בול רשמי של גרמניה מכיר במנהג המילה כמסורת עתיקה

בעיצומו של הוויכוח על ברית המילה בגרמניה, מנפיק הדואר הגרמני בול עם פסוק מהברית החדשה על מילת ישו

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

בעיצומה של המחלוקת על ניתוחי המילה בגרמניה, מנפיק הדואר הגרמני בול מיוחד בנושא, שעשוי לשחק לידיהם של תומכי המנהג. הבול, שיונפק ב-11 בספטמבר, מציג פסוק מהברית החדשה המתאר את מילת ישו הנוצרי: "כשמלאו שמונה ימים והגיע הזמן למול אותו קראו את שמו ישוע" (הבשורה על פי לוקס, פרק ב', פסוק 21). בוויכוח האקטואלי סביב מילת הילדים, מדגישה הקהילה היהודית שוב ושוב את העובדה כי המילה היא מנהג דתי עתיק בן 4,000 שנה ולכן אין להפסיק אותו. כעת, גם הדואר הגרמני, בלי כוונה, מחזק את הטיעון הזה.

לאחרונה מתחולל בגרמניה דיון ציבורי בדבר הלגיטימיות החוקית והמוסרית של ברית המילה. בשבועות האחרונים אף הוגשה תלונה במשטרה נגד המוהל ורב העיר הוף שבמדינת בוואריה, דויד גולדברג, באשמת "פגיעה גופנית" בילד שעבר ניתוח מילה. השנה קבע בית המשפט בקלן כי מילת ילדים אינה חוקית ומהווה פגיעה בגוף.

הבול הגרמני שמתאר את מילת ישוצילום: הדואר הגרמני

הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, נשא החודש נאום בברלין שבו תקף את האיסור על המילה: "מי שדורש מאתנו לשנות את המנהג הזה, מבקש לשנות את הדת שלנו... בדיוק כשם שאי אפשר לדרוש מכומר קתולי להפסיק לחגוג את חג המולד". לדבריו, הטקס מתקיים כבר 4,000 שנה - ומתוכם 1,800 שנה בגרמניה".

גם נשיא ישראל, שמעון פרס, הצטרף ביום חמישי האחרון לרשימת המנהיגים הישראלים שמנסים ללחוץ על גרמניה להתיר את המשךניתוחי המילה בילדים . במכתב מיוחד ששיגר פרס למקבילו הגרמני יואכים גאוק, הוא ביקש שידאג שיהודי גרמניה יוכלו להמשיך לקיים את הטקס העתיק.

בהקשר זה יש לציין כי ראלף תומאס מולר, דובר החברה התנ"כית בשטוטגרט, אמר כי עיתוי הופעת הבול החדש הוא מקרי ואינו קשור לדיון שמתנהל בגרמניה בנושא. הבול החדש יישא ערך של 85 סנט ויונפק לציון 200 שנים ל"חברה התנ"כית הגרמנית" - קרן ששמה לה למטרה להפיץ את לימודי התנ"ך. 

לדבריו, "טיוטה של הבול הוכנה כבר לפני שנה, בטרם החל הוויכוח האקטואלי בנושא המילה". את הסיבה לבחירה בפסוק המתאר את מילת ישו הוא מסביר בכך ש"מדובר בסיפור תנ"כי מוכר לחג המולד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ