים, שוהה הארי בעמדה קדמית של הצבא הבריטי במחוז הלמנד בדרום אפגניסטן, שם הוא שימש כקצין תיאום אווירי, משגר מטוסי קרב ומסוקי תקיפה אל עבר מעוזי הטליבאן. העיתונים ידעו במשך תקופה ארוכה על הפעילות המבצעית של הארי אבל שיתפו פעולה ופרסמו תמונות מצודדות שלו במוצב רק לקראת סיום ההצבה הקרבית.

עם הפרסום, הודיעו מקורות צבאיים ש"למען ביטחונו", הוסג הנסיך מזירת הקרבות. עם חזרתו לבריטניה, נמסר שהארי שכבר הספיק לשמש גם בתפקיד מפקד מחלקה, ביקש וקיבל העברה לקורס טייסי מסוקים. עם סיום הקורס, זכה על פי בקשתו גם בהסבה היוקרתית להטסת מסוקי תקיפה מתקדמים מדגם אפאצ'י-לונגבואו. תוכנית האימונים לא הפריעה לו להמשיך למלא גם את תפקידיו המלכותיים, בין השאר שימש כ"שגריר מיוחד" של המשחקים האולימפיים בלונדון, כשהוא מגלה נוכחות מוגברת בתחרויות ואף מייצג את סבתו המלכה בטקס נעילת המשחקים.

באחת המסיבות האולימפיות, נשמע מתלונן ש"כבר אין לי זמן לצאת למועדונים" ושהוא אפילו לא מצליח להחזיק בבת זוג קבועה.

גורם בארמון ניסה להגן על הארי לאחר פרסום התמונות באומרו שמדובר "בהוצאת קיטור" אבל הניסיון המוצלח כשלעצמו למנוע מהעיתונים בממלכה לפרסם את התמונות רק הביא להעצמת הפרשה. הארי צפוי לנזיפה מצד מפקדיו כשיחזור בעוד כמה ימים לטייסת אבל הם מנועים מלהדיח אותו בשל התנהגות בלתי הולמת. ראשי הצבא נתונים כעת בדילמה קשה – מצד אחד בית המלוכה מעוניין שישוגר שוב לאפגניסטן, שירות קרבי כטייס אפאצ'י עשוי להצליח להעלות את קרנו של הנסיך ההולל מחדש. אם לא יישלח, התקשורת תשאל מדוע הושקעו מיליונים בהכשרתו כטייס קרב. מצד שני, יהיה כמעט בלתי אפשרי להסתיר את הימצאותו בזירה והסיכוי להפיל את הטייס המפורסם ביותר בעולם יקרוץ מאוד לחוליות נ"מ של הטליבאן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ