ארגנטינה - גן עדן לסופרים

בבואנוס איירס חנויות הספרים פתוחות עד חצות וסופרים בגמלאות מקבלים פנסיה מיוחדת, אז מה הפלא שטובי הסופרים בשפה הספרדית הם ארגנטינאים

סיימון רומרו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיימון רומרו, ניו יורק טיימס

בואנוס איירס אינה מסתפקת בעובדה שחנויות הספרים הענקיות נותרות פתוחות עד אחרי חצות הלילה בשדרות הרחבות, שבעבר התהלכו בהן ענקי הספרות כמו חורחה לואיס בורחס, או אפילו בפאלאסיו בארולו, גורד השחקים בעל הצורה הניאו-גותית המוזרה, שמתכננו קיבל את השראתה מ"הקומדיה האלוהית" של דנטה. כעת יש לסופרים סיבה נוספת להתגורר כאן: פנסיות.

בבירת ארגנטינה פורסם לאחרונה על היוזמה העירונית להעניק פנסיה לסופרים שעבודותיהם יצאו לאור, בניסיון "לחזק את עמוד השדרה של החברה", כפי שתיארו מתכנני החוק את מטרתם. מאז שהחוק נכנס לתוקף לא מזמן, מקבלים יותר מ‑80 סופרים פנסיה שעשויה להגיע לסכום של עד 900 דולר בחודש, ומהווה תוספת מכובדת לפעמים להכנסה הזעומה שיש להם בצאתם לגמלאות.

"התוכנית הזו נהדרת. היא זוקפת את ראשיהם של אלה מאתנו שעבדו כל חייהם למען הספרות", אמר אלברטו לייסקה, בן 71, אחד מהזכאים לפנסיה, שכתב יותר מתריסר ספרי אימים, כולל "גינת המכונות המדברות" ו"הרפתקאותיו של פרופסור אוסביו פיליגראנאטי".

הסופר אלברטו לייסקה, בן 71, בביתו שמשמש גם כסטודיו לכתיבה בבואנוס איירסצילום: ניו-יורק טיימס

הפנסיה מבטאת את שאיפתה של ארגנטינה לתגבר את מה שכבר נחשב לאחת המסורות הספרותיות האיתנות ביותר בעולם דובר הספרדית. בורחס, המשורר והסופר המפורסם, עולה מיד במחשבה, אך ארגנטינה מתפארת גם ביצירות קלסיות כמו "פקונדו: תרבות וברבריות" מאת דומינגו פאוסטינו סרמיינטו, שנבחר מאוחר יותר לנשיא המדינה. יצירה זו, שנכתבה במאה ה‑19, נחשבת לאבן יסוד בספרות של אמריקה הלטינית.

במאה ה‑20 היו בארגנטינה סופרים מפורסמים רבים, כמו ארנסטו סאבאטו ורוברטו ארלט, ובשנים האחרונות מתרחשת פריחה מחודשת של הסצנה הספרותית (שמונה מתוך 22 הסופרים הצעירים, שנבחרו על ידי כתב העת הספרותי "גרנטה" לטובים ביותר בשפה הספרדית, הם ארגנטינאים).

נוסף לפנסיה, העיר מציעה סובסידיות למו"לים עצמאיים ופטור ממס לקוני ספרים. הפנסיה הספרותית מדגישה שלמרות האווירה האירופית השוררת בבואנוס איירס, והמזכירה חלקים של לונדון, פאריס ובודפשט, קיימת בארגנטינה התייחסות שונה לעניינים מסוימים. מדינות אירופיות דנות בצעדי צנע, שמטרתם לרסן גירעונות תקציביים גדולים ,ובצמצום ההוצאות על רווחה, אך ארגנטינה מגדילה את הוצאותיה.

בזמן שמדינות אירופיות מקטינות את תשלומי הסעד, ארגנטינה העניקה בשנים האחרונות פנסיה ליותר מ‑ 2 מיליון אנשים שאינם עובדים במגזר הממשלתי, במאמץ לצמצם את הפערים בחברה. הוגדלו גם קצבאות הפרישה של ארגנטינאים החיים בחו"ל, חלקם אפילו זה עשרות שנים.

מאז עלייתה לשלטון של הנשיאה כריסטינה פרננדס דה קירשנר, חלה גידול עצום בהוצאות החברתיות גם בתחומים אחרים. כספים מועברים למשפחות עניות ולתוכניות כמו "כדורגל לכל אחד", שבה הממשלה משלמת את הוצאות שידורם של משחקי כדורגל כדי שאנשים יוכלו לצפות בהם חינם אין כסף. ואולם, עקב ההאטה בצמיחה הכלכלית, האינפלציה הדוהרת והקשיים המוערמים על אלה שמבקשים להשיג מטבע קשה, גובר החשש שהמדינה לא תוכל לעמוד לאורך ימים בהוצאות החברתיות הגדולות האלה.

רבים מהסופרים וחברי הפרלמנט טוענים שהיא תוכל לעמוד בהן. חוק פנסיות הסופרים של בואנוס איירס, שנכנס לתוקף בסוף 2009, נהנה מתמיכתן של רוב המפלגות עם חריג אחד. כעת הוחל בתכנון להרחיב את מתן הפנסיה הספרותית גם מחוץ לבואנוס איירס. חואן קרלוס חוניו, מחוקק התומך בקירשנר, העלה מחדש ביולי הצעת חוק, שלפיה תינתן פנסיה כזאת לסופרים בכל רחבי המדינה ובכך תהיה הכנסה כספית כלשהי למאות סופרים קשישים גם במחוזות אחרים.

"אני אופטימי מאוד לגבי אישור החוק שלנו", אמר חוניו. "יש הכרה כללית בתפקיד הנעלה שיש לסופרים בעיצוב החברה שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ