מחקר רחב היקף על השימוש בקנאביס |

בני נוער המעשנים קנאביס חשופים לפגיעה באינטליגנציה

המחקר, שעקב במשך ארבעה עשורים אחר קבוצת מדגם של אלף איש, גילה כי בקרב בני 18 ופחות גורם הסם לפגיעה ב-IQ, ביכולת הריכוז ובזיכרון

שרה בוסלי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה בוסלי, גרדיאן

בני נוער הנוהגים לעשן באופן קבוע מריחואנה נמצאים בסכנה מוגברת שייגרמו להם נזקים בלתי הפיכים לאינטליגנציה, ליכולת הריכוז ולזיכרון – כך עולה ממחקר שכלל כאלף נבדקים ונפרש על פני ארבעה עשורים. המחקר עקב אחר הנבדקים מגיל ילדות עד גיל 38 וגילה כי לשימוש בקנאביס יש השפעה שלילית על המוח בשלב ההתפתחות שלו וכי אין לו השפעה של ממש על מוחות של אנשים בוגרים.

מהמחקר, שנערך בעיר הניו-זילנדית דונדיין, עולה כי לנערים ונערות שהעידו על שימוש קבוע במריחואנה לפחות פעם בשבוע בגילאים 13-18, יש בממוצע שמונה נקודות IQ פחות. בסך הכל העידו 5% ממשתתפי המחקר על שימוש של לפחות פעם בשבוע שקנאביס בעת שהיו נערים. עוד התברר כי הפסקת השימוש בקנאביס הובילה לשינוי זניח וכי הגורם המכריע לפגיעה באינטליגנציה היה הגיל שבו החל השימוש בסם.

צפו בקטע וידאו מתוך כתבת המוסף בנושא גידול מריחואנה ביתי:

"המחקר הזה דרש מאמץ מדעי יוצא דופן", מספר אחד מעורכי המחקר, פרופסור טרי מופיט מהמכון הפסיכיאטרי הלונדוני קינג'ס קולג'. "בדקנו את יכולותיהם המנטליות של הנבדקים כילדים, לפני השתמשו בקנאביס, בחנו אותם שוב 25 שנים לאחר מכן, בשלב שבו חלק כבר היו משתמשים כרוניים. זה לא היה יכול להתבצע אלמלא החשאיות המלאה שנתנו להם. 96% מהמשתתפים המקוריים במחקר התמידו איתנו משנת 1972 עד היום. כעת אני יכול לומר בוודאות שקנאביס בטוח לשימוש מעל לגיל 18, אך מסוכן לילדים ובני נוער".

את המחקר ניהלו מדענים קינג'ס קולג' והאוניברסיטאות האמריקאיות דיוק וצפון קרולינה. הוא פורסם בכתב העת המדעי PNAS. "שמונה נקודות IQ כשהחציון הוא 100 אולי לא נשמע הרבה, אך הנפילה מ-100 ל-92 מייצג נפילה ממצב שבו 50% מהאוכלוסייה מתחתיך ל-29% מהאוכלוסייה מתחתיך", אומרת החוקרת מדלן מאייר שלקחה אף היא חלק במחקר. מאייר הדגישה כי החוקרים לקחו בחשבון את העובדה ש-IQ נמצא במתאם גבוה עם חינוך טוב, הכנסה גבוהה, בריאות טובה ותוחלת חיים ארוכה.

בדברי הסיכום כתבו החוקרים כי צעירים רבים בימינו נוטים לחשוב שקנאביס אינו פוגע בבריאות. לדבריהם, לנוכח הממצאים, מאמצים מוגברים צריכים להיות מכוונים לדחיית השימוש הראשוני בקרב צעירים. "המסר צריך להיות פשוט: שימוש בחומר הזה אינו בריא לילדים"", אומר החוקר אבשלום כספי שהשתתף במחקר. "זה נכון לטבק, לאלכוהול וכעת גם לקנבאיס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ