על רקע המשבר הכלכלי |

1.5 מיליון קטלאנים הפגינו בעד עצמאות מספרד

ההפגנה, הגדולה בהיסטוריה של הטריטוריה הספרדית, נערכה בברצלונה תחת הכותרת "קטלוניה, המדינה החדשה של אירופה". עיירה אחת כבר "הכריזה" על עצמאות

ד-פ-א
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א
גרדיאן

יותר ממיליון וחצי קטלאנים הפגינו אתמול (שלישי) בברצלונה בתביעה לקבלת עצמאות מספרד. ההפגנה, שנערכה לרגל היום הלאומי של קטלוניה, היא הגדולה ביותר בהיסטוריה של האוטונומיה הצפונית. בהפגנה תמכה המפלגה הלאומית הקטלנית, שעומדת בראש הפרלמנט בברצלונה.

הרחובות הראשיים בבירה הקטלאנית נצבעו בצבעי אדום צהוב של הדגל הקטלני הלאומי, ושטף האנשים שיתק את העיר. המסלול שתוכנן לצעדת המחאה התמלא באנשים עוד לפני שהצעדה החלה, ולא אפשר למפגינים להתקדם. מארגני ההפגנה חכרו רכבת ויותר מאלף אוטובוסים כדי להביא תומכים לצעדה, שנערכה תחת הכותרת "קטלוניה, המדינה החדשה של אירופה".

צפו בקטלאנים יוצאים לרחובות ברצלונה אמש. צילום: רויטרס

דובר הממשלה, פרנססק הומס, אמר כי מטרת ההפגנה היא להראות שהמדינה, בה חיים כשבעה מיליון וחצי בני אדם, פתחה בקריאה להרחיב את זכויות השלטון העצמי שלה. הצעדה הביאה לידי ביטוי את הכעס ארוך השנים של הקטלנים, בשל מה שהם רואים כתרומתם הגבוהה והבלתי מוצדקת לממשל הספרדי הכללי.

הכעס, ועמו החתירה לעצמאות ממדינת האם הספרדית, גברו מאוד בעקבות ככל שהעמיק המשבר הכלכלי בספרד. הממשלה בברצלונה ייחסה את מצבה הכלכלי הטוב יחסית של קטלוניה לאוטונומיה הכלכלית היחסית שלה. על פי סקרים שהתפרסמו היום, 46.4 אחוזים מהקטלאנים רוצים עצמאות מספרד - פי שניים מהאחוז שתמך במהלך כשהחל המשבר הכלכלי ב-2008.

ראש ממשלת קטלוניה, ארתור מאס, התייחס אתמול לדרישות להגדיל את השלטון הכלכלי העצמאי של קטלוניה ואמר כי "אם לא יהיה הסכם הדרך לחופש תיפתח". לעומתו, נציגת המפלגה השמרנית השלטת בספרד, שבראשה עומד ראש הממשלה מריאנו רחוי, אמרה שלממשלה האזורית בקטלוניה יש גישה "בלתי אחראית" שעלולה לעורר מחלוקת ועימותים במדינה.

עוד לפני הארועים אתמול, עיירה קטלונית בשם סנט פרה דה טורלו הכריזה על עצמה "טריטוריה קטלונית חופשית". המהלך, שבוצע בתחילת החודש, נעשה בעיקר במטרה להפעיל לחץ על השלטונות המקומיים להיפרד מספרד. ראמון, תושב העיירה, אמר לרויטרס כי "אם עיירות נוספות ילכו בדרכנו, נהיה חזקים יותר לדרוש את מה שאנו רוצים.. התעייפנו מכך שהממשלה בועטת לנו בישבנים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ