ארמניה הודיעה על ניתוק קשריה הדיפלומטיים עם הונגריה

הונגריה העניקה חנינה לאזרי שהורשע ברצח ארמני ב-2006. בארמניה זועמים וטוענים לעסקה בין בודפשט לבאקו כחלק מחיזוק הקשרים הכלכליים ביניהן

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

ארמניה הודיעה בסוף השבוע על ניתוק קשריה הדיפלומטיים עם הונגריה. זאת בשל החלטת הרשויות בבודפשט לחון קצין אזרי שהורשע ברצח קצין ארמני ב-2006 ונשפט למאסר עולם. הקצין האזרי, ראמיל ספארוב, הנחשב לגיבור לאומי בארצו שב בסוף השבוע לבאקו ושם, בניגוד לאמנת שטרסבורג מ-1983, נקבע כי לא ימשיך לרצות את עונשו והוא שוחרר.

ספארוב הודה לפני שש שנים בהריגת הקצין הארמני גורגן מרקריאן, בעת שהשניים שהו שנתיים קודם לכן בקורס של נאט"ו שהתקיים בהונגריה. במהלך המשפט טען ספארוב, שהוא בן למשפחה שנמלטה מחבל נגורנו-קרבאך וששניים מבניה נהרגו על ידי ארמנים, כי מרקריאן התגרה בו בעניין הסכסוך וגרם לו לאבד את שלוותו. הוא הודה כי באחד הלילות במגורי הקורס לקח גרזן ורצח את הקצין הארמני. 

ההודעה על שחרורו של ספארוב, בן 35, התקבלה בזעם רב בירוואן. מיד אחרי הודעתו של נשיא ארמניה על ניתוק היחסים צבאו מפגינים על ביתו של קונסול הכבוד ההונגרי, השליכו לעברו עגבניות וקרעו את דגל הונגריה. גם הבית הלבן מתח ביקורת על החלטת אזרבייג'אן לשחרר את ספארוב והביע תמיהה סביב התנהלות הונגריה בפרשה. "ההחלטה הזו נוגדת את המאמצים המתמשכים להפחית את המתיחות בין ארמניה לאזרבייג'אן ולהוביל לפיוס ביניהן", נמסר מוושינגטון.

שורפים את דגל הונגריה בירוואן, היוםצילום: רויטרס

בבודפשט דחו את הטענות כי עשו יד אחת עם אזרבייג'אן לשחרור ספארוב. משרד המשפטים ההונגרי הודיע כי ההחלטתה על שחרורו של הקצין האזרי התקבלה רק אחרי שבאקו הבטיחה שעונשו, הקובע אפשרות לחנינה רק אחרי 25 שנות מאסר, ייאכף. לדבריו, העברתו של ספארוב לארצו בוצעה בהתאם לאמנת שטרסבורג בדבר העברת מורשעים בין מדינות.

אלא שברקע לעסקה ההונגרית-אזרית עומדת ניסיון הונגרי להרחיב את היחסים הכלכליים עם אזרבייג'אן, בעיקר בתחום האנרגיה. הונגרי, שמרבית ייבוא הגז שלה היום מגיע מרוסיה, מקדמת בשבועות האחרונים מהלכים לחיזוק קשרי האנרגיה שלה עם המדינה מהקווקז. בשבוע שעבר אמר לזלו בורבלי, סגן מנהל הסוכנות ההונגרית לטיפול בחוב הממשלתי, בראיון לעיתון "מגיאר נמזט" כי כוונתה של אזרבייג'אן לרכוש שלושה מיליארד אירו באג"ח הונגרי "הן רק השלב הראשון בחיזוק היחסים בין המדינות".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ