עורך הניו יורקר על נתניהו: "הוא יהיר ומסוכן"

חתן פרס הפוליצר דיוויד רמניק יוצא במאמר חריף נגד התערבות רה"מ במערכת הבחירות בארה"ב והנזק שהוא גורם לישראל בזירה הבינלאומית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

עורך המגזין "ניו יורקר", העיתונאי חתן פרס הפוליצר דיוויד רמניק, תוקף במאמר חריף את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על התערבותו במערכת הבחירות בארצות הברית, ועל הנזק שהוא גורם לישראל בזירה הבינלאומית.

במאמר שפורסם אתמול (רביעי) באתר האינטרנט של המגזין, בכותרת "מהלך פתיחת משחק ניאו-קונסרבטיבי", כותב רמניק כי "קשה להמעיט בחשיבות הסיכונים שנתניהו מציב לארצו. כראש ממשלה, הוא תרם יותר מכל פוליטיקאי לחיזוק הכוחות החשוכים בישראל, לסיכול כל אפשרות להסכם עם הפלסטינים ולבידוד ארצו בזירת הדיפלומטיה העולמית".

"ואולם כעת נראה כי נתניהו נחוש יותר מאי-פעם, גם לבודד את נשיא ארצות הברית - וכבעל ברית של מיט רומני, להפוך עצמו לגורם מכריע בבחירות 2012", הוסיף רמניק וציין את חילופי הדברים הקשים בין ירושלים לוושינגטון סביב נושא תקיפת איראן כנקודת שפל חדשה בין הממשלות.

אובמה ונתניהוצילום: רויטרס

"נתניהו לא מסתיר את חוסר האמון שלו בנשיא האמריקאי", הוא ממשיך, "הוא רואה בחבריו בימין האמריקאי – הפוליטיקאים, אנשי העסקים והשתדלנים - ולא בנשיא הנבחר, כשותפיו הטבעיים. אלו שלעולם לא יביעו חוסר הסכמה עם ישראל". לדבריו, למרות הצעדים הרבים שביצע אובמה נגד איראן – בהם סנקציות כלכליות, לחץ דיפלומטי והבטחות חוזרות ונשנות כי הממשל בוושינגטון לא יאפשר לאיראן להצטייד בפצצה – "נתניהו עדיין רואה באובמה אדם חלש ושוגה בהזיות".

הוא מזכיר את כהונתו הראשונה של נתניהו בשנות התשעים, אז יחסיו המעורערים עם ביל קלינטון, הובילו את הנשיא האמריקאי דאז לנטוש פגישות משותפות כשהוא "מבולבל ומובך", ומעלה ספקות מי מבין השניים רואה עצמו כמנהיגה של מעצמה. "אך יהירותו של נתניהו, במסווה של 'ראיית נולד' צ'רציליאנית, כמעט ולא שככה עם השנים", כותב רמניק.

הוא מציין את אחדות הקולות בין נתניהו לרומני, ותוקף את תגובתם "האופורטוניסטית", כלשונו, למתקפה על שגרירות ארה"ב בלוב, כאשר רומני עצמו האשים את אובמה בהזדהות עם התוקפים בלוב. "האסטרטגיה הניאו-קונסרבטיבית, בישראל ובארה"ב כאחד, היא להציג את אובמה כקיצוני. נתניהו ורומני מאוחדים, וציניקנים להפליא".

רמניק מדגיש כי במתקפותיו על הממשל האמריקאי, נתניהו הולך ומאבד את תמיכת שותפיו הטבעיים, בהם גם שר הביטחון, אהוד ברק, "שהחל להראות סימנים כי גם הוא מאמין שראש הממשלה מרחיק לכת". הוא בנוסף משתף מהתרשמויותיו מביקור שערך בישראל בשבועות האחרונים, לפיהם נראה כי נתניהו נתקף רוח משיחית, שגרמה לו להתעלם מאזהרות יועציו הקרובים ביותר.

הוא מתייחס בנוסף לפרסום המגזין על פרטי תקיפת הכור בסוריה, ומציין את שורת הבכירים, בהם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שהסבירו כי המצב ששרר אז אינו זהה לזה ששורר היום. "אך נתניהו כמובן לא רואה זאת כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ