פוטין חוזר לקרב נגד נפוליאון

בטקס לציון 200 שנים לקרב בורודינו, שבו נלחמו צבאות רוסיה וצרפת, קרא נשיא רוסיה לאמץ את הרוח הפטריוטית של הצבא הרוסי במאה ה-19

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס

בטקס לציון 200 שנה לקרב מכריע שסלל בסופו של דבר את הדרך לתבוסתו של נפוליאון, פנה אתמול (ראשון) נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בקריאה נלהבת לאחדות של כל הקהילות האתניות והדתיות השונות במדינה. "רק כאשר רוסיה היתה מלוכדת היא הצליחה להגיע להישגים הטובים ביותר ולפתח את המולדת", אמר פוטין למכובדים הרוסים והזרים שנכחו בטקס, בהם נשיא צרפת לשעבר ואלרי ז'יסקאר ד'סטן.

בנאומו גם הפליג פוטין בשבחי הרוח הפטריוטית, שבכוחה הדפה רוסיה בשנת 1812 את הצבא הצרפתי. הטקס, שבו בין היתר גם שוחזרו הקרבות, נערך ליד האנדרטה שהוקמה בזירת קרב בורודינו, כ-120 קילומטרים ממערב למוסקווה.

נאומו של פוטין היה הפעם השנייה בחמישה ימים שבה קורא הנשיא לאחדות ומתריע על כך שאי השקט עלול להתפשט ולאיים על שלמותה של רוסיה, המורכבת מערב רב של זרמים דתיים וקהילות אתניות. מאז שובו לשלטון בחודש מאי, מתמודד פוטין עם אופוזיציה חזקה וקולנית יותר מזו שידע בתחילת שנות האלפיים, לאחר שנבחר לראשונה לתפקיד הנשיא.

קרב בורודינו התרחש ב-7 בספטמבר 1812, ובו נהרגו עשרות אלפי חיילים משני המחנות. הקרב הסתיים ללא הכרעה. הצבא הצרפתי הצליח לכבוש את העמדות העיקריות בשדה הקרב, אולם הוא מסמל את כישלון נפוליאון להכניע את הצבא הרוסי. לאחר הקרב, המשיך הצבא הצרפתי לכיוון מוסקווה, ממנה נאלץ לסגת בגלל היעדר תגבורת, בעיות אספקה והקור העז.

עשרות אלפי רוסים צפו בשחזור של הקרב, שבו השתתפו כ-3,000 בני אדם. "הלהט הפטריוטי נמוג ב 25 השנה האחרונות, ואירועים כאלה מסייעים להחזירו", אמר אלכסיי רוגטנב, בן 25 מסן פטרבורג שהשתתף בטקס כחייל רוסי מהמאה ה-19.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ