ניו יורק טיימס
מרטין פאקלר

שנים רבות הוא, שף יפאני, חי בפחד שמא יבוא סוכן צפון קוריאני להרוג אותו, כנקמה על ספר חושפני שכתב על יותר מעשר השנים שבהן עבד אצל משפחת קים, השלטת בצפון קוריאה, ועל סגנון החיים הבזבזני שלה.

הסוכן בא בסופו של דבר ביוני ו"תפס" אותו בחנות נוחות אך במקום לשלוף אקדח, הוציא הזמנה כרוכה בבד אדום. ההזמנה היתה מקים ג'ונג-און, השליט החדש של צפון קוריאה שהשף הכיר כנער שמנמן שהתבגר בטרם זמנו, ושאותו כינה "הנסיך".

מסתבר שקים סלח לחטאו של השף לשעבר, המכונה קנג'י פוג'ימוטו, ורצה לפגוש אותו. פוג'ימוטו הסכים, בחשש מסוים, ונסע לצפון קוריאה לביקור של שבועיים שהסתיים בימים האחרונים, ובו הצליח להתבונן מקרוב בשליט החדש והמסתורי שלה.

פוג'ימוטו אומר שקים כבר התחיל להכניס שינויים בממשל הסטליניסטי והוא מאמץ סגנון הנהגה נגיש יותר, וכי נוכח בכך בפגישתו המרגשת עם המנהיג ועם אשתו האופנתית בחודש שעבר בנשף ממשלתי בפיונגיאנג. הוא מספר שמיד עם כניסתו, קים חיבק אותו, ­ דבר שלא היה עולה על הדעת בתקופת שלטונו של קים האב, חמור הסבר והמתנשא, ששלט 17 שנים עד מותו בדצמבר.

קנג'י פוג'ימוטו, השף לשעבר של משפחת קים. מספר שהאירוע המרגש ביותר בביקורו היה ארוחת הצהריים שלו עם השליט החדש צילום: ניו יורק טיימס

"החבר גנרל חייך ואמר לי: ‘בגידתך נשכחה'", אמר פוג'ימוטו בראיון. עם זאת, הוא עדיין מסרב לחשוף את שמו האמיתי ואת גילו, והפעם, מחשש שקיצונים ימנים יפאנים יתקפו אותו על רגשי הידידות שהוא רוחש, לכאורה, למדינה שחטפה אזרחים יפאנים בשנות ה‑70 וה‑80. אין אפשרות לדעת אם המחילה לפוג'ימוטו היא תרגיל תעמולתי, שמטרתו לרכך את תדמיתה של קוריאה הצפונית ותו-לא. פיונגיאנג עדיין נחשבת למדינה מאיימת, השוחרת ריב ומדון כמו תמיד, עם צבאה האימתני המרוכז לאורך הגבול עם דרום קוריאה ותוכנית הנשק הגרעיני הפעילה שלה. יתרה מזו, אנשים שערקו לאחרונה מהצפון אומרים, כי המנהיג החדש החל לפעול באכזריות נגד אנשים המנסים להימלט מהמדינה.

עם זאת, על אף המנטליות שלה, הרוויה באינטריגות ובחשאיות האופייניות לתקופת המלחמה הקרה, סיפורו של פוג'ימוטו מאפשר הצצה נדירה ומרתקת על דמותו של קים. מומחים לצפון קוריאה, המחפשים נואשות כל שביב מידע על השליט הצעיר, נאלצים לבדוק כל דבר- מפרסומי תעמולה דרך מופע מוזיקלי שהוקרן בטלוויזיה הממלכתית על אף שהגיבור שלו היה מיקי מאוס ועד לאורך החצאיות בפיונגיאנג. אפילו גילו של קים, שסבורים שלמד בבית ספר תיכון בשווייץ, אינו ידוע בוודאות. פוג'ימוטו אומר שהוא בן 29, אם כי אחרים מעריכים שהוא בן 28.

מומחים אומרים שסיפורו של פוג'ימוטו מאשר את הדעה, ההולכת ומתחזקת, שהשליט החדש הוא אדם שמוכן לשנות את הצורה החיצונית לפחות, אם לא את המהות, של המעוז הסטליניסטי האחרון. "יש שני צדדים בקים ג'ונג-און", אמר צ'יאונג סיאונג-צ'אנג, פרשן במוסד סיאונג הדרום קוריאני. "הוא מציג קו צבאי נוקשה בפני דרום קוריאה, אך במקביל הוא מנסה להציג את עצמו כמנהיג טוב לב ונדיב בפני עמו, כשם שהציג את עצמו בפני השף לשעבר".

בתמונות שצולמו על ידי צלם רשמי נראים קים ואשתו כשהם יושבים ליד שולחן מול פוג'ימוטו ומחייכים אליו חיוך רחב. אירוע חשוב נוסף לפוג'ימוטו היה, לדבריו, פגישתו עם אשתו הצפון קוריאנית ובתם בת ה‑20. ב‑2001, כשנמלט מפיונגיאנג באמתלה שהוא נוסע ליפאן לזמן קצר לקנות דגים, הוא נאלץ להשאיר אותן מאחור. הוא לא חזר, לדבריו, כי התחיל לראות שאחדים מחבריו הצפון קוריאנים "נעלמו" והוא חשש שיהיה הבא בתור.

הוא כתב ספר בו תיאר את חיי המותרות של משפחת השלטון הצפון קוריאנית ,­ את הווילות המפוארות שבהן היו אולמות באולינג פרטיים, ציי המכוניות המיובאות והנשפים המפוארים שבהם הופיעו רקדניות ומתאגרפות. פוג'ימוטו אומר כי ביקורו, שהחל ב‑21 ביולי, הוכיח לו שצפון קוריאה התקדמה במידת-מה מאז תקופת שלטונו הקודרת של קים ג'ונג-איל. לדבריו, הוא הופתע לראות בפיונגיאנג חנויות מזון, שהיו ריקות כמעט לגמרי בשנות ה‑90 כשבמדינה שרר רעב כבד, ואילו כעת היו מלאות בירקות ובשרים. הוא מספר שבאחת החנויות למכירת איטריות, שבה נהג לקנות בשנות עבודתו בפיונגיאנג, שרר בעבר בדרך כלל שקט אך כעת היא היתה מלאה לקוחות. הוא אומר שנראה לו כי רוב המזון מגיע מסין, וכי אנשי עסקים סינים נראים כעת בצפון קוריאה הרבה יותר מאשר בעבר.

הפתעה נוספת היתה לו, לדבריו, למראה הפופולריות הרבה של הטלפונים הסלולריים, שהפכו לפריט "שאי אפשר בלעדיו" ­ בעיקר בקרב הדור הצעיר. התיאורים של פוג'ימוטו על תנאי החיים המשופרים בפיונגיאנג מנוגדים לדיווחים של מבקרים אחרים, אך הוא מודה שאינו יודע אם השינויים באים לידי ביטוי גם מחוץ לפיונגיאנג.

שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און (מימין) בארוחה רשמית בפיונגיאנג, בחודש שעבר צילום: אי–פי

"כשחייתי שם בעבר שררה תמיד אווירה עגמומית ואנשים התהלכו תמיד כשראשם כבוש באדמה", אומר פוג'ימוטו. "כעת האנשים הולכים בערנות ובמרץ ואינם חוששים להציג פנים עליזים יותר". הוא מספר שהאירוע המרגש ביותר בביקורו היה ארוחת הצהריים שלו עם קים, שנערכה יום לאחר הגיעו לפיונגיאנג. לדבריו, המנהיג הצעיר נכנס לחדר כשהוא לבוש בחליפת מאו שחורה ולידו אשתו רי סול-ג'ו, שהיתה לבושה בחולצה אופנתית שחורה עם נקודות אדומות וחצאית שחורה. אחריהם הלכה פמליה של בני משפחה ועוזרים.

פוג'ימוטו אומר שהופתע לראות שלרי יש תפקיד חשוב כל כך, משום שקים האב נהג רק לעתים רחוקות לקחת מי משלוש נשותיו (הרשמיות) לאירועים כאלה. לדבריו, קים נראה הרבה יותר נינוח ועליז מאשר נראה אביו אי-פעם, וכי אין כל ספק שהוא השולט למרות שנלווה אליו דודו, ג'אנג סונג-תייק, שלדברי חלק מהפרשנים משמש כנראה עוצר למנהיג הצעיר.

פוג'ימוטו מספר כי כשישבו והעלו זיכרונות על ימים עברו, קים מזג לו יין אדום מבורדו, מהסוג האהוב עליו, ועישן סיגריות צרפתיות. "החבר גנרל הקשיב לכל מה שאמרתי ואפילו הניד בראשו כשיעצתי לו לפתוח את הרפובליקה לעולם", הוסיף. "קים ג'ונג-איל לא היה יושב ומקשיב לרעיונות כאלה בשום אופן".

גם אשתו של קים הודתה לפוג'ימוטו על בואו, ואמרה כי בעלה "מדבר עליך לעתים קרובות כשהוא מתחיל לשתות", נזכר השף לשעבר. לדבריו, המפגש שכנע אותו שצפון קוריאה השתנתה. הוא אומר שהוא מתכנן כעת לשוב אליה פעמים אחדות בשנה, בעיקר כדי להיות עם משפחתו, אם כי הוא מקווה לראות שוב את קים. "זה מקום שונה", הדגיש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ