מסמכי הטבח ביער קאטין |

ארה"ב הסתירה עדויות על אחריותה של רוסיה

מסמכים שפרסם הארכיון הלאומי האמריקאי חושפים כיצד התעלם רוזוולט מהמידע על הטבח ב-22 אלף הקצינים הפולנים כדי להפליל את גרמניה

ברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברלין

ג'ון ואן וליט ג'וניור, קצין בצבא ארה"ב שנפל בשבי הגרמני, העביר ב-1943 מסר למודיעין האמריקאי. חיילי הוורמאכט ששמרו עליו הכריחו אותו לבקר ביער שנמצא בשטח הכיבוש הגרמני במערב רוסיה. המראות היו קשים: הם הציגו לו קברי אחים עם אלפי גופות של קצינים פולנים במדים. חלקן עברו התעללות.

ואן וליט העביר לארה"ב את רשמיו מיער קאטין, שם רצחו הרוסים במלחמת העולם השנייה כ-22 אלף בני אדם - רובם קציני ואנשי אליטה פולנים, שעבדו כעורכי דין, מורים ורופאים. הדיווח של ואן וליט - לצד דיווחים אחרים שנחשפו השבוע בידי ארכיון המדינה של ארה"ב, מעידים כי ארה"ב ידעה עוד בשלב מוקדם על הפשעים שביצעה ברית המועצות נגד הפולנים, אך התעלמה מהם ובחרה להסתיר אותם.

ואן וליט היה מדויק. הוא כתב, כי המצב הפיזי של הגופות מעיד על כך שהרצח בוצע זמן רב קודם לכן. לצד זאת, הוא מצא בשטח יומנים ומכתבים בפולנית, אשר נכתבו עד 1940. המשמעות היתה כי מי שביצע את הטבח היא רוסיה, שכן גרמניה כבשה את השטח הזה רק ב-1941.

ארה"ב שמרה על שתיקה ולא גינתה את ברית המועצות, גם לאחר שקיבלה את הדיווחים האלה - ואחרים. ההשערה היא, כי נשיא ארה"ב פרנקלין רוזוולט לא רצה להרגיז את סטאלין, בעל בריתו במלחמה נגד גרמניה ויפאן.

תשובה שקיבל ואן וליט מהמודיעין האמריקאי מלמדת על הכיוון אליו נשבה הרוח. "אם אתה מתכוון לעניין קאטין, אנחנו מתעניינים רק בהוכחות למעורבות הגרמנית", נכתב לו. במילים אחרות: ארה"ב ניסתה במתכוון לחזק את התעמולה הרוסית, שביקשה להפליל את היטלר באחריות למעשה ידיהם של שליחיו של סטאלין.

הארכיון הלאומי בארה"ב פרסם השבוע כאלף עמודים הקשורים לפרשה. אחד מהם הוא דיווח מפורט וארוך שהעביר ראש ממשלת בריטניה, וינסטון צ'רצ'יל, לרוזוולט ב-1943. הדיווח כולל מסר שהעביר שגריר בריטניה בממשלת פולין הגולה בלונדון. "יש עדויות רבות, שמטילות בספק את הגרסה הרוסית לאחריות לקאטין", כתב.

ואולם, ארה"ב המשיכה בשלה. מסמכים אחרים שנחשפו כעת מראים פניה של ממשלת פולין הגולה לצלב האדום, בדרישה לחקור את הטבח. סטאלין איים בתגובה, ורוזוולט אמר כי דרישה "שגויה". גם צ'רצ'יל תמך בעמדת סטאלין, ואמר כי יפעל נגד התערבות הצלב האדום.

ההיסטוריון האמריקאי אלן פול, שחקר את הטבח ביער קאטין, סבור כי על ארה"ב להתנצל בפני פולין, בעקבות מה שנחשף במסמכים. "הגיע הזמן שנפרסם התנצלות או הצהרה לפולין, בה נבהיר את הצער העמוק שלנו", אמר בראיון לרדיו הפולני. "הסתרת האמת על קאטין עיכבה במשך שנים את ההבנה האמריקאית של האופי האמיתי של סטאלין", הוסיף.

"המסמכים מאשרים את מה שידענו: שהרבה נציגים מארה"ב ובריטניה ידעו מוקדם שהרוסים הם אלה שאחראים לרצח", הוסיף פרופ' מרקס קרמר מאוניברסיטת הרווארד. "המסמכים מראים את הדיונים הפנימיים והוויכוחים בשאלה - האם הממשל האמריקאי צריך לחשוך את האמת בזמן המלחמה. היו אנשים - לא קצינים בכירים, אלא פקידי ממשל אמריקאים והצוות בשגרירות שלנו במוסקווה - שרצו לומר את מה שכולנו יודעים. רוזוובלט, עם זאת, לא רצה. אבל זה לא חדש".

ד"ר אנת פלוצקר, היסטוריונית של פולין המודרנית, עסקה רבות בזכרון מלחמת העולם השנייה בפולין ובמשטר הקומוניסטי. בשיחה עם "הארץ" הסבירה היום את חשיבות המסמכים שנחשפו השבוע. "השורה התחתונה היא שבעלות הברית המערביות, בעיקר ארצות הברית, ידעו שאת הטבח בקאטין ביצעו הסובייטים אך הן בחרו שלא לפרסם את המידע, גם הרבה אחרי סופה של המלחמה. המסמכים מחזקים את עמדת חוקרים רבים כי האמריקאים והבריטים היו מודעים לפשעים שונים שבוצעו בזמן מלחמת העולם השנייה, אך בחרו שלא לעשות דבר מסיבות שונות ומתוך צרכים פוליטיים של התקופה".

לדברי פלוצקר, "המסמכים מחזקים את האמונה ארוכת השנים, כי בעלות הברית המערביות בגדו בפולין ומסרו אותה לסטאלין...המסמכים רק אישרו את החשדות, שמנהיגי מעצמות המערבות ידעו שהסובייטים ביצעו את הטבח ולחצו על הממשלה הפולנית הגולה לשתוק, למרות שהמידע הנכון היה בידיהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ