סחר לא חוקי בחיות בר משגשג ברשת

כשהם נעזרים בשיטות פעולה שמאפיינות סוחרי סמים ומפיצי פורנוגרפיה פדופילית, הסוחרים בחיות בר ובשלל ציד מגלגלים כ-8 מיליארד דולר בשנה

ניק פלמינג, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניק פלמינג, גרדיאן

10 קמ"ר בין ארבעה נחלים בהרי איראן – זהו אזור המחיה האחרון של הטריטון הקיסרי הפרסי. על פי ההערכה נותרו רק כאלף פרטים בטבע ממין זה, המאוים בשל איסופו למכירה כחיית מחמד. הטריטון הקיסרי חזר לרשימת המינים בסכנת הכחדה לפני שנתיים עקב פעילות של סוחרים באינטרנט. פעילי שימור מזהירים כי הרשת מקדמת סחר לא חוקי בחיות בר בהיקף חסר תקדים, שמהווה סיכון מוחשי ביותר עבור מינים רבים.

הדו-חי המרשים ממשפחת הסלמנדריים, שגופו מעוטר כתמים צהובים, לבנים ושחורים, נמכר בגלוי באתרים רבים ברשת תמורת סכום נמוך יחסית של 103 דולר. מקצת הפרטים הנמכרים התרבו אמנם בשבי, אבל גם הם צאצאי טריטונים נדירים שנאספו בטבע. חוקרים טוענים כי איתרו סוחרים המחזיקים מלאי של בעל החיים באיראן.

הטריטון הקיסרי הפרסיצילום: ריצ'רד ברטלט, ויקיפדיה

לפי דו"ח שיתפרסם השנה, ארגוני פשע הסוחרים בחיות בר באינטרנט נעזרים בכלים של "רשתות אפלות" (דארקנט) המזוהות יותר עם פשיעה כלכלית, סחר בסמים ופורנוגרפיה פדופילית. רשתות אלה מתנהלות על גבי שרתים שאינם מוכרים לגוגל או למנועי חיפוש אחרים, ואינן בעלות סיומות אינטרנט מוכרות. הן משמשות מאות אלפי גולשים כפלטפורמה לפעילויות בלתי חוקיות.

לדברי קרופורד אלן מארגון Traffic הפועל לניטור רשתות המסחר בחיות בר, "האינטרנט ללא ספק תרם להתפשטות התופעה בעשור האחרון. חיות נדירות נלכדות, מוצאות מהיער ומיוצאות כמעט בין-לילה, ממש כמו כל סחורה אחרת".

זה עסק במימדים עצומים. שנהב מחטי פילים משמש לתכשיטים, איברים של טיגריסים וקרנפים לרפואה שבטית או מוספים ליין בצורת אבקה. עורות נמר ודב קוטב נמכרים בסכומי עתק, בשעה שזוחלים, ציפורים ודגים נדירים נאספים ונמכרים כחיות מחמד.

עם זאת, אין נתונים מדויקים על היקף התופעה. בשנה שעברה, השדולה "יושרה עולמית פיננסית" מוושינגטון העריכה את היקף הסחר הלא חוקי בחיות בר ב-7.95 מיליארד דולר לפחות. מערכות דיווח וחקירות שונות מגלות שיא של כל הזמנים בניצול חיות בסכנת הכחדה למטרות מסחריות. 

חיות מוגנות ואיברים שמקורם בציד לא חוקי עדיין נסחרים בחנויות ובשווקים בערים כמו בנגקוק וג'קארטה, אולם חלק הארי של הסחר מנוהל כיום על-ידי מתווכים ומבריחים ברשת, ברמות שונות של סודיות. חלק משמעותי של המסחר נעשה בגלוי באתרי מכירות פומביות, דרך מודעות וחדרי צ'אט של להוטים לעניין. "מוצרים" שהופקו מקרנפים, טיגריסים ופילים, מפורסמים לעיתים קרובות כפריטי אספנות היסטוריים, ללא צורך בהצגת תעודות ואישורים. חיות בר שניצודו או נאספו בטבע, משווקות כחיות שנולדו בשבי. ראשי תיבות, שיבושי שפה וסיסמאות סודיות מסייעים להימנעות מחשיפה על-ידי רשויות החוק.

"ברגע ששולטים בטרמינולוגיה ויודעים איך לחפש, הסחר די פתוח", אומר וינסנט ניג'מן, חוקר באוניברסיטת אוקספורד ברוקס, שלמד את נושא הסחר הלא חוקי בחיות בר. בחקירה שהובילה ב-2007 הקרן הבינלאומית לשמירה על זכויות בעלי חיים (IFAW), נחשפה מכירה של 2,752 פריטים משנהב בשמונה אתרים ב-eBay בשבוע אחד.
כתוצאה מהחקירה אסר האתר על מכירות מהסוג הזה, אך לטענת פעילי שימור, הסוחרים פשוט נמנעים מהמילה "שנהב" בתיאור הפריט.

חיפוש באתר eBay בריטניה של צמד המילים "עצם שור" - שהוא למעשה שם קוד לשנהב, מצא למעלה מ-5,000 תוצאות. דובר מטעם חברת eBay מסר בתגובה לעיתון הגרדיאן כי "eBay עובדת בשיתוף פעולה הדוק עם ארגונים לשימור חיות הבר כמו IFAW ואף עושה מעבר למתחייב בחוק להגבלת הסחר הלא חוקי באתר המכירות הפומביות. קרן הנאמנות של החברה ופורום המשוב, שנועד לבנות אמון בזירת הסחר מצד קונים, מחזק את מדיניות החברה נגד סחר בפריטים העשויים משנהב ופועל במהירות להסרת פריטים רלוונטיים מרשימות המכירה באתר".

ב-2008, איתרה קרן IFAW למעלה מ-7,000 פריטים אסורים ששווקו בעשרות אתרי מכירה פומבית, פורומים ומודעות ברשת. בשנה שעברה, מצאה הקרן שנהב בשווי 500,000 דולר ב-43 אתרים בבריטניה, צרפת, גרמניה, ספרד ופורטוגל.

האמנה המעגנת את הסחר הבינלאומי בחיות ובצמחי בר הוא Cites convention. ניצול 800 מינים בסכנת הכחדה אסור בהחלט, כאשר יבוא ויצוא של מינים רבים אחרים מחייב קבלת אישורים מיוחדים.

דו"ח שצפוי לפרסם ארגון Traffic לניטור רשתות המסחר בחיות בר, מגלה כיצד חוקרים בקנדה קיבלו בדוא"ל פניות ממבריחים שהציעו למכור אלמוגים ללא היתר חוקי, במסווה של מכירת זכוכית.

קרן IFAW, ששיתפה פעולה עם האינטרפול בחקירה, טוענת כי דרכי הפעולה של ארגוני פשע הסוחרים בחיות בר ברשת הולכות ונעשות מתוכחמות. ה"רשת העמוקה" (אתרים סגורים ודפי אינטרנט שאינם זמינים במנועי חיפוש רגילים) שימשו עד כה פושעים מתחומי פעילות אחרים להתחמקות מהמשטרה. התקשורת ברשתות אלה נעשית דרך רשתות שבורות שמסייעות בשמירה על אנונימיות.

קלווין אלפי מקרן IFAW אומר כי "עבור פושעים רבים, מסחר לא חוקי בחיות בר באינטרנט נתפס כהזדמנות לעשיית "כסף גדול" בסיכון נמוך. לדבריו, "מספר גדול של גורמים עבריינים עובר ממסחר גלוי לפינות האפלות של הרשת".

הדו"ח הקרוב של ה- IFAW על הסחר בשנהב באיחוד האירופי מאיר מגוון ערוצים: רשימות דיוור, אתרים עם סיסמאות גישה ואמצעי הצפנה. חלק ניכר מהחוקים הלאומיים והבינלאומיים לפיקוח ושליטה על המסחר בחיות בר נכתבו לפני עידן האינטרנט, והתפתחות הרשת מקשה מאוד על אכיפתם.

מכל מקום, יש הסבורים כי הרשת תוכל באותה מידה גם לשמש ככלי נגד סוג זה של פשיעה. בעוד שמבריחי חיות נעזרים ברשת למציאת קונים עבור הטריטון הקיסרי הפרסי, הם מותירים מאחוריהם עקבות אלקטרוניים. "זה עובד לשני הכיוונים", אומר ארני קופר מ-Traffic. "האינטרנט הקל את העבודה על סוחרים, אך בד בבד סייע לנו להתחקות אחריהם".

תרגם: יותם מורציאנו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ