מקורבו של קדאפי שברח למאוריטניה הוסגר ללוב

לאחר מאבק ארוך מול גורמים בינלאומיים, הועבר אתמול עבדאללה אל-סנוסי, שהיה ראש שירותי המודיעין של הרודן הלובי לידי כוחות הביטחון

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מאוריטניה הסגירה אתמול (רביעי) את ראש שירותי המודיעין של מועמר קדאפי ללוב. בכך הוכרע המאבק שניהלה ממשלת לוב החדשה מול גורמים בינלאומיים שונים, על האפשרות להעמידו לדין באשמת רצח ופשעי מלחמה.

כבר במארס השנה נעצר עבדאללה אל-סנוסי, גיסו של קדאפי, שהיה ממונה על רשת הריגול המסועפת של השלטון. לוב, צרפת ובית הדין הפלילי הבינלאומי התחרו על הזכות להעמידו לדין בגין הפרת זכויות אדם ופעילות טרור בינלאומית, בשנים שהיה המוציא לפועל של מדיניותו של קדאפי ואיש אמונו. הוא ברח מטריפולי אחרי שנכבשה בידי המורדים וחי במנוסה במשך שבעה חודשים.

אל-סנוסי ובנו של קדאפי, סייף אל-איסלאם, הם אולי השנואים ביותר מבין אנשיו של המנהיג הלובי המודח ששרדו אחרי ההפיכה. שניהם מוחזקים כעת בידי הרשויות. משפטיהם ישמשו אבני בוחן למחוייבותה המוצהרת של הממשלה החדשה לקיים את לשון החוק. המשטרה, כוחות הביטחון והמערכת המשפטית בלוב עדיין לא מתפקדים כראוי, ויש חשש שייתקלו בקושי בבואם למנוע משפטי רחוב.

"יד ימינו של קדאפי הגיע לידי ממשלת לוב", אמר ראש הממשלה עבד אל-רחים אל-קיב. "סנוסי יזכה למשפט הוגן לפי אמות המידה של המשפט הבינלאומי", הוסיף, וקרא למדינות העולם להסגיר לידי לוב פקידי ממשל נוספים של קדאפי, שנמלטו אחרי ההפיכה.

אל-סנוסי נעצר בנמל התעופה של נואקשוט הבירה, אליו הגיע בטיסה מקזבלנקה. הוא נשא דרכון מזויף של מדינת מאלי. רבים ממקורביו של קדאפי ברחו באפריל שעבר לכיוון מדבר סהרה, כדי למצוא מקלט אצל תושבי המדבר בלוב ובמדינות השכנות, שאיתן טיפח קדאפי קשרים טובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ