הגבלות על טקס המילה המסורתי בניו יורק

עיריית ניו יורק אישרה הצעה שתדרוש מהורים לחתום על מסמך שקושר בין מילה במגע עם שפתיו של המוהל למחלת ההרפס לפני הטקס היהודי

שרון אוטרמן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון אוטרמן, ניו יורק טיימס

הסבתא נשאה את התינוק ששכב על כר לבן בדרך לבית הכנסת, והעבירה אותו לידי בנה. הבן מסר את הילד למוהל, שעמד במרכז חבורת גברים מתפללים. המוהל חשף את איבר המין הזעיר של התינוק, באזמל חד חתך את עור העורלה, החזיק בו בשתי אצבעות, לגם מעט יין אדום והרכין את ראשו. הוא הצמיד את שפתיו מתחת לחתך לשבריר שנייה בפעולת שאיבה, ואז הניח ליין שבפיו לזלוג על מקום הפצע. "הכל בסדר", אמר המוהל לתינוק, בנג'מין אשר מורטוב, שהפסיק לבכות לאחר שניות אחדות. חלל האולם התמלא בקולות המתפללים.

המוהל רומי כהן אמר כי ביצע יותר מ-25 אלף בריתות בילדים ומבוגרים ב-40 שנות עבודתו. לדבריו, כשהוא מל ילד, הוא מיישם כמעט תמיד את שאיבת הדם מהחתך, על פי המנהג הקדום "מציצה בפה", פעולה שעדיין מהווה חלק חשוב בבריתות של בני העדות החרדיות אולם נדירה אצל יהודים באופן כללי.

בעיריית ניו יורק מעריכים כי המציצה מבוצעת בכ-3,600 בריתות בשנה. ממחלקת הבריאות בעירייה נמסר כי בין 2000 ל-2011 נדבקו 11 תינוקות בהרפס, ושניים מהם מתו. באביב האחרון הודיע המרכז לפיקוח ומניעת מחלות שההליך מסוכן עקב הדבקה בהרפס והעברת חיידקים אחרים.

טקס מילהצילום: אי-פי

היום (חמישי) אישרו חברי מועצת הבריאות של העיר הצעה שתדרוש מהורים לחתום על הסכמה שלפיה הם מודעים לסכנות הכרוכות בהעברת מחלות כהרפס במהלך טקס מילה שכולל מגע אוראלי.

לדברי רבנים, הצעד שזכה לתמיכה לא מסויגת מראש העירייה מייקל בלומברג, יהיה הנוהל הממשלתי הראשון בארה"ב שנוגע לטקס. הוא לא ישפיע על שיטת המילה המקובלת על רוב היהודים, שבה המציצה נעשית בעזרת תחבושת או צינורית סטריליות או יאסור את המעשה. אולם, העלאת הנושא בניו יורק התרחשה במקביל לדיונים עליו בדנמרק, גרמניה ומדינות אחרות הקוראות להגביל או לאסור מילת תינוקות.

כהן בן ה-83 אמר כי יעדיף ללכת לכלא מאשר למלא אחר הדרישה לחתימה על ההסכמה. על אף שהודה בקיומם של מוהלים לא כשירים, שעובדים ללא אישורים בריאותיים והכשרה מתרימה, הוא ציין כי לדעתו הטקס בטוח לחלוטין כשהוא או מוהל מוסמך אחר מבצע אותה.

ואולם, גורמים במחלקת הבריאות טוענים שאמצעי הבטיחות של המוהל, הכוללים שטיפת הפה במי פה (ליסטרין) לפני הטקס, חיטוי המכשירים, רחיצת ידיים בסבון ובדיקה רפואית אחת לשנה, אינם מספיקים.

הנגיף שמטריד יותר מכל את עיריית ניו יורק הוא ההרפס, אותו נושאים כ-70% מתושבי העיר הבוגרים ועלול לגרום זיהומים קטלניים אצל תינוקות. הנגיף מתפשט במגע עם רוק, גם כשמדובר בשתייה מכוס משותפת או בשימוש באותה מגבת.

ראשי הקהילות החרדיות מתכוננים להגיש תביעה נגד העירייה אם התקנה תתקבל, בטענה שמדובר בצעד המהווה פגיעה בחופש הדת. כ-200 רבנים חרדים פרסמו בסוף אוגוסט הודעה ובה הזהירו כי אסור "לקחת חלק בתוכניות המרושעות של מחלקת הבריאות בעיריית ניו יורק". בנוסף קבע בית דין יהודי חרדי בקראון הייטס, ברוקלין כי המציצה בפה היא חלק חשוב שחובה ליישמו ושיש לקדמו. "אין צורך לדאוג מפני המציצה", כתבו השופטים. "להיפך. זה טוב מאוד, אפילו רופאים אומרים זאת". אלא שיש מנהיגים יהודים שדעתם שונה.

הרב ג'רלד ש'ולניק, נשיא מועצת הרבנים הקונסרווטיבים אמר כי הוא תומך בדרישת העירייה לחתימה על טופס הסכמה. לדבריו, המציצה אינה נדרשת על פי החוק היהודי, וכי הסיכונים הרבים "אינם מתאימים למסורת היהודית ולדאגתה לחייו ולבריאותו של האדם. לא תמיד יודעים המעורבים בטקס הברית שתהליך המציצה כלול בעסקה או שיש סכנת הידבקות בנגיף ההרפס עקב המגע עם רוק.

כהן, שכתב ספר הדרכה למילה, אמר כי הכשיר כ-80 מוהלים לאורך השנים. לדבריו, לאחר כל מילה הוא מניח את העורלה בבקבוקון שבו חול מעורב בציפורן (תבלין) כתוש. בבוא היום רוצה כהן להיקבר עם הבקבוקונים על הר הזיתים בירושלים, לשם אמור להגיע המשיח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ