המדינה תפצה משפחה פלסטינית שבניה נהרגו בעופרת יצוקה

משפחת שוראב מחאן יונס, ששניים מבניה נורו מטווח קצר ונהרגו על ידי חיילי צה"ל בזמן הפוגה ההומניטרית, יקבלו מהמדינה 430 אלף שקל

עמירה הס
עמירה הס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמירה הס
עמירה הס

המדינה תשלם 430 אלף שקל למשפחת שוראב מחאן יונס, ששניים מבניה נורו ונהרגו מטווח קצר על ידי חיילי צה"ל בזמן הפוגה ההומניטרית במבצע "עופרת יצוקה", כך נקבע בשבוע שעבר בהסכם פשרה בין נציגי המשפחה השכולה לפרקליטות.

הסכם הפשרה הושג בעקבות תביעה אזרחית שהגיש לפני כשנתיים המרכז הפלסטיני לזכויות האדם בעזה לבית משפט השלום בחיפה. המרכז פנה לביהמ"ש לאחר שלא זכה למענה על תלונה שהגיש למשרד הביטחון, בדרישה לפתוח חקירה לגבי נסיבות הריגתם של האחים כסאב ואבראהים, בני 27 ו-17 במותם.

ב-16 בינואר 2009, שני האחים ואביהם מוחמד (67) היו בדרכם לביתם בחאן יונס מחלקת השדה שלהם. עמדה צבאית אחת בקצה הרחוב, הרשתה להם להמשיך בנסיעה, אבל מהעמדה השנייה ירו עליהם, ממרחק של כ-40 מטר, כפי שסיפר האב. העמדה היתה בבית שדייריו ברחו ממנו כמה ימים קודם לכן, עם כל אנשי השכונה. על אחד הקירות בבית גם רוססו שתי כתובות בעברית: "עם ישראל חי" ו"כהנא צדק".

כתוצאה מהירי, איבד הנהג שליטה והמכונית נתקלה בקיר. לפי תצהיר האב, שצורף לתביעה, החיילים ירדו מהעמדה הצבאית, התקרבו למכונית והורו לנוסעיו לצאת מכלי הרכב. השלושה יצאו ממנו, ואז נורו על ידי החיילים. כסאב נפצע ומת במקום ואחיו אבראהים נפצע ברגלו. החיילים לא התירו לאמבולנס פלסטיני לבוא ולחלץ אותם, אלא רק לאחר 23 שעות. אבראהים המשיך לדמם ומת ביום שלמחרת. יום לאחר מכן, ב-18 בינואר, נסוג צה"ל ויצא מרצועת עזה.

רצועת עזה בימי עופרת יצוקה. ארכיוןצילום: אי-פי

לאחר התקרית, דובר צה"ל הגיב ומסר ש"ככלל, בהפסקת האש צה"ל הגיב באש רק כאשר נורו רקטות לעבר ישראל או בוצע ירי לעבר צה"ל. אין ביכולתנו לתחקר ולשחזר כל אירוע ולאשר או להכחיש כל מידע שמועלה".

בכתב ההגנה, שלא גובה בתצהירים, נטען שהחיילים היו משוכנעים שמדובר במכונית תופת, משום שנסעה במהירות לעברם. בפרקליטות מחוז תל אביב הציעו לעורך הדין תמים יונס, מהמרכז הפלסטיני את הסכם הפשרה. שנחתםבשבוע שעבר בבית משפט השלום בחיפה.

תגובות