הברומטר של גוש האירו |

הולנד בוחרת פרלמנט; הימין הקיצוני צפוי להיחלש

לפי סקרים, צפוי שוויון בין מפלגת הימין-מרכז של ראש הממשלה מארק רוטה לבין מפלגת השמאל. מנהיגיהן הצהירו כי לא יקימו קואליציה משותפת

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שני המועמדים העיקריים לראשות ממשלת הולנד, פסלו את האפשרות שיקימו יחד ממשלת אחדות. השניים התייחסו לנושא בעימות טלוויזיוני, שבו עשו מאמץ אחרון לשכנע את המתלבטים לתת להם את קולם בבחירות הכלליות במדינה שיתקיימו היום (רביעי).

עם זאת, הדיון בין ראש הממשלה הזמני מארק רוטה, ראש המפלגה הליברלית, לבין מנהיג מפלגת הלייבור שבאופוזיציה, דידריק סמסום, לא לווה בנימה המתלהמת ששלטה בשבועות הקודמים. השניים, חלוקים בשאלות של הגירה, רווחה ושוק הדיור, אבל מסכימים על סוגיות בינלאומיות ועל נושא מטבע האירו, ועל פי כמה הערכות, יפתחו בשיחות על הרכבת קואליציה משותפת עד סוף שבוע.

ראש הממשלה ומנהיג המפלגה הליברלית מארק רוטה מגייס בוחרים בהאג (צילום: רויטרס)

סקרים אחרונים מצביעים ששיעורי התמיכה במפלגה הליברלית ומפלגת הלייבור כמעט זהים, עם זינוקה המפתיע בחודש האחרון של מפלגת השמאל, ושהן יזדקקו למפלגה רק אחת נוספת כדי להרכיב יחד קואליציה. משבר גוש האירו שלט בחלקה האחרון של מערכת הבחירות, המצטיירת כמיקרו-קוסמוס של דיון רחב יותר במדיניות הצנע מול מדיניות עידוד הצמיחה, המתנהל היום באירופה.

במסע הבחירות שלו הבטיח רוטה לציבור הבוחרים שיוון לא תקבל כספים נוספים מהגוש האירופי, בניגוד לסמסום, שקרא לתת ליוון עוד זמן לעמוד בדרישות האיחוד, כדי שיהיה לה סיכוי להישאר בגוש האירו. בעימותי הטלוויזיה שהיו בשבועיים האחרונים, הפך סמסום, מנהיגה החדש של מפלגת הלייבור, לכוכב עולה שהזניק את מפלגתו מהמקום הרביעי למקום ראשון.

כמה פרשנים צופים שמפלגת הלייבור אף תגבר ביום הבחירות על המפלגה הליברלית. שתי המפלגות היו בעבר חברות באותה הקואליציה, אבל בעימות הטלוויזיה אתמול, פסלו מנהיגיהן אפשרות שירכיבו יחד ממשלה.

שתי המפלגות הן פרו-אירופיות ותומכות ביוזמות החילוץ של גוש האירו; ואולם רוטה נוקט עמדה מחמירה כלפי יוון ודוגל בקיצוץ התקציב בארצו, לעומת סמסום שקורא להעדיף תמריצי צמיחה על צעדי "צנע קרים".

סקר דעת קהל שהתפרסם ביומון הולנדי קובע שהציבור סבור שרוטה, שכיהן כראש ממשלה מאוקטובר 2010 עד נפילת ממשלתו באפריל 2012, ישכיל לשרת טוב מאחרים את האינטרסים של הולנד באירופה; 52% מכלל הציבור סבורים שהוא "מנהיג אמיתי", לעומת 41% שסברו שסמסום ראוי לתואר זה.

ממשלת רוטה נפלה לאחר שבעל בריתה העיקרי, חרט וילדרס ממפלגת החירות המתנגדת להגירה, סירב לתמוך בצעדי צנע נוספים שהוא ביקש להחיל כדי לעמוד בדרישות האיחוד האירופי. לפי הסקרים, צפוי וילדרס לאבד חלק ניכר מהכוח שלו, ולזכות ב-17 מושבים לעומת 24, בהם הוא מחזיק היום.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ