ארגונים אמריקאים מסייעים כספית לפוליטיקאי ההולנדי הקיצוני וילדרס

מנהיג מפלגת החירות, שתנסה מחר להגדיל את כוחה בפרלמנט ההולנדי, זוכה בין היתר לסיוע מקבוצת חשיבה פרו-ישראלית וארגונים אנטי-איסלאמיים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

גופים אנטי-איסלאמיים בארה"ב העניקו סיוע כספי לפוליטיקאי הההולנדי הימני קיצוני חירט וילדרס, לקראת הבחירות לפרלמנט שיתקיימו מחר (רביעי) במדינה. וילדרס, העומד בראש מפלגת החירות, הוא מתנגד חריף להגירה ולסממני האיסלאם בהולנד. מפלגתו זכתה בבחירות האחרונות ל-10 מתוך 75 מושבים בסנאט, ול-24 מתוך 150 מושבים בבית הנבחרים והיא הרביעית בגודלה במדינה.

אף שמימון מסוג זה אינו מנוגד לחוק בהולנד, הדיווח שופך אור על רשת קשריו הבינלאומיים של וילדרס. זאת כיוון שבניגוד למפלגות אחרות בהולנד, המקבלות מימון ממשלתי, מממנת מפלגת החירות את עצמה מבלי שהיא נדרשת לחשוף את מקורותיה הכספיים.

לדברי דניאל פייפס, מנהל "פורום המזרח התיכון", קבוצת חשיבה פרו-ישראלית שבסיסה בפילדלפיה, ארגונו מימן ב-2010 ו-2011 את הוצאותיו המשפטיות של וילדרס, שהועמד לדין בארצו באשמת הסתה לשנאה גזעית בסרט "פיטנה". פרקליטו של וילדרס בתיק היה עורך הדין ההולנדי בראם מוסקוביץ, וזה הדף בהצלחה את האשמותיהם של ארגונים מוסלמיים. בית המשפט זיכה את וילדרס וקבע שההתבטאויות המובאות בסרט, המשלב צילומים של התקפות טרור וציטטות מהקוראן, לא חרגו מגבולות חופש הביטוי. פייפס סירב לציין איזה סכום הועבר להגנתו המשפטית של וילדרס.

וילדרס מאופר לפני עימות טלוויזיוני לקראת הבחירות, לפני כשבועייםצילום: רויטרס

פורום המזרח התיכון מציין באתר האינטרנט שלו כי הוא "מגן על חופש הביטוי של כותבים ודוברים אנטי-איסלאמיים, מקדמת את האינטרסים האמריקאים במזרח התיכון ומגינה מפני איומים לתביעות משפטיות מצד גורמים במזרח התיכון". וילדרס עצמו אמר כי הוצאותיו המשפטיות מומנו על ידי תרומות מצד מגינים על חופש הביטוי. "אין בכוונתי לענות על שאלות הנוגעות לזהותם של התורמים כיוון שהדבר עלול לסכן את ביטחונם", אמר.

וילדרס, בן 49, זוכה לאבטחה בשמונה השנים האחרונות בעקבות איומים על חייו מצד ארגונים מוסלמיים בהולנד ובחו"ל. חלק ממימון ההגנה מגיע אף הוא מפורום המזרח התיכון. תורם אחר לווילדרס הוא דיוויד הורוביץ, המפעיל קבוצות שמרניות באזור לוס אנג'לס באמצעות אתר בשם FrontPage magazine. הורוביץ טוען כי שילם לווילדרס תמורת שני נאומים, הוצאות לינה והוצאות ביטחון במהלך ביקורו בארה"ב ב-2009. הוא לא מסר בכמה כסף מדובר. וילדרס אמר בתגובה כי הוצאות האבטחה שלו ממומנות בקביעות על ידי ממשלת הולנד.

הורוביץ והארגונים השמרניים בחוף המערבי סייעו לווילדרס גם בגיוס כספים לתשלום הוצאותיו המשפטיות בבריטניה. זאת, לאחר שב-2009 נאסר עליו לבקר בממלכה לצורך הקרנת הסרט פיטנה. באוקטובר אותה שנה ניצח וילדרס בתביעה שהוגשה בלונדון והותר לו לבקר בבריטניה.

תומכת חשובה אחרת בווילדרס בארה"ב היא פמלה גלר, המפעילה את ארגון Stop Islamization of America. גלר אמרה כי על אף תמיכתה הפומבית בווילדרס ועמדותיו היא אינה מעניקה לו סיוע כספי. ממפלגת החירות ההולנדית נמסר כי בדומה ליתר חברי המפלגה, וילדרס מקבל מדי שנה 165 אלף אירו עבור הוצאות, אך יתר כספיו מגיעים מתרומות.

וילדרס וחברת מפלגתו פלור אגמה בסיור בחירות בעיירה רורמונד, בסוף השבועצילום: אי-אף-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ