ישראלי בן 24 מנהיג את מרד הסטודנטים בצ'ילה

נועם טיטלמן, הנשיא החדש של ארגון תלמידי אוניברסיטת קתוליקה בסנטיאגו, עומד בראש המאבק לרפורמה במערכת החינוך האקדמית

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

בסוף השבוע האחרון התחדשו בעוז מהומות הסטודנטים בסנטיאגו בירת צ'ילה. קרבות רחוב התחוללו בין הצעירים הזועמים לבין המשטרה, שיחידות מיוחדות שלה פרצו לבניין האוניברסיטה, ירו כדורי גומי, פיזרו גז מדמיע ועצרו כ-140 סטודנטים. פצועים רבים משני הצדדים אושפזו בבתי חולים בעיר. אולם הפעם, מי שהוביל את חזית המאבק, מי שדבריו צוטטו בכלי התקשורת, היה הנשיא החדש של ארגון תלמידי האוניברסיטה הגדולה קתוליקה, נועם טיטלמן, בן 24 וקצת, יליד ישראל.

טיטלמן, סטודנט למינהל עסקים וספרות, אמר בתגובה להתנהגות השוטרים: "זאת תשובה ברורה לראשי האוניברסיטאות, ששיתפו עד כה פעולה עם המשטרה, על השאלה מי מנהיג מאבק מלוכלך ואלים". מזה כשנה מפגינים בצ'ילה סטודנטים ותלמידי תיכון הדורשים מן הממשלה שינויים מפליגים במערכת החינוך. הם תובעים בין השאר לימודים חינם ותקציבים נוספים להעלאת רמת האוניברסיטאות הציבוריות, הסובלות מדימוי נמוך לעומת המוסדות הפרטיים לחינוך המיועדים לבני עשירים. רשת בתי הספר הפרטיים הוקמה בזמנו בעידוד ממשלתו של הרודן אוגוסטו פינושה כדי לעקוף את האוניברסיטאות הציבוריות שהיו חממה לאנשי שמאל.

את השלב הראשון של המאבק הובילה "קמילה היפה", כך הכתירה התקשורת את קמילה ואלחו, הסטודנטית הקומוניסטית שתמונותיה התנוססו בעיתוני העולם. אולם כעת הפך טיטלמן לפנים החדשות של המרד הסטודנטיאלי. "החברים שלי מהשמאל חושבים שאני נקרא כך על שמו של נועם חומסקי, אני אוהב את הרעיון... ולכן אני לא מאשר או מכחיש", הוא אומר.

הפגנות סטודנטים בלב סנטיאגו, אוקטובר 2011צילום: אי–פי

בראיון לרדיו פאולה הצ'יליאני הוא מספר: "הסבים והסבתות שלי באו לצ'ילה ממרכז אירופה. הם היו פליטי שואה. הסיפור שלהם, האנטישמיות, חידד אצלי את הרגישות למעשי עוול ואפליה. הם היו קורבנות הפחד הזה כל חייהם. תמיד היתה מזוודה מוכנה מתחת למיטה, למקרה הצורך. דברים כאלה עוברים בתחושות מדור לדור. ההורים שלי אדוארדו ודניאלה נפגשו כאשר היו סטודנטים בארצות הברית, ובתום לימודיהם לא יכלו לחזור לבתיהם בגלל הדיקטטורה הצבאית של פינושה. הם נדדו לצרפת ואחר כך לישראל, שם נולדתי בשנת 1987".

כאשר מלאו לו תשע, עזבה המשפחה את ישראל וחזרה לצ'ילה. "הורי הגיעו למסקנה כי החיים שם מסובכים מדי. אני והמשפחה שלי בעד שלום, בעד מדינה פלסטינית, וזה עניין שקשה לחיות איתו שם. טיטלמן אומר כי בגלל היותו צ'יליאני-ישראלי, הוא חש לעתים שהיחס אליו מעורב בדעות קדומות: "חושבים שאם אני יהודי, אז באופן אוטומטי אני פאשיסט הפוגע בפלסטינים. אנשים שכחו את המסורת הארוכה של סוציאליזם יהודי... מאז קרל מארקס". לפני כמה חודשים התמודד בבחירות לנשיאות ארגון הסטודנטים של קתוליקה, מהוותיקות והגדולות שבאוניברסיטאות סנטיאגו, שבה כ-23 אלף תלמידים, וגרף 53 אחוז מהקולות.

כאשר יסיים את פרק המאבק והלימודים, טיטלמן אינו חושב לעבור לפוליטיקה: "מה שמושך אותי הוא עיסוק בספרות, שפות וכלכלה ומעל לכל - עבודה חברתית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ