ויליאם גריימס, ניו יורק טיימס

זו הפעם השלישית בחודשיים האחרונים שחוקרים מבית החולים סנט לוק-רוזוולט במנהטן עושים את דרכם אל צדה השני של העיר, רק כדי לצפות בכלבים במרכז הרפואי לבעלי חיים. הרופאים, ממכון כלי הדם בבית החולים, חוקרים אנומליות בוורידים ובעורקים, שנפוצות בקרב כלבים, אך נדירות בבני אדם. התנועה בין בתי החולים איננה חד-סטרית. בחודש האחרון וטרינרים מהמרכז הרפואי לבעלי חיים נפגשו עם עמיתים במרכז לחקר הסרטן סלון קטרינג והחלו לתכנן ניסויים לבדיקת התקן שיסלק גידולים בדרכי השתן בעזרת דחפים חשמליים.

חילופי מידע מעין אלה הולכים ונעשים שכיחים יותר ויותר. בעבר רק חלוצים בודדים עשו את הדרך המחברת את בתי ספר לרפואה וטרינרית עם מוסדות רפואיים אנושיים. אך בחמש השנים האחרונות עובר בה זרם קבוע ודו-כיווני של חוקרים ממגוון רחב של דיסציפלינות רפואיות.

אחת הסיבות לכך היא התסכול הגובר מהשימוש בעכברי מעבדה במחקרים, שנתפס לא יעיל ולעתים קרובות נכשל בתרגום ממצאיו לבני אדם. לפיכך, חוקרים מפנים את תשומת לבם למחלות הפוקדות באופן טבעי כלבים, סוסים, חזירים וצאן, שכן הפיזיולוגיה והאנטומיה שלהם קרובות ודומות יותר לאלה של בני האדם.

מרפאת חירום בפתח תקווה. הביולגיה של הכלבים דומה לזו של האדם ולכן גם הטיפולים דומיםצילום: דניאל צ'צ'יק

"תרופות שמרפאות עכברים נכשלות שוב ושוב אצל בני האדם", אומר ג'ון אלפסט, אימונולוג במרכז לחקר הסרטן באוניברסיטת מינסוטה. הוא החל לעבוד עם בית הספר לווטרינריה של האוניברסיטה ב-2005 כדי לחקור את סרטן המוח אצל כלבים. "כל הגישה פגומה", הוא אומר. גם לורנס קופר, ממרכז אנדרסן לחקר הסרטן ביוסטון, החל באחרונה להפיק תאי טי מכלבים לחקר גידולי לימפומה בבית הספר לווטרינריה בטקסס. הוא סבור ש"הביולוגיה של הכלבים דומה לשלנו והטיפול בהם דומה לטיפול בנו". כך, ההבנה שלווטרינרים ולרופאי אדם יש סיבות טובות לשוחח אלה עם אלה, הביאה לשיתוף פעולה מחקרי שנועד לזרז את הדרך מהמעבדה אל ניסויים בבני אדם ולהגיע לבסוף לתוצאה שתיושם הן בבני אדם והן בבעלי חיים.

כיום לא נדיר שכירורגים של בעלי חיים יתייעצו עם עמיתיהם המנתחים בני אדם ואפילו ישתתפו בניתוחים מסובכים. וטרינרים מצטרפים לביקורי רופאים בבתי חולים לבני אדם ולהפך. שני הצדדים משתתפים בכנסים של בעלי המקצוע האחר. "זה עדיין בגדר התחלה, אבל זה מרגש ביותר", אומר אולפסט.

ריבוי שיתופי הפעולה הללו מבטא השקפה המכונה "בריאות אחת" או "רפואה אחת" - ההכרה שכ-60% מהמחלות אינן בלעדיות למין אחד, ושזיהום סביבתי, מחלות בעלי חיים ומחלות אדם הם בעיה אחת משולבת. נושא זה עמד במרכז הכרזה משותפת של אגודת הרופאים האמריקאית ואגודת הרופאים הווטרינריים בארה"ב ב-2006, שעודדה חילופי מידע ושיתוף פעולה במיזמים בין שני ענפי הרפואה. הדעה הרווחת היא שמדע הווטרינריה ומדע רפואת האדם יכולים להשתלב זה בזה ולהועיל לשני ענפי הרפואה. במקרים מסוימים, זה כבר קרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ