בחירות בהולנד |

מפלגת הימין הקיצוני של וילדרס איבדה כמחצית מכוחה

לפי הסקרים, אין הכרעה בין מפלגת השלטון הליברלית לבין הלייבור. מפלגת החירות האנטי-איסלאמית בראשות וילדרס קטנה מ-24 מושבים ל-13 בלבד

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

הבחירות לפרלמנט שהתקיימו אתמול בהולנד הסתיימו ללא הכרעה, כשהמפלגה הליברלית (VVD) זוכה למושב אחד יותר ממפלגת הלייבור וללא יכולת להקים ממשלה בכוחות עצמה. ממדגמים שפרסמו אתמול כלי התקשורת במדינה עולה כי הליברלים, שהובילו את הממשלה עד לנפילתה באפריל האחרון, זכו ל-41 מתוך 150 המושבים בבית התחתון של הפרלמנט ואילו הלייבור זכו ל-40 מושבים.

ואולם, התוצאה המשמעותית ביותר בבחירות הוא התרסקותה של מפלגת החירות בהנהגתו של חירט וילדרס, המחזיקה בקו המתנגד בתקיפות להגירה ובמדיניות אנטי-איסלאמית מובהקת. מהמדגמים עולה כי כוחה של המפלגה קטן בחצי מ-24 מושבים ל-13 בלבד והיא איבדה את מקומה כמפלגה השלישית בגודלה בפרלמנט למפלגה הסוציאליסטית שזכתה ב-15 מושבים.

התוצאות עולות בקנה אחד עם סקרים שפורסמו בשבועות האחרונים ומהם נראה כי לשתי המפלגות הגדולות בהולנד לא יהיה מנוס אלא לפתוח בשיחות קואליציוניות. זאת למרות שבעימות הטלוויזיוני האחרון ביניהם, פסלו מנהיגי שתי המפלגות – ראש הממשלה הזמני מארק רוטה מהליברלים ודידריק סמסום מהלייבור - את האפשרות שיקימו ממשלת אחדות. השניים חלוקים בשאלות הגירה, רווחה ובסוגיות הנוגעות לשוק הדיור, אך מסכימים על עניינים בינלאומיים ועל מדיניותה של הולנד לנוכח עתידו הלוט בערפל של גוש האירו.  

חירט וילדרס
חירט וילדרסצילום: אי–פי

המשבר באירופה היה הנושא המרכזי לאורך מערכת הבחירות בהולנד, המצטיירת בעיני רבים כמיקרו-קוסמוס של דיון רחב יותר המתקיים באירופה בנוגע למדיניות הצנע שמובילה גרמניה.רוטה הבטיח לאורך קמפיין הבחירות שלו כי יוון, שהיחלצותה מהמשבר העמוק שבו היא נתונה מותנית בחבילות הסיוע של הבנק האירופי וקרן המטבע הבינלאומית, לא תקבל כספים נוספים מהאיחוד האירופי. סמסום קרא לתת ליוון עוד זמן לעמוד בדרישות האיחוד כדי שיהיה לה סיכוי להישאר בגוש האירו. הוא גם דוגל בגישה הגורסת כי יש להעניק ליוון תמריצי צמיחה ולא להנחית עליה "צעדי צנע קרים".

ממשלת רוטה, שהחזיקה מעמד במשך כשנה וחצי, נפלה לאחר שבעל בריתה העיקרי, חירט וילדרס, סירב לתמוך בצעדי צנע נוספים בהתאם לדרישות האיחוד האירופי. כישלונו של וילדרס בבחירות הנוכחיות מעידות בין היתר על חשיבות הרבה שמייחס הציבור ההולנדי למצב הכלכלי, הדוחק הצדה את בעיות ההגירה ובעיותיה של הולנד עם המיעוט המוסלמי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ