העימות בין אתונה לברלין |

יוון תבדוק אם גרמניה חייבת לה פיצויים בגין פשעי הנאצים

יוון הודיעה על הקמת ועדה ממלכתית שתבדוק האם שולמו לה רק 100 מיליון דולר מתוך 7.5 מיליארד שהובטחו לה בהסכם השלום שנחתם ב-1946

ניקי קיטסנטוניס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניקי קיטסנטוניס, ניו יורק טיימס

ממשלת יוון מינתה ועדה שתקבע אם גרמניה עדיין חייבת לה פיצויים בגין פשעי הנאצים. מהלך זה מצביע עד כמה הקואליציה הלא יציבה באתונה מנסה לרצות חברי פרלמנט מהימין הקיצוני ומהשמאל.

כריסטוס סטייקורס, סגן שר האוצר, חתם בתחילת השבוע על מינוי של ארבעה חברים לוועדת ביקורת ממלכתית שאמורה לסרוק ארכיונים "בעניין הפיצויים מגרמניה" ולפרסם את ממצאיה עד סוף השנה.

ההחלטה על מהלך זה התקבלה בשעה שה"טרויקה" של נושי יוון בודקת לעומק את ספרי החשבונות של הממשלה כדי לקבוע אם המדינה זכאית לתשלום הבא של הלוואת החילוץ הדרושה לה להחזרת חובותיה.

אחד האתגרים העומד לפני ממשלתו הקואליציונית של ראש הממשלה אנטוניס סמארס הוא להביא את שני חברי הקואליציה המרדניים לאשר חבילת צנע בסך 11.5 מיליארד אירו, שהנושים מחו"ל דורשים, ולשכך את ההתנגדות העזה לאמצעי הצנע בקרב מפלגות אחרות בפרלמנט.

סוגיית הפיצויים איננה עניין חדש ביוון, אלפי יוונים נהרגו בידי החיילים הנאצים. לאחרונה העלו את הנושא חברי פרלמנט מהימין הקיצוני המתחזק ומהשמאל הקיצוני, שהצליחו מאוד בבחירות הכלליות ביוני, לאחר שהביעו במצעיהן את התנגדותן לצנע.

סטייקורס מסר שהבדיקה תנקוט "גישה מציאותית ונטולת רגשות". לדבריו, בוועידת השלום בפריז מ-1946 הוסכם כי סכום הפיצויים שיוון תקבל בשל הנזקים שנגרמו לה וההלוואות שנאלצה לתת לגרמניה יהיה בסך 7.5 מיליארד דולר, אך למעשה שולמו רק כ-100 מיליון.

עם זאת, עדיין לא ברור מהו הבסיס החוקי לטענת יוון. באפריל, הודיעו גורמים בגרמניה שמדינתם כבר שילמה פיצויים כחלק מהסכם 1946, ושהעניין הזה סגור מבחינתם. בפברואר, פסק בית המשפט הבינלאומי בהאג כי לגרמניה חסינות חוקית מפני תביעות של קורבנות של זוועות מלחמת העולם השנייה בפני בתי משפט זרים.

וגם אם יש בסיס חוקי לטענות יוון, יש אומרים כי הפיצויים לא ישולמו, שכן היוזמה נועדה לשמש לצריכה מקומית. זה גם עלול להיות הימור מסוכן בשעה שיוון תלויה יותר מתמיד ברצונם הטוב של שותפיה האירופיים.

"מדובר במהלך שגוי ביותר", סבור טקיס מיכס, פרשן פוליטי. הוא הוסיף כי יוזמה זו רק "תרגיז את גרמניה ותרמוז שיוון אינה מוכנה לבצע את הרפורמות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ