האפיפיור בא ללבנון; "להפסיק את משלוחי הנשק לסוריה"

למרות המתיחות בין נוצרים למוסלמים, נחת בנדיקטוס ה-16 בביירות ואמר כי האביב הערבי הוא "זעקה חיובית לחירות כל עוד היא מלווה בסובלנות"

ג'קי חורי
רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
רויטרס
אי-פי

האפיפיור, בנדיקטוס ה-16, הגיע היום (שישי) לביקור בן שלושה ימים בלבנון בניסיון ולמתן את המתיחות השוררת במדינה לנוכח המשבר בסוריה. עם נחיתתו בביירות התייחס בנדיקטוס למלחמת האזרחים בסוריה וקרא להפסיק לאלתר את משלוחי הנשק אליה וכינה אותם "חטא חמור". הוא ציין כי אינו מפחד לבקר בלבנון ושיבח את ההתקוממות העממית במדינות ערב, אותה כינה: "זעקה חיובית לחירות כל עוד היא מלווה בסובלנות דתית".

נציגי הפלגים הביעו תקווה שהביקור יהווה פתח לפיוס ורגיעה בלבנון, אליה הגיעו ב-18 חודשי הלחימה יותר מ-60 אלף פליטים סורים. הפטריארך המארוני, בשארה אראעי, הנחשב לראש הכנסייה הקתולית בלבנון, אמר כי האפיפיור יביא עמו "מסר של שלום ואחווה מהעולם הנוצרי למדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה, לנוכח החשש מהגירה מסיווית עקב פגיעה באתרים הקדושים לנצרות".

גורמים המלווים את בנדיקטוס ציינו כי בימים האחרונים נבדקה האפשרות לדחות את הביקור, אך הרעיון נגנז מחשש שהדבר יפורש בצורה לא נכונה. במהלך ביקורו צפוי האפיפיור להיפגש עם נשיא לבנון, מישל סולימאן, ראשי הכנסייה הקתולית ונציגי כל הפלגים הדתיים.

שלטים המקדמים את האפיפיור לשלום סמוך לנמל התעופה בביירות, היוםצילום: רויטרס

במקביל, קרא גדול הפוסקים בעולם הסוני, השייח יוסף אל-קרדאווי, לאפיפיור להתנצל בפני המוסלמים על פגיעה ברגשותיהם בדרשות שנשא בעבר ובגין פגיעת הכנסייה הקתולית במקומות קדושים לאסלאם בתקופה הצלבנית. "חובה על האפיפיור להתנצל בפני המוסלמים כפי שעשה בפני היהודים", אמר אל-קרדאווי. 

לבנון היא המדינה עם אחוז הנוצרים הגבוה ביותר במזרח התיכון. כמעט 40 אחוזים מאוכלוסיתיה (כ-4 מיליון תושבים) הם מארונים. לבנון היא המדינה היחידה במזרח התיכון שנשיאה הוא נוצרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ