תעלומת ההתנקשות בהרי האלפים |

סימני השאלה סביב רצח המדען הבריטי בצרפת מסרבים להתפוגג

שבוע חלף מאז נרצחו שלושה מבני משפחת אל-חילי במכוניתם, אך הנסיבות עדיין עמומות. האם הבת שנפצעה ושבה להכרתה תשפוך אור על הפרשה?

רויטרס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
גרדיאן

שוד שהסתבך, סכסוך כספי ואולי חיסול של מדען שידע יותר מדי: בבריטניה ובצרפת ממשיכים בחקירה נמרצת בניסיון לברר את ההתנקשות בחייהם של שלושה בני משפחה הבריטית ממוצא עיראקי, שנורו למוות במכוניתם בשבוע שעבר סמוך לעיירת הנופש אנסי שבאלפים הצרפתיים.

צבא בריטניה ערך אתמול (שני) חיפושים מדוקדקים בביתם של סעד ואיקבל אל-חילי בכפר קלייגייט שבמחוז סארי. מלבדם, נרצחו בתקרית גם אמה של איקבל ורוכב אופניים שעבר במקרה במקום. שתי בנותיהם של הזוג ניצלו מהירי: מצבה של זיינב בת ה-7, שנפצעה קשות הולך ומשתפר ואתמול שבה אליה הכרתה. התביעה מתכוונת לחקור אותה ברגע שישובו אליה כוחותיה. האחות הקטנה זינה, בת 4, לא נפגעה וכבר שבה לבריטניה.

בינתיים, סימני השאלה סביב זהותו של סעד אל-חילי מסרבים להתפוגג. על פי דיווחים שונים הוא היה מהנדס מכונות "מנוסה ומסור" ועבד ב-Surrey Satellite Technology, חברת בת של EADS, תאגיד העוסק בתחומי התעופה וההגנה. ג'וליאן סטדמן, רואה החשבון של אל-חילי מאז 2004, אמר שהוא התמחה בעיצוב פנים ממוחשב וכי סייע בין היתר בעיצוב המטבח של מטוס האיירבס. לדבריו, אל-חילי עבד בדרך כלל בביתו ואשתו היתה רופאת שיניים.

אל-חילי היגר עם משפחתו לבריטניה ב-1978 לאחר שאחד מקרוביו משפחתו הותקף על ידי נאמניו של סדאם חוסיין. בשנות ה-80 עבד במרכז המחקר המפורסם רת'רפורד אפלטון, שבו מייצרים חומרים רדיואקטיביים. אחד מעמיתיו לשעבר במעבדה ידע לספר כי אל-חילי עבד במאיץ חלקיקים גדול אך הדגיש כי לעבודתו לא היה קשר ליצור נשק וכי אל-חילי מעולם לא הראה עניין בפרויקטים הקשורים לתעשיית הנשק. "סעד לא אהב אמריקאים ולא נמנע מלומר זאת", סיפר אחד מחבריו של אל-חילי, "הוא סיפר לי על מעשים שהם עשו בעיראק ואשר לא דווח עליהם כלל, וכשבדקתי, התברר לי שדבריו היו נכונים".

אחרי נפילת סדאם, נסע אל-חילי לעיראק לזמן קצר בניסיון לקבל מחדש את הבעלות על המפעל המשפחתי שהוחרם על ידי המשטר. אחד משכניו ידע לספר כי אל-חילי היה נתון תחת מעקב כשכוחות הקואליציה החלו בפלישה לעיראק במארס 2003. גורמים אחרים סירבו להגיב על ידיעות שהתפרסמו בתקשורת הבריטית, ולפיהן אל-חילי היה ידוע לשירותי הביטחון והיה במעקב. לדבריהם, אחד המניעים האפשריים להתנקשות הוא סכסוך משפחתי על כספים. אחיו של הנרצח, זייד אל-חילי, נחקר בעניין שלושה ימים ברציפות, אך הוא מכחיש שהיה סכסוך בין השניים.

שלשום דיווח העיתון "דיילי טלגרף" כי סעד אל-חילי היה מעורב במיזם ביטחוני סודי בעבור חברת SSTL לטכנולוגיה לווינית. SSTL, אחת החברות הביטחונות הגדולות של בריטניה, מתכננת ומשגרת לוויינים בעבור לקוחות המבקשים "הצצה אווירית" על מטרות מטעמים מסחריים, אזרחיים או ביטוניים. עדי ראיה שנתקלו באל-חילי ימים ספורים לפני הירצחו באתר הנופש באלפים הצרפתיים סיפרו לעיתון שהתנהגותו היתה מוזרה. "הוא אמר שהמשפחה מתכוונת להישאר שבוע באתר, אבל הם עזבו בפתאומיות אחרי יומיים", סיפר התייר ההולנדי יאן ינסן. לדבריו, אל-חילי יצא במכוניתו ארבע-חמש פעמים ביום מאתר הנופש בטרם נרצח.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ