כורי זהב טבחו בכפר שלם של אינדיאנים בוונצואלה

חמושים השליכו מטעני נפץ ממסוק וירו לעבר ההמון. רק שלושה מתוך כ-80 תושבי הכפר, שתושביו אינדיאנים משבט הינומאמי, שרדו

וירג'יניה לופז, גרדיאן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
וירג'יניה לופז, גרדיאן

בטבח שביצעו מחפשי זהב בכפר של אינדיאנים משבט הינומאמי במדינת אמזונס שבוונצואלה, נהרגו, כך נמסר ביום שני, כמעט 80 בני אדם.עדי ראייה מסרו כי קבוצת חמושים טסה במסוק מעל הכפר, השליכה חומר נפץ וריססה ביריות את כפר הילידים אירוטאתרי. רק שלושה מתוך 80 תושבי הכפר שרדו, כך דיווחו תושבי הכפר השכן ופעילי זכויות אדם באזור.

רק ביום שני השבוע הוגשה לממשל המקומי בפוארטו איאקוצ'ו, בירת מדינת אמזונס, בקשה לחקירת המקרה וגירוש הכורים, וזאת על אף שהטבח בוצע כנראה בתחילת יולי. הסיבה לכך שנודע על המקרה רק עכשיו היא שהכפר מצוי באזור נידח שהגישה אליו מוגבלת גם בגלל הנחיות הצבא.

לואיס שאטיווה, מראשי שבט הינומאמי, מסר כי שלושת הניצולים הם ציידים ששהו באותה שעה מחוץ לתחום הכפר. הם דיווחו ששמעו שאון מסוק וירי וראו את הצריף המרכזי בכפר עולה בלהבות.

כפר הינומאמי בברזילצילום: רויטרס

מושל מדינת אמזונס ליבוריו גוארולה אמר כי הרשויות התקשו להגיב לדיווחים ולפעול במהירות, בגלל הקושי להגיע למקום ולחקור. "הטבח אירע ביולי אבל לוקח שבעה ימים להגיע לשם. מבנה המגורים המשותף יכול להכיל יותר ממאה בני בני אדם, ולכן בהחלט ייתכן שהיו בו 70 אנשים", אמר.

לארגון הבינלאומי להגנה על ילידים Survival International דווח כי אנשי השבט מצאו בכפר עצמות וגופות חרוכות. "כששמענו את העדויות הראשונות טסנו מיד במסוק צבאי לעיר הקרובה, שם דיברנו עם אחד מאנשי הכפר שצעד ברגל שישה ימים כדי לדבר איתנו. זו צורת התקשורת באזורים המרוחקים האלה".

לואיס בלו, עורך דין מפוארטו איאקוצ'ו המתמחה בהגנה על זכויות ילידים, אמר כי מחפשי הזהב הגבירו את פעילותם באזור בתקופה אחרונה. "דיווחים על תקיפת קהילות מקומיות בידי מחפשי הזהב הפכו עניין שבשגרה. באחרונה אף הגיעו לאוזנינו ידיעות על הרעלת נהרות באמצעות כספית. דיווחנו לרשויות, אבל אנחנו כל כך מרוחקים שנוטים לשכוח אותנו".

בלו הוסיף כי האזור הוצף במחפשי זהב בעקבות עליית מחירי הזהב והגברת פעילות האכיפה של משטרת ברזיל בצד השני של הגבול. "הם מתוחכמים יותר עכשיו. בעבר פעלו לאזורים שוממים ומרוחקים, עכשיו הם מגיעים בהליקופטרים וכורים בעזרת מכונות חפירה עצומות, שהורסות לגמרי את הג'ונגל", אמר

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ