דו"ח ביטחוני בארה"ב:

חיסול הגרעין באיראן יעלה יותר ממלחמות אפגניסטאן ועיראק יחד

הרפובליקאים מגבים את ממשל אובמה בסוגיית הקווים האדומים. קונדוליסה רייס: זה יהיה לא נבון ולא נכון לדון בכך בכלי התקשורת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים60

מתקפה אמריקאית נגד תערער את שליטת המשטר ותפגע ביכולתה להנחית מהלומת נגד, אבל לא תמנע פעולות תגמול אחרות, ישירות או באמצעות צד שלישי, שעלולות לדרדר את המזרח התיכון למלחמה כוללת - כך עולה מדו"ח האומד את הסיכויים והסיכונים של מתקפה אמריקאית, שחובר בידי פקידי ממשל, מומחים לביטחון לאומי וקצינים לשעבר בצבא ארה"ב, שעותק ממנו הגיע לידי סוכנות הידיעות אי-פי.

הדו"ח קובע שמתקפה נרחבת של ארה"ב על איראן יכולה להרוס את מרבית מתקניה הגרעיניים החשובים ולכרסם בעוצמתה הצבאית, אבל בכך לא תיבלם חתירתה של הרפובליקה האיסלאמית להשגת פצצה גרעינית. "אי אפשר להרוג עוצמה אינטלקטואלית", אמר פרנק קירני, קצין בכיר בדימוס וסגן מנהל לשעבר של המרכז הלאומי למאבק בטרור, שאימץ את מסקנות הדו"ח.

על פי הדו"ח, פעולה צבאית שתוגבל לשילוב תקיפות מהאוויר, התקפות סייבר ומבצעים חשאיים של כוחות מיוחדים עשויה להביא לדחייה של עד ארבע שנים ביכולתה של איראן לייצר נשק גרעיני. היא עלולה גם לפגוע ביכולת השליטה של הממשלה בטהראן, לרוקן את האוצר של איראן ולעורר מתחים פנימיים. עם זאת קובעים המומחים: "איננו מאמינים שזה יביא לשינוי המשטר, להתמוטטותו או לכניעתו". הם הדגישו כי תקיפה צבאית רק תחזק את המוטיבציה של השלטון האיראני לבנות פצצה כאמצעי למניעת תקיפות אמריקאיות בעתיד וכ"פיצוי על העלבון שספגו כשהותקפו".

ניסוי טילים באיראןצילום: רויטרס

לעומת זאת, נכתב בדו"ח, על מנת לשים קץ לתוכנית הגרעין של איראן, יש צורך במבצע צבאי רחב, הכולל הנחתת כוחות קרקע וכיבוש הרפובליקה כולה או חלקים ממנה. זאת, במטרה לסלק את משטר האייתוללות. "בהתחשב בשטחה העצום של איראן, בגודל אוכלוסייתה ובתחושת הלאומנות העזה ששוררת בה, אנחנו מעריכים כי כיבושה ידרוש הקצאת משאבים וכוח אדם גדולים יותר מאלה שהקצתה ארצות הברית בעשר השנים האחרונות למלחמות בעיראק ובאפגניסטאן גם יחד", נכתב בדו"ח.

המסמך מפורסם בשיאו של גל דיווחים על . ארון דיוויד מילר, מתווך לשעבר בתהליך השלום במזרח התיכון, אמר בשיחה עם כתבים בוושינגטון כי ה"זוגיות של אובמה ונתניהו חסרת תקדים בחוסר התפקוד שלה", וכי "השניים צריכים למצוא דרכים לשפר את התקשורת ביניהם".

אתמול הצטרפה אל מזכירת המדינה האמריקאית, הילארי קלינטון, בדחיית , גם מזכירת המדינה לשעבר, קונדוליסה רייס, שאמרה כי להערכתה ארה״ב בנוגע לפרוייקט הגרעין האיראני. ״בינתיים, לא יהיה נכון לדון בכך באמצעות העיתונות ולפרסם קווים אדומים״.

אובמה ונתניהו בפגישתם בוושינגטון. "אסור לכהני הדת תהיה פצצה גרעינית", אמר ב-2004צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ