גרדיאן
איאן בלאק

אילו מועמר קדאפי היה עדיין בחיים, הוא היה צוחק אולי צחוק מר לשמע הידיעה כי שגריר ארה”ב בלוב נרצח. חוסני מובארק היה אומר באירוניה מתא הכלא שלו, “אמרתי לכם”, על ההתקפה על השגרירות האמריקאית בקהיר על אף שהיא מבוצרת.


שתי התקפות, בשתיים מהערים שבהן התחוללה בשנה שעברה הדרמה ההיסטורית של האביב הערבי, אינן מבשרות חורף איסלאמי. אך שתיהן מדגישות את זקיפת הראש המסוכנת של האיסלאמים הקיצונים, שהמשטרים הישנים ריסנו או החזיקו בבתי הכלא, וכעת הם חופשיים לעשות כרצונם ולפעול להשגת מטרותיהם. קדאפי ומובארק היו אולי רודנים, אבל בדרך כלל, הם עשו כמצוותה של וושינגטון. והדיפלומטים האמריקאים לא היו מעולם בסכנה בתקופת שלטונם.


מצבה של לוב מדאיג יותר. ביום שבו יורשיו של קדאפי, שנבחרו בבחירות דמוקרטיות, היו אמורים להכריז על ראש הממשלה החדש, תשומת הלב העולמית מוקדשת לקיצונים סלפים מארגון אנסאר אל-שאריה, שתקפו את הקונסוליה האמריקאית בבנגאזי במטולי רימונים, והרגו בכיר אמריקאי שסייע בהפלת האיש ששלט עליהם 42 שנה. ההתקפה מדגישה גם את הבעיה הביטחונית הקשה במדינה, על אף מאמצי השלטונות בטריפולי להקים כוח משטרה יעיל ולפקח על הנשק המוחזק בידי המיליציות. תיאוריות קונספירציה אינן חסרות במזרח התיכון, אך ברור שאין זה מקרה ששתי ההתקפות התבצעו ב‑11 בספטמבר, תאריך שיהיה קשור לרעיון “התנגשות התרבויות” הבלתי נמנעת זמן רב לאחר היעלמותם של אוסמה בן לאדן מהזירה העולמית.


הפגנה בבנגאזי לאחר המתקפה על השגריר האמריקאי צילום: רויטרס

בהפגנה בקהיר הודגשו חלקו של אחיו של איימן א-זוואהירי, יורשו של בן לאדן, והדגלים השחורים מבשרי הרעות של הסלפים שנישאו בידי המפגינים. עם זאת, המטרה בשתי הערים היה סרט אנטי-מוסלמי גס שנעשה בארה”ב והופץ ביוטיוב, ושימש הוכחה ליהירות האמריקאית ולדעות הקדומות של האמריקאים יותר מאשר למעשה פוליטי כלשהו.


אין ספק שביקורת רבה נמתחה על אובמה על שלא תמך במובארק עד הסוף, אך ארה”ב לא חדלה מתמיכתה במשטר החדש בראשותו של מוחמד מורסי מהאחים המוסלמים. הלובים יודעים כי החלטת האו”ם על אזור איסור הטיסה, שנתמכה על ידי ארה”ב, הובילה להתערבות נאט”ו ובסופו של דבר לנפילת קדאפי. גם ארגונים סלפים בתוניסיה, התקועים כעצם בגרונה של הממשלה בראשות האחים המוסלמים, קראו לערוך הפגנות נגד ארה”ב. 


האיסלאם הוא רחב יותר מפוליטיקה לאומית גרידא. אך התקריות האלה מדגישות אמת מאוד לא נוחה שארה”ב ממשיכה להיות לא פופולרית בעולם המוסלמי. כשזה מתרחש בשיא מסע הבחירות לנשיאות ארה”ב, סביר להניח שההתקפות האלה יבלמו את מעט ההתלהבות שעדיין קיימת להתערבות אמריקאית בעולם הערבי. החשש מכאוס איסלאמיסטי חונק את התקווה כי כתוצאה מהאביב הערבי תיכון דמוקרטיה. הסורים עדיין מקווים שארה”ב תתמוך בהתערבות בסגנון לוב. אך צפויה להם אכזבה. “יתכן שהתקריות הנוראות שהתרחשו היום”, כתב פעיל אופוזיציה סורי חילוני בטוויטר, “ילמדו סוף סוף את המערב לא לתמוך בקיצונים איסלאמים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ