מנהיגה יהודית בגרמניה: אני לא בטוחה שאנחנו רצויים כאן

שרלוטה קנובלוך, אחת מבכירות ההנהגה היהודית באירופה, סבורה כי מצב היהודים בגרמניה הוא הגרוע ביותר מאז מלחמת העולם השנייה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

"אני שואלת את עצמי ברצינות אם הארץ הזאת עדיין רוצה אותנו" - במילים חריפות אלה תקפה אתמול שרלוטה קנובלוך, אחת מבכירות ההנהגה היהודית באירופה, את גרמניה, מולדתה. במאמר שפרסמה בעיתון "זידדויטשה צייטונג", כתבה קנובלוך כי מצב היהודים בגרמניה חמור כפי שלא היה מאז 1945. "גם בסיוטים שלי לא חשבתי שזמן קצר לפני יום הולדתי ה-80 אשאל את עצמי אם ניצלתי מרצח היהודים כדי לחוות את זה", כתבה.

קנובלוך, ניצולת שואה ילידת מינכן, היתה במשך שנים נשיאת המועצה המרכזית של יהודי גרמניה. כיום היא נשיאת הקהילה במינכן. במאמרה התייחסה לתקיפות האנטישמיות שאירעו לאחרונה בגרמניה ולמאבק נגד ניתוחי המילה. "במשך 60 שנה הגנתי על גרמניה, כניצולת שואה. כעת אני שואלת את עצמי אם זה מוצדק... אני לא מוכנה להשתתף יותר בשיח הכוזב שבו מדברים על יהדות חדשה, רעננה ופורחת בגרמניה כדי לתת לגרמנים תחושה שהזמן יכול לרפא את הפצעים הגדולים ביותר. העובדה היא שיהדות גרמניה מעולם לא התגברה על השואה", כתבה.

"שישה עשורים הייתי צריכה להסביר למה נשארתי בגרמניה - כמו כבשה בין זאבים. תמיד נשאתי את העול הזה כי הייתי משוכנעת שהארץ הזאת והאנשים האלה ראויים לכך. בפעם הראשונה האמונה שלי מתחילה להתערער... אני שואלת את עצמי ברצינות אם הארץ הזאת עדיין רוצה אותנו", סיכמה קנובלוך.

שרלוטה קנובלוךצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ