תמיכה בלהקת הפאנק |

מדוודב: יש לשחרר מהכלא את חברות פוסי ריוט

הטלוויזיה הממלכתית ברוסיה שידרה כתבה המאשימה את הטייקון הגולה ומתנגדו של פוטין, בוריס ברזובסקי, במימון להקת הפאנק

ניו יורק טיימס ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס ורויטרס

ראש ממשלת רוסיה, דמיטרי מדוודב, אמר ביום רביעי שיש לשחרר מהכלא את שלוש בנות להקת הפאנק פוסי ריוט, שהורשעו בחודש שעבר בשל מחאה נגד ולדימיר פוטין בקתדרלה במוסקבה.

ממשלות במערב וזמרות מפורסמות כמו מדונה גינו את חומרת העונש שנגזר עליהן - שנתיים מאסר - ועורך דינן, ניקולאי פולוזוב, אמר שדבריו של מדוודב מעידים על חששה של שהממשלה נוכח הביקורת הרבה שהוטחה בה. "מאסר על תנאי המביא בחשבון את התקופה שכבר ישבו בכלא יהיה די והותר", אמר מדוודב בטלוויזיה. ראש הממשלה של רוסיה הוסיף שרוסים רבים נפגעו ממחאתן של הפוסי ריוט והדגיש שהוא מביע את דעתו האישית בלבד, ואינו מבקש להשפיע על בית המשפט.

נראה שבדבריו מנסה מדוודב, אשר במאי השנה סיים כהונה של ארבע שנים כנשיא רוסיה, להתנער מעונש המאסר אשר נתקל בביקורת גם מצד ארגוני זכויות אדם, ליברלים ומתנגדי הנשיא פוטין גם ברוסיה עצמה.

נדז'דה טולוקוניקובה, מריה אליוחינה ויקתרינה סומוצביץ' הורשעו ב-17 באוגוסט בחוליגניות המבוססת על שנאה דתית, אחרי שבפברואר שרו שיר שביקר את פוטין, אז ראש הממשלה, בקתדרלה הראשית של מוסקבה. הן נעצרו בחודש מארס וערעורן על העונש אמור להישמע ב-1 באוקטובר.

פרשנים אומרים, שבניגוד לפוטין, יכולתו של מדוודב להשפיע על בית המשפט בעניינן של הפוסי רייט מוגבלת ביותר. הם אומרים שמעמדו כראש ממשלה אינו יציב, ושאם כלכלת רוסיה תידרדר, קרוב לוודאי שהוא ישמש שעיר לעזאזל.

במקביל, בכתבה ששודרה בערוץ 1 הממלכתי של רוסיה נטען כי יוזם המחאה של הפוסי ריוט נגד פוטין הוא בוריס ברזובסקי, הטייקון הגולה שחי בלונדון. מסרטו של הכתב, ארקדי ממונטוב, עולה שברזובסקי מימן את להקת הפאנק כדי לערער את יציבות החברה הרוסית.

בסרט מצוטט פעיל דתי ממוסקבה, אלכסיי ושנייק, שאמר שברזובסקי תכנן את הופעת הלהקה בקתדרלה לפחות מאז 2011, ותמך בה במימון ובהכוונה. הוא הוסיף שברזובסקי גילה לו את תוכניותיו בפברואר בפגישתם בלונדון.

ממונטוב אף מצטט מכתב שלדבריו מסרה לו זמרת מתחילה ששמה לא פורסם "מסיבות ביטחוניות". המכתב מתאר מפגש קצר של הצעירה עם מגייס שפרסם פרוייקט מסתורי במימון מערבי לפני כחמש שנים. הסרט אף טוען שהמפורסמים התומכים בלהקה בעולם ממומנים ביד רחבה מכספים שברזובסקי מעביר דרך חברת יחצ"נות בריטית. פרשנים נאמני הקרמלין טוענים זה זמן רב שברזובסקי, יריבו הוותיק של ולדימיר פוטין, מפעיל מאחורי הקלעים את האופוזיציה הרוסית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ